Процедура супроводжується келихом шампанського на честь отримання другого громадянства та інструкціями від дипломатів: «Приховуйте від державних структур України факт отримання угорського громадянства». А після гімну власники нових угорських паспортів ще й інструкції отримують  від угорських дипломатів.

Голова ОУН Богдан Червак називає факт демонстративної видачі угорських паспортів відвертим замахом на територіальну цілісність України. Також акцентує, що «угорський шабаш у Берегово став можливим, бо Україна шукає компроміси там, де треба бити по зубах».

«Як можна було допусти у Берегові таку національну ганьбу? Де були спецслужби і силовики? Консульство – негайно закрити. Усі громадяни України, які у цьому консульстві отримали паспорти і склали присягу на вірність Угорщині, мають бути заарештовані. Послу Угорщини в Україні дати 24 години на виїзд. Посольство у Києві закрити і взяти під посилену охорону», – обурився Голова ОУН.

Глава ж нашого МЗС Павло Клімкін лише допустив видворення угорського консула у Береговому після появи у мережі відеозапису. Бо його відомство зараз перевіряє автентичність вищезгаданого відео.

Також міністр наголосив, що для України не стала новиною (!) інформація про роздачу паспортів громадянам України всупереч українському законодавству. «Ми прекрасно знали, що це відбувається, попереджували угорських колег», – пояснив він. І аж тепер він планує обговорити це питання у Нью-Йорку з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто.

Коментарі для «Вголосу»:

Олег Куцин, командир «Карпатської Січі»

Ми це знаємо від початку, адже угорські паспорти видають роками. І про те, що клятву дають на вірність Угорщині. І з цього приводу ми неодноразово зверталися і в СБУ, у і правоохоронні органи, та й до влади також. А нам казали: «Ну нема ж доказів!» А зараз докази є! Причому це вже прямі докази підривної антиукраїнської діяльності, зокрема угорського консульства та  взагалі угорців у нашій державі. І побачимо, як на це відреагує наша влада. Поки чомусь серйозної реакції від неї немає.

 

«Це прямі докази підривної антиукраїнської діяльності угорців в Україні»

 

Та й діяльність Клімкіна свідчить про те, що він ніколи не поспішає і завжди  не встигає. Він собі навіть дозволяв приїжджати в Берегово і заходити із угорським консулами у державну установу під угорським прапором і ще вести переговори. Ця людина знаходиться абсолютно не на своєму місці. Таким міністрів треба гнати разом із такими консулами мітлою із України!

Бо про цю проблему вже говорять роками: і громадськість, і ЗМІ, і навіть  політичні партії. Ну цього що, не чути? Це означає, що ця людина або глуха, або тупа! Тому їй не місце в МЗС.

Та й взагалі: після цього випадку нам треба блокувати всі угорські консульства та посольства. Перевірити їх щодо факту видачі угорських паспортів. Реакція має бути миттєва і дуже жорстка. А не на третій день після того, як це відео оприлюднили, наш міністр закордонних справ скаже, що він ще буде думати. Вже давно треба було викликати посла на розмову! А цього консула, у відомстві якого це відбувалося, вже треба було видворити з України. Бо це консульство – це ворожа інституція і його потрібно закрити!

Ірина Гармасій, голова Закарпатської ОФ ВО «Рух захисту української мови»:

Тут на 100% підходить українська приказка: «Очі не бачать – серце не болить». Та тепер побачили – і зашуміли. Адже це (видача угорських паспортів в Україні, – ред.) відбувається давно. І про це суспільство говорить давно. Просто наша влада робить вигляд, що вона нічого не чує, ніби це щось неправдиве. А це треба було припиняти. І за такі дії має бути кримінальна відповідальність.

 

«Це гостра проблема національної безпеки України. МЗС же треба розігнати»

 

Ви знаєте, скільки тисяч паспортів на Закарпатті вже видали? І не тільки угорське консульство, а й румунське і, можливо, ще й інші. Це гостра проблема на грані національної безпеки України. Це загроза. А реакція нашого МЗС, як завжди, запізніла. Та й всі ті коментарі – це просто нонсенс! У той час, коли у нас іде війна, коли є територіальні загрози, будь-яка державна установа чи відомство мають працювати на випередження.

А угорці ж із Закарпаття слухають, що каже їм сильна держава. Адже роками ведеться відповідна політика. Вам ніхто тут навіть коментар не дасть серед представників угорської меншини, які причетні до державних структур і отримують за це кошти від уряду Угорщини. Їх всіх просто купили. Вони провадять політику, що «нам добре і нехай нас не чіпають». І це також загроза. Ми, громадські активісти, й так тут закрили рота місцевим угорським політикам, які паплюжили українську націю.

А у нашої влади немає політичної волі. Вона просто слабка. МЗС треба взагалі розігнати. Бо як по-іншому? Міністерство закордонних справ чотири роки живе в умовах викликів і ризиків для України. У них же має бути цілий порядок циркулярів, які працюють на випередження. Це має бути інструкція щодо того, як реагувати на такі дії. МЗС що, не знає, як поводиться сусідня Угорщина? Ми ж постійно запізнюємося з реакціями. Ще й програли інформаційну війну. Значить, щось не так в нашій державі!

Суспільство має межу терпіння. А це прямий крок до національної революції. І якщо вже зараз не буде жорсткої і реальної МЗС на ці вже просто очевидні події… Бо що тут перевіряти? Та вам тут (на Закарпатті, – ред.) кожен скаже, як «Отче наш», що це правда!

 

«Для кількох сотень тисяч українців це відео не є сенсацією, або вони так само складали присягу іншій державі»

 

Дмитро Тужанський, політолог:

Йдеться про давнє і дуже складне питання, адже паспорти українським громадянам видає не тільки Будапешт. Схожа ситуація і на Буковині з румунськими паспортами. Тобто для кількох сотень тисяч українців це відео не є сенсацією, а певним дежавю, бо вони так само складали присягу іншій державі та отримали її громадянство. За останніми офіційними даними, станом на лютий 2015 року 94 000 громадян України отримали угорське громадянство. Яка цифра сьогодні – знають тільки у Будапешті.

Проте цю проблему з паспортами не можна вирішити, видворивши когось з країни – чи то консула, чи то посла. Не вирішить її миттєво і новий закон про громадянство, де можна передбачити заборону подвійного чи множинного громадянства. Україні, насправді, треба знайти рішення цього складного питання. І без якісної бюрократичної роботи всередині країни та консультацій з сусідами, на мою думку, це зробити неможливо. Особливо дуже швидко.

Олександр Гаврош, письменник, журналіст:  

Найбільш обурливий момент, що громадяни України присягають на вірність Угорщині і роблять це на території нашої держави. Ще й працівники консульства їх попереджають про те, аби вони цю інформацію не розголосили представникам влади України.

Це якась подвійна гра. Таємна, засекречена. І нічого доброго з цього бути не може. Бо не може бути так, що в законі подвійне громадянство заборонене, а механізму за таке набуття жодного немає.

 

 

«Люди дають присягу на вірність іншій країні. А якщо станеться якийсь військовий конфлікт, як вони поводитимуться?»

 

Є країни, які до України недружньо ставляться, а є й ті, які взагалі з нами воюють. А ми заплющуємо очі і робимо вигляд, що проблеми не існує. Ну але вона ж існує, бо люди дають присягу на вірність іншій країні. І якщо станеться якийсь військовий конфлікт, як вони тоді поводитимуться? Ми ж не знаємо. А якщо таких людей у нас 100 тисяч?