Повідомлення, про яке йдеться, опубліковане на сайті МЗС Угорщини.

У коментарі до заяви глави МЗС Петера Сійятро написано, що згідно зі статтею 7 українського закону навчання рідною мовою національних меншин буде дозволено лише у перших чотирьох класах. А вже з 5 класу, за виключенням предметів з рідної мови, усі предмети викладалися б українською.

"Новий Закон про освіту, прийнятий Верховною Радою 5 вересня, спрямований на модернізацію державної освіти шляхом реформ, які будуть запроваджені до вересня 2018 року. Згідно зі 7 статтею закону, освіта нацменшин буде дозволена їхньою мовою лише у перших чотирьох класах… Так, починаючи з 5 класу і вище, за виключенням предметів з рідної мови, усі предмети далі викладалися б українською. Це суперечить Конституції України та її зобов'язання згідно з міжнародними конвенціями", – йдеться у повідомленні Міністерства.

Однак, згідно із новим законом про освіту, особам, які належать до нацменшин, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини.

Якщо дитина належить до національної меншини, у садочку й початковій школі вона може вивчати своєю мовою якусь кількість предметів. А з 5 класу, якщо йдеться по офіційну мову ЄС – "одну або декілька дисциплін".

А якщо не йдеться про офіційну мову ЄС, наприклад російську, – то лише мову й літературу своєї меншини.

Водночас, навіть у рішенні Венеціанської комісії, яке коментує угорське МЗС у цьому повідомленні, багаторазово підкреслюється, що чинна редакція українського закону "Про освіту" дає школам право викладати частину предметів мовами меншин. Саме на цьому ґрунтується висновок "Венеціанки" про допустимість збереження нинішньої редакції ст.7 закону.