До такого висновку прийшли автори недавнього дослідження, в якому взяли участь близько 500 000 респондентів у віці від 38 до 73 років, пише портал Newsweek.

Виявилося, що у тих, хто звик пізно лягати і рано прокидатися, ризик смерті на 10% вищий, ніж у «жайворонків». Усі учасники опитування були розділені на 4 групи – «певний ранковий тип», «помірний ранковий тип», «помірний вечірній тип» і «виразно вечірній тип». З півмільйона людей, які взяли участь в 6-річному дослідженні британського центру Biobank, у 50 000 людей був виявлений підвищений ризик смерті.

«Сови» мають вищу ймовірність заробити діабет, психічні розлади і нервові захворювання. За словами авторів дослідження, адаптуватися до природного розпорядку дня їм досить складно.

Крім того, останні дослідження свідчать про високий ступінь імовірності серцевих нападів у людей внаслідок переходу на літній час. Ризику щорічно піддаються понад 1,3 млрд людей, які переводять годинник.

«Якщо вдасться довести, що хронотипи частково визначаються генетично, а не тільки недоліками характеру, то графік роботи «сов» має бути істотно переглянутий», – зазначила Крістен Кнутсон, професор неврології в Школі медицини штату Міннесота і провідний автор дослідження.

«Сов» не потрібно змушувати йти на роботу на 8 ранку. Робітники зміни мають підлаштовуватися під хронотипи людей. Деяким людям, наприклад, краще працювати вночі. Кнутсон також припустила, що біологічний годинник тих, хто пізно лягати, не відповідає їх навколишньому середовищу. Причинами цього можуть бути психологічний стрес, неправильне харчування або тренування, алкоголь тощо. У цілому ж, за результатами дослідження, опублікованого в журналі Chronobiology International, то, чи є людина «совою» або «жайворонком», залежить від поєднання його генів і оточення.

Однак, як зазначила Крістен Кнутсон, не все так погано. На свій хронотип все-таки можна вплинути.

Тим, хто любить засиджуватися до пізньої ночі, можна порадити забезпечити надходження сонячного світла в кімнату відразу після світанку. А ось у вечірній час променів сонця краще уникати. Крім того, варто лягати спати в один і той же час, а також не допускати підвищеної активності перед відпочинком.

 

«Вголос»