Як йдеться в офіційних повідомленнях ЛОДА, угода передбачає, що цьогоріч ПАТ «Укргазвидобування» виділить близько 5 мільйонів гривень на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання об’єктів соціальної та дорожньої інфраструктури населених пунктів Львівщини. Тобто угода підписується нібито в інтересах територіальних громад, з метою розвитку інфраструктури сіл, селищ та міст області.

Чому саме 5 мільйонів, а не більше та на які саме об’єкти їх мають витратити – питання, відповідей на які немає ні в депутатів, ні в самих громад.

Виникає питання з приводу підписантів угоди.

З однієї сторони – акціонерне товариство «Укргазвидобування». Це зрозуміло, бо  його головний і єдиний інтерес в цій угоді – гарантії від влади на отримання спеціальних дозволів на користування надрами в області. А облдержадміністрація бере на себе зобов’язання сприяти ПАТ «Укргазвидобуванню» в отриманні цих спецдозволів, а також гірничих відводів та відведенню з метою видобування земельних ділянок.

А де ж Львівська обласна рада, яка згідно зі статтею 140 Конституції України і є органом, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст області, забезпечення яких і є метою підписання даної угоди?  Тим паче участь обласної ради в такій угоді є необхідною, адже згідно із законом отримати в користування родовища корисних копалин можна лише за погодженням обласної та відповідних районних, сільських, селищних, міських рад рад.

Натомість облдержадміністрація не має жодних розпорядчих повноважень щодо надання спецдозволів на користування надрами на території області.

Як же вона збирається «сприяти» ПАТ «Укргазвидобуванню» в отриманні спецдозволів на користування надрами, гірничих відводів, а також відведенню земельних ділянок? Умовляти депутатів, тиснути на них?

Чи виконавча влада впевнена, що місцеве самоврядування у них вже в кишені?  

А якщо б усе робити за законами та за правилами здорового глузду, то цю угоду мала прочитати, проаналізувати і «благословити» громада області в особі її представників – депутатів Львівської обласної ради.  Громада має отримати адекватну компенсацію за користування надрами на своїй території, а угоду має бути укладено в інтересах населених пунктів.  

Отож обласна державна адміністрація відверто переоцінила свої повноваження, укладаючи та підписуючи від імені громади Львівщини цей документ.

А тепер повернемося до того, що саме для громади виторгувала облдержадміністрація в угоді про співпрацю з «Укргазвидобуванням».

У такого роду документах зазначають кількість родовищ і нафтогазових площ, розташованих в межах області, переданих ПАТ «Укргазвидобуванню», а з іншого боку – суму, передбачену як компенсацію громаді за користування землею та надрами на її території. П’ять мільйонів. Багато це чи мало? Як і хто визначав цю суму? Хто вирішує, на які об’єкти скерувати ці гроші?

Зараз складно дати відповіді на ці питання.  А от депутатам обласної ради мовчати в такій ситуації зовсім не личить. Адже цілком ймовірно, що громаду дурять, причому при мовчазному потуранні обласної ради.

Вважаю, що депутати обласної ради, якщо вони є гоноровими та позиціонують себе обранцями громади, на найближчій сесії мали би ухвалити з цього приводу справедливе і державницьке рішення, яке могло би включати принаймні наступні положення.

          – Про визнання Угоди про співпрацю між ПАТ «Укргазвидобування» та Львівською обласною державною адміністрацією такою, що не відповідає інтересам територіальних громад Львівщини, створює нерівні умови для ведення підприємницької діяльності в нафтогазовидобувній галузі, а тому підлягає скасуванню її підписантами.

          – Про накладення мораторію на ухвалення рішень щодо погодження надання спеціальних дозволів на користування надрами НАК «Укргазвидобування» до укладення та реєстрації  відповідної угоди в тристоронньому складі: між обласною радою, користувачем надр та облдержадміністрацією. Причому документ має передбачати прив’язку розрахунку розміру фінансової допомоги залежно від розміру плати за користування надрами, чи від нарахованих податків, чи від обсягу видобутої продукції, а також обов’язковість укладення угод про соціальне партнерство з кожною із місцевих рад за місцем розташування відповідних родовищ корисних копалин.

          – Про звернення до сільських рад та райдержадміністрацій області з пропозицією утриматись від вирішення питань про виділення земельних ділянок для розміщення інфраструктури  ПАТ «Укргазвидобування» на  погоджених раніше ділянках надр згідно з отриманими спецдозволами до укладення відповідних угод про соціальне партнерство.