В Україні всіх боржників занесуть в єдиний реєстр

Український уряд днями ухвалив відповідний законопроект про створення єдиного державного реєстру боржників усіх банків.

Створення такого реєстру є умовою подальшої співпраці України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) та Європейським Союзом для отримання фінансування. Згідно з меморандумом з МВФ, уже у вересні усі банки, у тому числі і збанкрутілі, мають вносити до реєстру інформацію про своїх боржників. Повноцінно система має запрацювати до кінця цього року, пише DW.

Цей реєстр дозволить банкам бачити, хто з потенційних позичальників вже мав проблеми з погашенням минулих боргів, і відповідно оцінювати у майбутньому ризики їх кредитування.

«Це робиться для уникнення банками ризиків під час надання кредитів, а також на проведення адекватної оцінки розміру кредитного ризику за наданими кредитами. Це сприятиме підвищенню надійності банківської системи, посиленню захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банків», – пояснили у Національному банку України, який управлятиме цим реєстром.

Дані про позичальників мають включати інформацію про їхній фінансовий стан, застави та поручителів. У Нацбанку запевнили, що українці зможуть мати доступ до інформації про себе в реєстрі і вимагати внесення змін у разі незгоди з її змістом.

Збір інформації про позичальників є поширеною у світі практикою. Державні кредитні реєстри існують в 16-ти країнах ЄС, наприклад, в Австрії, Болгарії, Чехії, Румунії, Португалії, а ще в шести країнах вони створюються зараз. У Німеччині «кредитними історіями» займається бюро Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung (Schufa), яке існує з 1927 року і зараз зберігає інформацію про п'ять мільйонів компаній та 66 мільйонів людей. Бюро аналізує дані не лише про банківські борги, а й про сплату комунальних послуг, телефонних платежів, податків та інших рахунків. Наявність сертифікату Schufa є необхідним не тільки при отриманні кредиту, але іноді навіть при оренді житла, оскільки дозволяє оцінити платоспроможність людини.

Крім того, збирає інформацію про позичальників і Федеральний банк Німеччини.

«У Бундесбанку ми маємо кредитний реєстр для всіх кредитів від одного мільйона євро. Також ми є частиною європейської бази AnaCredit, де з 2018 року збиратимуться дані про позики, надані юридичним особам на суму понад 25 тисяч євро», – розповіли в прес-службі центробанку ФРН.

В Україні проблема неповернутих боргів зараз є дуже великою. За даними Національного банку, більше 55 відсотків усіх кредитів в країні не обслуговується – заборгованість підприємств і громадян перед банками складає понад 560 мільярдів гривень. Причин для виникнення настільки великої заборгованості було декілька. «За 2014-2015 роки ВВП України падав, а національна валюта девальвувала в три рази. Коштів для виконання зобов'язань перед банками стало значно менше. Це закономірний наслідок кризи в економіці, військових дій і втрати частини територій країни», – пояснює голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний.

Фінансисти вважають, що наявність єдиного списку боржників, які не виконують свої зобов'язання, дозволить їм вирішити питання проблемних кредитів.

«Наявність єдиного реєстру забезпечить банкам доступ до більшого обсягу інформації з обслуговування позичальниками кредитів. Це допоможе правильному прийняттю рішень при наданні банками позик», – говорить директорка кредитного департаменту банку «Південний» Вікторія Скоч.

Банкіри також пропонують передавати інформацію в цей реєстр з державного реєстру банкрутів та судових рішень, щоб мати більше даних про платоспроможність потенційних клієнтів.

До цього часу в Україні функціонували приватні бюро кредитних історій, які збирали інформацію про боржників. Але їх робота була не надто ефективною, оскільки вони не покривали усіх позичальників і збирали інформацію не у всіх банках.

«Зараз в бюро кредитних історій немає інформації по кредитах клієнтів ліквідованих банків. Тому потрібен єдиний реєстр і наявність однієї бази для отримання інформації щодо фінансової дисципліни позичальників», – говорить Вікторія Скоч.

У Нацбанку повідомили, що мають право отримувати від банків інформацію про кредитні операції. Водночас юристи, які спеціалізуються на банківському праві, говорять, що закон «Про захист персональних даних» дозволяє банкам передавати комусь інформацію про позичальника лише за його згодою, або ж винятково в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав осіб. «Просто вказівки на право НБУ отримувати від банків інформацію, що становить банківську таємницю, мало для формування реєстру позичальників, зокрема за чинними кредитними договорами. Тому це питання вимагає окремого врегулювання на рівні закону», – пояснив керуючий партнер юридичної компанії «Волхв» Олександр Навальнев.

 

«Вголос»

 

ЗА ТЕМОЮ

КОМЕНТАРІ 4 +

КОМЕНТУВАТИ

 • ЛЕВ12 вересня 2017 16:42 Відповісти IP:  188.230.60.--- А ще буде "мудацинський реєстр"...
 • АТОж12 вересня 2017 13:19 Відповісти IP:  109.248.198.--- Так каже РУСЛАН КОЦАБА : кривава майданута гидота вбила журналістів Бузину та Шеремета, тисячі людей на Донбасі ! Знущалися з мене та журналістки Бердник.Тепер мордують Гужву та Муравицького.Про це я, РУСЛАН КОЦАБА, доповів в Раді Європи. Європа обурена людожерством київскої хунті. Тепер хунта готує різанину православних людей . Смерть каструлеголовому фашизмові!

  Так каже РУСЛАН КОЦАБА: НЕ МОЖУТЬ БУТИ "національними" уряд та влада, при якіх за три роки національна валюта знецінена більше аніж в ТРИ рази.Логічніше вважати національною попередню владу, яка тримала курс національної валюти ЧОТИРИ роки. НЕ МОЖЕ бути ворожою сусідня держава, яка надала притулку МІЛЬЙОНАМ українських жебраків-заробітчан. Логічніше вважати ворожою ту владу, яка за три роки зубожіла багато мільйонів українців. Так саме з "терором" ПРИ ЯНУКОВІЧІ СТІЛЬКИ НЕ ВБИВАЛИ"...
  Так каже Руслан Коцаба: Цвирикали : "Тища в день, тища в день!"- а що трапилось? Шахтарськ не взяли, Ясинувату втратили, з Іловайська навіть не всі втекли.Потім віддали два аеропорти, Углегірськ та Дебальцеве. І все пішло саме туди, куди прийшло.Скачемо далі.Кроком рушь!

  Так каже Руслан Коцаба : Якщо тепер криваві майдануті ідиоти базікають про падіння Москви та розвал Росії, то нічого нового в цьому немає. Так саме мріяв Гітлер. Тож кінець цієї кривавої дурниці буде саме такий, як у Гітлера.І ніякий інший.

  Так говорить Руслан Коцаба: Саме українська мова - кара майданутим. Бо скільки базікали про "Революцію Гідністі" ! ? А насправді перемогли ГНИДІСТЬ та ГИДОТА.

  Скаче Україна в крові по коліна.
  Потрухи розвісила тай стрибає весело.
  Приспів:
  ГЕЙ, ГИДОТО, СКАЧИ-СКАЧИ В АТО.
  Є ДЛЯ ВСІЙ СВОЛОТИ ТАМ ДЕРЕВ ЯНІ ПАЛЬТО.
  Щось про Путіна співає, свого кінця не відчуває.
  Тай Джа-ма-ла-ла в сопілку дує. Країни майже не існує.
  Приспів :
  ТОЖ, ГИДНОТО, СКАЧИ СКОРІШ В АТО.
  БАГАТО ДЛЯ МЕРЗОТИ ТАМ ЦИНКОВИХ ПАЛЬТО.
 • ПРАВДА 12 вересня 2017 12:11 Відповісти IP:  194.44.30.--- Умный Кучма был прав – Украина не Россия. Тут люди терпят – до поры до времени.
  Сколь верёвочка не вейся…
  Опыт России и Средней Азии к украинским условиям НЕ подходит – ментальность оказалась разной. Потому что это Украина.
  Народ помнит и любит Батьку Махно. Он погиб, но идеи оказались живими.
  Тут ещё те… гены – это казаки, беглые крепостные, каторжане, мечтающие о вольной жизни – ТУТ ТАКОЙ ГЕНОФОНД, что лучше его не дразнить. Всерьез воспримут и доведут до конца.
  В Западной Украине – с тамошними партизанами всё сталинское НКВД ничего не могло поделать долгие годы. На подъем украинцы легки . . .
  Источник - http://glavcom.ua/articles/15972.html
 • ГЕНОЦИД УКРАЇНИ 12 вересня 2017 11:52 Відповісти IP:  107.167.109.--- В ДЕРЖАВІ МІЦНІШАЄ ПРЕС ГЕНОЦИДУ НА МЕТІ У ЯКОГО Є ВИНИЩЕННЯ КОРІННОЇ НАЦІЇ ТА ЗАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ МЕШКАНЦЯМИ З ІЗРАЇЛЮ ТА СТВОРЕННЯ "НЕБЕСНОГО ЄРУСАЛИМУ" !!! ПРОЖИВАТИ ЗАЛИШАТЬСЯ ДЕПУТАТИ ТА МІНІСТРИ З ОЛІГАРХАМИ !!

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm