Ні, угорці не офігіли. Просто вони вже дивляться на українську владу як на порожнє місце. Так, Томаш Менцер, речник МЗС Угорщини, заявив, що події в угорському консульстві в закарпатському місті (підпільна роздача українцям угорських паспортів) «узгоджуються з угорським та міжнародним правом і не суперечать будь-яким українським нормам». Окрім того, чиновник зухвало наголосив, що свого консула його країна не відкликатиме, незалежно від того, яка щодо цього думка в українського суспільства. Типу, а нам по… Завіса.

Що ж ще мають зробити угорці, аби наша влада витерла шмарклі? Про це «Вголос» запитав у експертів.

Григорій Перепелиця, конфліктолог-міжнародник:

 «Схоже, що наші політики чекають, щоб Угорщина забрала собі частину нашої території»

Ми виступаємо як прохачі, українська влада тільки говорить, що оголосить угорського консула персоною нон ґрата і вишле його з країни, а діями своїми доводить, що нічого не може зробити, окрім, як вибачатися. Дійде до того, що у нас Угорщина просто забере територію, і все на цьому закінчиться. Іншими словами, повториться історія з Росією та Кримом.

Ми маємо чітко зрозуміти, що коли у такий спосіб надається іноземне громадянство під присягою, люди, які його приймають, стають громадянами сусідньої держави та обіцяють служити їй, а не Україні. Тобто вони зобов’язуються керуватись угорськими законами на нашій території. Це означає відкрите зазіхання угорської держави на територію Закарпаття і ми ж уже бачили такий приклад на сході України. Схоже, що наші політики чекають, щоб Угорщина забрала собі частину нашої території. Але ж тоді потім так вчинять Румуни – заберуть у нас Буковину, і від України нічого не залишиться. Те, що зараз відбувається – це просто злочинна недбалість вищих органів державної влади до суверенітету України та її територіальної цілісності.

«Їм хотілося б зробити так, щоб там давали безкінечно гроші на розвиток Закарпаття, але не давали громадянство етнічним угорцям» 

Богдан Яременко, український дипломат і громадський діяч:

Проблеми ростуть з української влади, з її невміння вирішувати свої внутрішні справи. В Угорщини є власні, особливі плани на Закарпаття, там вирує розгорнута діяльність. Про все це Україна, звичайно, знає, бо процес триває вже роками, але наша влада заохочує Угорщину розвивати свою присутність на території держави. Їм хотілося б зробити так, щоб там давали безкінечно гроші на розвиток Закарпаття, але не давали громадянство етнічним угорцям. Очевидно, що це неможливо. Ситуація буде і далі загострюватися, бо люди добровільно хочуть отримати ці паспорти і громадянство передусім тому, що вони не знаходять інструментів заробітку і гідного життя в Україні.

 

Валентин Гладких, кандидат філософських наук, експерт ГО «Слово і Діло»:

Є законодавство Угорщини «Про громадянство», відповідно до якого бути біпатридом там не заборонено. Ним чітко визначається категорія населення і процедура надання угорського громадянства. А той факт, що вони роздають паспорти на території нашої держави – це мусить викликати реакцію з боку української сторони, якої чомусь немає. Якщо у зовнішньополітичному питанні ми не можемо зробити майже нічого, то у внутрішньополітичній ситуації – це зовсім інше питання.

Якщо ми хочемо цьому якось протидіяти, тоді справді назріло питання зміни до Закону України «Про громадянство». Ми не можемо його позбавляти, бо це практика країн тоталітарного режиму, але повинна бути процедура втрати. Але чи можемо ми це зробити з огляду на те, скільки паспортів має українська «шляхта»? Думаю, що на це вона ніколи не піде .

Угорщина створила «корупційну годівницю», роздаючи паспорти всім підряд. Але тут навіть більше справа не в ній, а в нашій владі. У тому, як вона сприймає свою державу і чи пов’язує власне майбутнє з нею. Коли паспорти України будуть цінуватися більше за угорські, тоді проблема відпаде сама собою. Але за такої тенденції це буде ще не скоро.