Чи «перехреститься» влада бодай цього разу?  Чи чекатиме, поки наші Збройні Сили залишуться без єдиного боєприпасу і йтимуть на ворога голіруч?

Олег Жданов, полковник запасу, військовий експерт:

Усе залежить від одної людини – Верховного Головнокомандуючого. У грудні 2015-го року указом Президента України було введено в дію рішення РНБО щодо заходів із недопущення випадків пожеж на місцях зберігання боєприпасів, де чітко окреслили завдання Генеральному штабу. Якби Порошенко наполіг на виконанні свого указу і покарав посадових осіб вищого рівня, то решти пожеж просто не було б. Але безкарність породжує черговий злочин, що ми зараз і спостерігаємо. Засудили вартового, в Калинівці

оштрафували майора – більше винних не знайшли.

 

«Системи боротьби з безпілотниками стояли на складах не розгорнутими»

 

Ігор Луценко, народний депутат, громадський діяч:

 Ми спостерігаємо відсутність відповідальності. Перш за все необхідно юридично і політично створити прецедент покарання винних, бо це вже далеко не перша пожежа на складах, яка стала системною проблемою і досі, на жаль, не є вирішеною. У ті гроші, які уряд виділив для захисту об’єктів, входила й закупка систем боротьби з безпілотниками, які стояли навіть не розгорнутими. Окрім того, 2 жовтня Оксана Сироїд на погоджувальній нараді публічно заявила, що в Ічні на складах відсутня охорона, туди можна просто зайти і «збирати гриби».

Сьогодні військова прокуратура не має жодних повноважень реагувати на подібні ситуації,  адже ними самими було ліквідовано нагляд за законністю в органах влади шляхом прийняття змін до Конституції. От коли не охороняється  склад, а боєприпаси неналежно зберігаються, немає жодного механізму реакції на подібні ситуації. Зараз фактично начальник складу бачить свою роботу так: не охороняти, не стежити за пожежною безпекою, не розгортати систему з боротьбою з безпілотниками, попри наказ… І це все впирається в те, що в нас Головнокомандуючий бачить розвиток оборонної сфери «по-своєму».

 

Віктор Таран, політолог:

В Україні за останні кілька років сталися вибухи на найбільших складах і до цього часу ніхто не несе реального покарання. Навіть командира Балаклави Харківський суд відпустив на волю і не знайшов складу злочину. Тому цілком очевидно, що суспільство вимагатиме покарань і відставок, але не на рівні сержанта, який не покосив трави, а набагато впливовіших посадовців.

Уряд повинен виділити кошти на продовження робіт з реорганізації складів, всі постраждалі – бути забезпеченими найнеобхіднішим. Окрім того, військові зобов’язані переглянути нормативні акти, які стосуються життєзабезпечення складів. Зокрема, зараз у відкритому просторі гуляє інформація, що, нібито існує наказ Генерального штабу про те, щоб зменшити кількість охоронців на базах,  що в нинішньому становищі є злочином.