Заява президента Єврокомісії Юнкера щодо антикорупційної палати є наслідком дезінформації, - НАБУ

У Національному антикорупційному бюро заявили що альтернативи створенню окремого Антикорупційного суду наразі немає.

Відповідна заява розміщена на сайті НАБУ. 

«Останнім часом в контексті дискусій навколо створення спеціалізованого антикорупційного суду у ЗМІ та в середовищі міжнародних партнерів України окремими депутатами та високопосадовцями цілеспрямовано поширюється думка, що, буцімто, створення окремого антикорупційного суду є невиправданим, витратним і тривалим процесом.

 В якості альтернативи противники антикорсуду пропонують створити антикорупційні палати при існуючих судах загальної юрисдикції. Вірогідно, заява президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, що Євросоюз вважає достатнім створення спеціальної антикорупційної палати, є наслідком цілеспрямованої дезінформації по відношенню до європейських партнерів України.

По-перше, однієї антикорупційної палати в межах існуючого суду, приміром, Верховного, буде недостатньо, адже одна палата не може поєднувати в собі усі три інстанції. Якщо ж іти шляхом створення аналогічних антикорупційних палат у нереформованих судах першої та апеляційної інстанцій, самий сенс створення Антикорупційного суду буде повністю нівельований. Ймовірно, саме у цьому зацікавлені особи, які поширюють дану ідею серед міжнародних партнерів, користуючись їхньою недостатньою обізнаністю з особливостями судової системи України.  

НАБУ переконане: створення антикорупційних палат не лише не вирішить проблему відсутності вироків щодо топ-корупціонерів, але й поглибить її. За наявними даними, наразі у судах першої інстанції бракує більш як 2500 суддів. Якщо багато судів першої інстанції на сьогоднішній день не в змозі забезпечити формування колегії з трьох слідчих суддів для розгляду справ, переданих НАБУ, незрозуміло, яким чином вони зможуть сформувати окремі антикорупційні палати. Неясно також, в який спосіб буде забезпечено добір у палати професійних суддів, незаплямованих корупцією. Крім того, за умови утворення антикорупційної спеціалізації на рівні місцевих та апеляційних судів доволі високим є ризик появи традиційних місцевих корупційних зв’язків та «кланів».

Національне бюро наголошує: створення окремого Вищого антикорупційного суду (далі — ВАС) є швидким, ефективним і законним способом вирішення проблеми відсутності вироків щодо корупціонерів найвищої ланки та необхідною умовою для успішної боротьби з корупцією в Україні. 

НАБУ повністю поділяє концепцію ВАС, погоджену представниками міжнародних організацій та громадського сектору 16 червня в рамках тематичного круглого столу ОБСЄ. Її суть полягає у двох речах. Перша —  це прозорий та неупереджений добір суддів,  який би гарантував найвищий рівень суспільної довіри до цього інституту. Переконані, до конкурсів на посади у ВАС важливо залучити не лише суддів, а й адвокатів, правників та науковців — порядних людей з високим рівнем кваліфікації, адже корупційні схеми, які розслідують НАБУ і САП доволі складні та заплутані. Сама ж конкурсна процедура має відбуватися прозоро, із залученням до конкурсної комісії міжнародних експертів та громадськості.

 Другий важливий момент стосується  інстанційності антикорупційного суду — будь-яка особа, справу якої розглядає ВАС, як суд першої інстанції, повинна мати конституційно гарантоване право на перегляд ухваленого ним рішення в апеляційному порядку та у передбачених законом випадках — у касаційному порядку. На нашу думку, прийнятними можуть бути різні варіанти інституційного  рішення щодо апеляційної інстанції — створення апеляційної палати у ВАС або в структурі Касаційного кримінального суду Верховного Суду, за умови, що буде забезпечено прозорий добір професійних та доброчесних суддів до такої палати та її адміністративну автономію в межах суду. 

Наголошуємо, дана концепція жодним чином не суперечить Конституції України та вимогам Закону «Про Судоустрій в статус суддів». Навпаки оновлений Закон «Про судоустрій і статус суддів» передбачає можливість діяльності Вищого антикорупційного суду, як невід’ємної складової нинішньої системи судоустрою України.

Національне бюро переконане, що у разі законодавчого втілення Верховною Радою України даної концепції громадянам буде гарантоване право на справедливий суд, а також буде забезпечено швидкий та неупереджений розгляд справ щодо топ-корупціонерів, які розслідуються детективами Національного бюро та обвинувачення в яких підтримується САП.

Свої перші розслідування НАБУ розпочало вже через 8 місяців після підписання Указу Президента України про Створення Бюро. Відтак, переконані, створити Вищий антикорупційний суд протягом одного року - цілком реальне завдання.

Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов’язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським Союзом та Міжнародним валютним фондом.  

Станом на початок липня 2017 року, із 75 кримінальних проваджень, які Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура​ скерували до суду, у 23 судовий розгляд досі не розпочато. Судові вироки були ухвалені лише у 18 справах. Більшість із них - угоди про визнання винуватості з другорядними учасниками корупційних схем, укладені слідством в обмін на свідчення та/або компенсацію шкоди, завданої державі», - йдеться у Заяві.  

Нагадаємо, як писав Вголос президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер на спільному брифінгу з Президентом України Петром Порошенком та президентом Європейської ради Дональдом Туском заявив, що Україні буде достатньо створення спеціальної палати, яка займатиметься питаннями корупції.

 

 

 


ЗА ТЕМОЮ
КОМЕНТАРІ

Загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Завантаження...
RedTram
http://joxi.ru/82Q4PW8IjpQ3Lm