07 01 2017 22:24

Від Антарктиди відколюється гігантський айсберг

Незабаром від Антарктиди може відколотися величезний уламок льодовика, площею як дві Чернівецькі області.

За найближчі тижні чи місяці брила льоду площею майже 5 тисяч квадратних кілометрів може зумовити підняття рівня води в океані, пише BBC.

Як відомо, льодовик Larson C – остання ціла частина шельфового льодовика, який раніше складався з трьох частин і мав загальну площу, яку можна порівняти з площею острова Ямайка. За останні десятиліття льодовики Larson A і Larson B відкололися і пішли під воду. Зокрема Larson A відколовся від основного масиву в 1995 році. У 2002 році те ж саме неочікувано сталося з частиною Larson B площею 3250 квадратних кілометри і товщиною 220 метрів.

Вчені вважають, що величезний льодовик зруйнувало глобальне потепління. Проте остаточно цю думку поки не підтвердили.

Торік у грудні американське космічне агентство NASA оприлюднило світлину розламу, завширшки 100 метрів і завглибшки 500 метрів, яка утворився на Larson C. Коли він дійде до океану, від льодовика відколеться крижина площею п'ять тисяч квадратних кілометрів.

Статися це може протягом місяців чи навіть тижнів. Зараз Larson C з'єднаний з рештою масиву Антарктиди лише 20 км цілої криги. У грудні минулого року тріщина збільшилася на 18 км всього за кілька тижнів.

Науковці наголошують, що розлом Larson C існував протягом десятиліть. Однак різко зростати він почав саме в останні роки.

Брила, яка відпаде від Larson C, стане одним з найбільших айсбергів в історії. За деякими оцінками, якщо під воду піде зрештою весь льодовик Larson C, рівень моря може піднятися на 10 сантиметрів.