«Космічні» швидкості ухвалення бюрократичних рішень

Вулиця Короленка, 7. Донедавна це була юридична адреса Львівської загальноосвітньої школи-інтернату №2. Там був її навчальний корпус. Але влітку 2014 року його закрили, і навчання дітей відбувається у спальному корпусі через дорогу, на вулиці Просвіти, 2-4. 2 жовтня 2014 року будівлю на Короленка, 7, згідно з наказом управління майном спільної власності Львівської обласної ради, передають на баланс школи-гімназії І-ІІІ ступенів Блаженних Климентія та Андрея Шептицьких. 13.10.2014 року підписують відповідний акт приймання-передачі нерухомого майна. Але майже рік приміщення пустує.

Аж «раптом» 27 травня 2015 року школа-гімназія Шептицьких офіційним листом-зверненням відмовляється від приміщень на Короленка, 7. Того ж дня начальник відділу освіти Личаківського району З.Хонько пише голові Львівської обласної ради листа про те, що «приміщення Львівської загальноосвітньої школи-інтернату №2 за адресою: вул. Короленка, 7 не використовують для навчально-виховного процесу, оскільки воно перебуває в незадовільному технічному стані та потребує значних капіталовкладень для забезпечення належних умов навчання та виховання дітей» (дивно, а як тоді там мала функціонувати школа-гімназія? – авт.). Це звернення реєструють у канцелярії обласної ради того ж дня о 14:52. Звертаю увагу на дату й час, щоб читачі усвідомили «реактивність» дій чиновників з вирішення цього питання.

Того ж дня, 27 травня, З.Хонько отримує відповідь на своє звернення за підписом начальника управління майном спільної власності Львівської обласної ради М.Бандри, який повідомляє, що на виконання доручення голови облради звернення відділу освіти Личаківського району розглянуто. М.Бандра просить З.Хонько «з метою прийняття відповідних управлінських рішень розглянути питання щодо передачі нежитлових будівель за адресою: м. Львів, вул. Короленка, 7, на баланс обласного комунального підприємства, яке виступає балансоутримувачем майна спільної власності територіальних громад Львівської області».

Наступного дня, 28 травня, керівник управління освіти Личаківського району Зоряна Хонько пише листа директору ЛЗШ-інтернату №2 А.Закалюку, в якому просить здійснити передачу згаданих вище приміщень на баланс комунального підприємства обласної ради. 29.05.2015 року А.Закалюк, виконуючи доручення своєї шефової, просить М.Бандру прийняти ці приміщення.

Як звернув увагу читач, буквально за дві доби питання з передачею приміщення немаленького навчального корпусу було вирішено позитивно. Хто знає бюрократичну кухню, той скаже, що так не буває. Бо не можна за кілька годин пройти управлінський шлях від реєстрації документа, накладання резолюції, передачі його виконавцеві, вивчення суті порушених питань та підготовки мотивованої відповіді. Але декому, як виявилося, це вдається. Країна повинна знати таких стаханівців «бюрократичного фронту». Чиновники повинні переймати в них досвід, а подвиг цих безіменних героїв не має права на забуття. Ні поліцією, ні прокуратурою, ні, тим паче, виборцями.

Уже 19 червня 2015 року з’являється наказ про передачу нерухомого майна на Короленка, 7, на баланс КП ЛОР «Нерухомість і майно». Безоплатно з оперативного управління міста Львова було передано в область навчальний корпус загальною площею 2 410,5 кв. м, майстерню та склад площею, відповідно, 440,2 кв. м та 79,2 кв. м та інше майно загальною балансовою вартістю 784 тисячі 27 гривень. Прекрасний подарунок у час тотального дефіциту приміщень у шкільництві Львова.

Квадратний метр за 500 доларів і півгектара в подарунок

Якої ж сили були аргументи, що місто так легко відмовилося від приміщення школи, видавалося загадкою. Ми спробували розібратися. Хоча й часу на це дослідження пішло немало.

Мою увагу привернуло оголошення про приватизацію способом конкурсу нежитлових приміщень навчального корпусу за адресою: Короленка, 7, що з’явилося в одній малотиражній обласній газеті на початку березня цього року. Мене здивувало, звідки ж в обласній раді стільки квадратних метрів вільних приміщень. Бо чи не на кожному засіданні постійної комісії з питань комунального майна та приватизації Львівської обласної ради ставили питання про оптимізацію площ, які займають громадські організації, суспільно-культурні товариства, часописи, видавництва та книготорговельні підприємства. З деким з них оренду не було продовжено.

Рішення комісії в таких справах стандартне: «Поінформувати заявників, що на цей час у спільній власності територіальних громад області вільні приміщення відповідної площі відсутні». Таку відповідь, до прикладу, отримав департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОДА на своє звернення щодо надання приміщення для Музею історії українського жіночого руху у м. Львові.

Однак охочих брати участь у приватизації навчального корпусу на Короленка після березневого оголошення не виявилось. Управління майном спільної власності вдруге подало оголошення про приватизацію способом конкурсу. Цього разу оголошення вийшло 15 квітня 2016 року в газеті «Високий Замок». За будинок просять 30 мільйонів 328 тисяч 908 гривень. Конкурс мав відбутися 15 травня. Але й цього разу охочих купити будівлю на Короленка, 7, не виявилося.

7 червня управління майном спільної власності Львівської обласної ради звертається з листом до комісії з питань комунального майна та приватизації, у якому просить погодити проведення повторної оцінки нежитлових приміщень за адресою: вул. Короленка, 7, м. Львів. Зрозуміло, якщо покупця не знайшли, то ціна має бути меншою.

Але, здається, мало хто повірить у те, що у Львові не знайшлося покупця на будинок у самому центрі міста, за сто метрів від обласної ради та облдержадміністрації, по 12 582 гривні за кв. м (за курсом долара 25 грн ціна кв. м становить близько 500 доларів США). Зазначу, що в придачу до будівлі додають земельну ділянку орієнтовною площею 0,51 га. Враховуючи вартість землі в історичному ареалі Львова щонайменше по 10 тисяч доларів за сотку, можете уявити реальну вартість «спального корпусу» на Короленка. І всі комунікації поруч! Мінімальна вартість ділянки – півмільйона доларів! Тобто такий собі бонус у подарунок.

Усе найкраще – дядям

Згаданий конкурс, як виявилося, мав одну особливість. Умовами продажу було цільове використання об’єкта, а саме: створення та розміщення в корпусі на Короленка, 7, загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів міжнародного рівня із забезпеченням інклюзивного навчання. Цікаво, хто визначив потребу у створенні такої навчальної інституції саме в цій частині міста? Звичайно, ніхто не проти міжнародної школи, але не ціною дітей, які навчались у школі-інтернаті.

Подейкують, що за цією справою стоїть один з керівників львівської освіти, депутат Львівської обласної ради минулого скликання. Вдалося роздобути цікавий лист від 12.05.2015 року на ім’я голови облради від нікому невідомого до цього часу ТзОВ «Львівська міжнародна школа». Так-от, директор цього товариства з обмеженою відповідальністю Ірина Ломакович просить «розглянути питання виділення приміщення в м. Львові на вул. Короленка, 7, в довгострокову оренду або передати у власність». Цікаво, звідки пані Ірина дізналася про ці вільні приміщення? «В свою чергу гарантуємо реконструкцію даного майна та відкриття першої у Львові загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів міжнародного рівня», – переконує у зверненні до голови облради новоспечена пані директор.

Виходить, що вся ця історія зі звільненням навчального корпусу на Короленка, 7, мала одну мету – передати приміщення в центрі Львова ТзОВ «Львівська міжнародна школа». Як виявилося, засновниками цієї фірми є Віталій Ломакович, який вніс до статутного фонду ТзОВ 800 тис. грн, ТзОВ «Компанія з управління активами «Оптіма-Капітал» (внесла 100 тис. грн) та Всеукраїнський благодійний фонд «Мрії збуваються (вніс 100 тис. грн). Дві останні розміщуються за однією адресою: Львів, вул. Наукова, 7-а, де зводять сучасний офісний центр. Але кінцевим бенефіціарієм (контролером) цих структур є той же Ломакович Віталій Афанасійович.

Виходить, що на приміщення навчального корпусу на вулиці Короленка, 7, поклав око давній друг міського голови Львова Віталій Ломакович. Про гроші міста на депозитах «Банку Москви», скандали з «Квітами Львова» та «Провеснем» у цій статті ми не будемо писати. Читач знайде в Інтернеті на цю тему немало цікавої інформації. Нагадаю лише, що пан Ломакович у першу каденцію Андрія Івановича Садового на посаді міського голови певний час був членом виконавчого комітету Львова.

Питання в іншому: як ТзОВ «Львівська міжнародна школа» зі статутним капіталом в 1 млн гривень може купити приміщення за понад 30 млн гривень і ще провести в ньому обіцяну реконструкцію? Звичайно, можна взяти кредит чи збільшити статутний фонд. Але якою ж тоді буде вартість навчання в такій міжнародній супершколі? Ба більше, відповідно до чинного законодавства, для проведення освітньої діяльності ТзОВ «Львівська міжнародна школа» мала б отримати відповідну ліцензію в департаменті освіти і науки Львівської облдержадміністрації. До документів треба також долучити дипломи вчителів, навчальні плани, довідку про наявність навчальних приміщень та багато іншого. Про наявність ліцензії фірма в листі до голови облради не повідомляє.

Цікаво, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб ТзОВ «Львівська міжнародна школа» було внесено 8 травня 2015 року, а в Головному управлінні статистики у Львівській області її взяли на облік 12 травня 2015-го, тобто в день, коли було надіслано лист голові обласної ради щодо оренди приміщень на Короленка, 7. Знову бачимо неймовірну оперативність діяльності.

А може, все набагато банальніше? Просто комусь у центрі Львова пригледівся солідний шмат вільної землі, на якому можна збудувати немаленький житловий чи офісний центр. А школа – це лише прикриття, димова завіса для лохів. От і розробили хитромудру операцію зі створенням міжнародної школи та специфічними умовами конкурсу. Ну, але це мої здогадки.

Зазначу, що, на думку експертів, після двох невдалих конкурсів є законне право зменшити ціну продажу навчального корпусу на вул. Короленка, 7, і на 20-25 відсотків. Тобто до 22-25 мільйонів гривень. Хоча є ще один варіант – припинити приватизацію як недоцільну.

У згаданому приміщенні можна розмістити всі громадські організації, що нині орендують приміщення в обласної ради, а вивільнені офіси продати. На невеликі приміщення легше знайти покупців. До речі, до 1939 року це приміщення належало товариству ремісників «Гвязда», де був й однойменний ресторан. Після війни там розміщувалися інститут народної творчості та Львівський театр ляльок. Можливо, варто відродити на цій базі своєрідний центр громадських організацій.

Ще один варіант  сюди можна перевести структурні підрозділи ОДА, розкидані по всьому місту. Легшою б тоді була логістика та не витрачали б гроші й час на доїзди в облдержадміністрацію. Або можна віддати цю будівлю музичній школі №4, яка тулиться в конфліктних приміщеннях колишньої плебанії костелу Св. Антонія, що на Личаківській. Тобто варіантів є немало. Головне, щоб було бажання та справжній господар, який не дасть пропасти майну, що юридично належить усім територіальним громадам Львівської області.

Андрій Болкун, спеціально для «Вголосу»