31 січня там набув чинності закон «Ордери на статки нез'ясованого походження», який вимагає пояснити походження коштів – інакше заберуть, повідомляє DW.

Закон спрощує процедуру притягнення до відповідальності нинішніх і колишніх чиновників, зокрема і з України, за придбання, передусім, елітної нерухомості за «брудні» гроші на території Туманного Альбіону.

Британські правоохоронці відтепер можуть почати розслідування у разі підозри, що якісь активи вартістю від 50 тисяч фунтів стерлінгів придбані «політично значимими особами» (PEP – politically exposed person) на кошти з незрозумілих джерел. Зокрема, через підставних осіб, на гроші з офшорних компаній чи за готівку невідомого походження.

«Політично значимими особами» вважаються політики, у тому числі депутати різних рівнів, колишні та діючі держслужбовці, а також високопосадовці державних підприємств. Дія закону також поширюється і на пов'язаних з цими «політично значимими особами» людей, зокрема на родичів та помічників.

Фактично це презумпція винуватості і саме власник нерухомості, банківських рахунків чи іншого майна, яке викликає підозри з боку контролюючих органів Великобританії, зобов'язаний довести законність походження коштів.

Якщо не вдасться пояснити, що статки зароблено чесним шляхом, це майно може бути конфісковано.

«Далі ці активи можуть потрапити як у бюджет британської корони, так і до іншої країни, якщо вона доведе, що кошти на це майно були здобуті незаконним шляхом, тобто покаже судове рішення щодо певної особи та її участі у корупційних схемах», – пояснив виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

Його колеги з Transparency International UK були серед ініціаторів ухвалення цього закону.

У розпорядженні цієї організації є інформація про підозрілі угоди щодо купівлі лондонської нерухомості на суму понад 4 мільярди фунтів стерлінгів. Кожні 4 з 10 елітних квартир чи будинків у столиці Великобританії можуть бути придбані за корупційні гроші, виведені з інших країн, вважають у Transparency International UK. 

До речі, 1 січня у Великобританії набув чинності закон «Про кримінальні фінанси». Він полегшує правоохоронцям процес конфіскації майна, походження якого не пояснено (unexplained wealth orders, UWO). Тож закон «Ордери на статки нез'ясованого походження» є його продовженням і деталізацією.

«Вголос»