Тому, за словами помічника держсекретаря США у справах Європи й Євразії Весса Мітчелла, перед Америкою стоїть завдання «зміцнити Захід, щоб протистояти зростаючому впливу суперників».

Про це він заявив під час свого виступу на заході Атлантичної ради — американського експертного центру з міжнародних справ.

На його думку, США підтримати держави, які намагаються відстояти свою незалежність. Серед них він назвав Україну та Грузію, які зіткнулися зі загрозою державному суверенітету. Також він заявив, що країнам Центральної Європи загрожує політичне й економічне проникнення у внутрішні справи, що може розколоти НАТО.

Мітчелл також назвав два нових принципи США щодо Центральної та Східної Європі.

По-перше, Вашингтон буде домагатися позитивного впливу за кордоном за допомогою свого іміджу. “Америка — могутня демократія, яскравий маяк свободи, чиє світло приваблює інших”, — пояснив представник Держдепу США.

Другий принцип — США очікують, що країни, яким Америка допомагає, не будуть потурати її суперникам.

“Західна Європа не може продовжувати посилювати свою енергетичну залежність від тієї самої Росії, від якої її захищає Америка”, — подав приклад дипломат.

Неприйнятно, що союзники США в Центральній Європі підтримують енергетичні проекти на кшталт “Північного потоку-2”, що робить весь регіон більш вразливим перед Росією.

По-третє, США будуть поважати територіальну цілісність і суверенітет союзників — України, Грузії і навіть Білорусії — “бастіону, що захищає від російського неоімперіалізму”.

Останній принцип полягає в тому, що Вашингтон чекає, що держави будуть поважати права своїх сусідів. “Ми не визнаємо територіальну агресію Росії проти сусідньої України, і не приймаємо хижацького тиску Китаю через позики Центральній і Східній Європі”, — додав Мітчелл.