У інтерв’ю Вголосу голова депутатської комісії з питань архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міськради Андріян Гутник розповів про те, як з незаконними кіосками боротимуться у 2014 року та про ініціативу запровадження мораторію на встановлення нових МАФів.

Пане Андріяне, близиться новий рік, низці підприємців доведеться поновлювати договори оренди землі під МАФами, зазвичай ця процедура у Львові супроводжується мітингами невдоволених підприємців. Чи запропонує міська рада цього року якісь новації?

Впродовж трьох років депутатський корпус і комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовища веде боротьбу з виконавчими органами влади Львівської міської ради стосовно спрощення системи надання дозвільних документів підприємцям, які займаються малим бізнесом в так званих МАФах – тимчасових спорудах. Водночас, в місті виникає практика, коли підприємці з мовчазної згоди районних адміністрацій, без жодних дозвільних документів встановлюють свої МАФи просто на газонах – таке розташування комісія архітектури і містобудування ніколи б не погодила.

Наприкінці 2013 року закінчуються договори оренди землі для 2/3 тимчасових споруд у місті. Це ще одна можливість впорядкувати функціонування МАФів на основі спеціального положення про тимчасові споруди, яке зараз готує міська рада. Це положення виконавчі органи міської влади мали б мати вже давно, такі документи є у всіх містах України, на жаль, у Львові тільки під тиском депутатського корпусу цей документ набирає реальних обрисів.

Хочеться, щоб 2014 рік став роком, в якому ми зможемо впорядкувати всі тимчасові споруди в місті: привести до ладу ті, що вже стоять, автоматично продовжити договори тим підприємцям, які не порушують закон, тобто не ставлять без дозволів свої тимчасові споруди на газонах, під вікнами львів’ян, не погодивши це з громадою, які не продають алкоголь в нічний час чи цигарки дітям, які змінили зовнішній вигляд тимчасових споруд, відповідно до ухвали сесії ЛМР. На жаль, у місті є велика частка кіосків, власники яких вирішили не зважати на їх зовнішній вигляд, на якість робочих місць, тому таким підприємцях, які, фактично, порушують закони, не будуть продовжуватись договори оренди землі, вони не будуть внесені в комплексну схему розміщення тимчасових споруд у місті Львові.

Підприємці змушені проходити бюрократичні процедури кожного року. Для тих, які працюють чесно, це доволі складно. Чому не продовжити термін оренди ділянки до 5 чи 10 років?

Хотілось би за рік в цьому сегменті торгівлі навести порядок, МАФи, які діють незаконно, демонтувати,  хоч це не компетенція депутатського корпусу чи комісії архітектури. Тому є ідея – підприємцям, які не мають жодних порушень, спершу продовжити договір оренди землі на рік – до кінця 2014 року, у разі, якщо протягом року вони працюватимуть без порушень, прописаних у положенні про тимчасові споруди, автоматично продовжити термін оренди на 5 років. Відтак, такі підприємці гарантовано матимуть максимальний термін для своєї діяльності. Цей фактор позитивно впливає на бізнес, адже, якщо є план, його легше реалізовувати. Крім того, думаю, що комфортніше буде і львів’янам, бо підприємець, який має тимчасову споруду і впевнений у завтрашньому дні, може якось облаштувати прилеглу територію. Тимчасові споруди є в цілому світі, вони потрібні мешканцям і можуть бути окрасою міста, а не ганебним явищем, що нам доводиться бачити на вулицях Львова.

Ми, зі своєї сторони, будемо вимагати від органів місцевого самоврядування, на скільки це можливо, щоб у 2014 році повністю впорядкувати цю сферу: добросовісні підприємці, які діють в межах закону і виконують всі зобов’язання, після 2014 року мали б отримати погодження договорів оренди на 5 років. А систематичні порушники мали б бути виключені з комплексної схеми раз і назавжди.

Ви зазначили що 2/3 потребують переоформлення договорів оренди, скільки їх, і якій частці не пролонгують договір через незаконну діяльність?

Наприкінці року термін оренди збігає для близько 2 тисяч МАФів. З них більше половини працюють чесно і можуть сподіватись на автоматичне продовження угод.

Однозначно у Львові достатньо тимчасових споруд, які торгують цигарками і алкоголем, їх кількість потрібно зменшувати. Натомість потрібні тимчасові споруди, які б торгували продуктами та товарами повсякденного вжитку. Але всі вони мають мати ідеальний зовнішній вигляд і не дисонувати в міському ансамблі.

Положення про тимчасові споруди, яке мало б, за вашими словами, змінити ситуацію із незаконними МАФами, голосуватимуть на черговій сесії?

Виконавчі органи влади готують це положення другий рік. Зараз з нашої ініціативи, практично щоденно відбуваються наради, де коригуємо цей документ. Але в мене немає впевненості, що положення винесуть на найближчу сесію. Сподіваюсь, що до кінця цього року дане питання все ж таки буде вирішене.

До кінця наступного місяця у підприємців закінчуються дії договорів, після чого до них одразу ж прийдуть працівники обленерго і вимкнуть світло. Якби ми не підштовхували виконавчі органи влади, думаю, ніхто б не готував положення і не розробляв комплексну схему. Підприємці, як це завжди відбувається у Львові, перед закінченням терміну оренди вийшли б під стіни міської ради з криками, що вони на вилах винесуть міського голову. Тільки тоді б виконавчі органи почали ворушитись і автоматично продовжувати всім підряд ці договори. Ніколи цей процес у Львові не мав системності. Тому, сподіваюсь, що за 2014 рік ми зможемо максимально впорядкувати тимчасові споруди.

Чи відома точна кількість кіосків у місті, яка частка з них працює легально, а яка ні?

Були постійні нарікання департаменту містобудування, що в них не вистачає ані кадрів, ані коштів на підрахунок МАФів. Півроку назад з міського бюджету виділили 100 тис. грн. на впорядкування такої комплексної схеми розміщення тимчасових споруд. Зараз департамент закінчує підрахунок і формування схеми у вигляді таблиці з фотографіями і базою даних. На сьогодні в комплексну схему внесено понад 2 тисячі кіосків.

Положення про тимчасові споруди врегулює питання їх граничної кількості?

Депутатів звинувачують, нібито ми розмножуємо кіоски у Львові і розводимо мафію. Я на наступній сесії буду звертатись до міського голови, щоб він призупинив діяльність своєї мафії в районних адміністраціях, які «кришують» МАФи. Впорядкування тимчасових споруд, зокрема їх кількості – це обов’язки виконавчих органів влади, які вони виконують недобросовісно. Тому я готую ухвалу про мораторій на встановлення нових тимчасових форм, яку, імовірно, розглядатимуть на найближчій сесії.

Сьогодні вулиці та площі міста переобтяжені кіосками. Враховуючи стихійне зростання кількості тимчасових споруд, їх незадовільне розміщення і невідповідність зовнішнього вигляду архітектурному ансамблю міста, пропоную на рік призупинити встановлення нових тимчасових споруд, а за цей час впорядкувати ті, які вже є у Львові, привести їх до належного зовнішнього вигляду, прислухатись до думки львів’ян, де вони дійсно потрібні, а де – ні.

У Києві поширена практика демонтажу МАФів, у Львові цей шлях боротьби з незаконними кіосками не популярний, чому?

У Львові, якщо захочуть, і такі приклади є, незаконні кіоски демонтують за кілька годин. Юридичне управління подає позови до суду, швидко приймають рішення, районні адміністрації мають багато потужної техніки – ріжуть будь-які металеві конструкції, приїжджають крани, автомобілі… Якби було бажання, будь-який незаконний кіоск могли б демонтувати протягом декільком діб. Ми розуміємо, що якась заангажованість присутня, бо одні кіоски демонтують за лічені дні, а інші – стоять роками, не маючи ніяких документів.

На сесію я готую черговий депутатський запит-звернення до міського голови про бездіяльність органів виконавчої влади, зокрема районних адміністрацій.  Чиновники «закривають очі» на  тимчасові споруди, які не відповідають типовим формам, продають алкоголю, тютюн, а юридичний відділ ЛМР не звертається, аби через суд отримати рішення на демонтаж таких споруд.  Це буде чергове і останнє моє звернення до міського голови, подальші, думаю, будуть в Генпрокуратуру і СБУ щодо корупційних дій, які породжують корупцію.

Все ж, після десятої вечора алкоголь найлегше придбати саме в кіосках і нічні рейди міліції не контролюють ситуацію, а нагадують боротьбу з вітряками. Чи є можливість більш дієвого контролю?

Такі рейди хаотично відбувались з ініціативи громадської організації «Самопоміч», зараз це політична сила. З рейдами ходили протягом місяця минулого року, якраз в цей період, коли в багатьох підприємців закінчувались договори оренди. Всі розуміли, для чого це було зроблено… Декілька сотень підприємців зрівняли під одну лінійку, звинувачуючи у незаконному продажу алкоголю. Доходило до смішного – не давали дозволи підприємцям, які торгують продуктами, або відмовляли в оренді кіосків, які розташовані в кілометрі від школи. Складалось враження, що в каламутній воді легше ловити рибку, чим і займалися представники виконавчих органів ЛМР – «доїли» підприємців, комусь продовжували, а неугодним – ні.

Так само зараз з’явилась ухвала ЛМР щодо 12 підприємців про те, щоб їх ліквідувати з перспективної схеми через те, що вони розташовані біля сакральних споруд.  При тому, що деякі розташовані на відстані кілометра від церкви, чому вони потрапили у цей перелік невідомо. Дивно і те, що деяким підприємцям міська рада півроку назад видала дозвіл на встановлення МАФу біля церкви. Чи управління архітектури було сліпе, коли надавало цей дозвіл. Підприємець вкладає кошти, а через півроку його змушують демонтувати.

Біля церков однозначно не повинні продавати ні пиво, ні цигарки. Але  якби перелічені в ухвалі тимчасові споруди стояли 20 років, але ж деякі з них були погодженні виконавчою владою і встановлені буквально півроку-рік назад. Тому вже декілька сесій підряд ми не розглядаємо цю ухвалу і звертаємось з проханням, щоб департаменти містобудування та економічної політики зустрілись з цими підприємцями, обговорили варіанти їх перенесення і запропонували механізм компенсації.

Що необхідно для вирішення проблем з кіосками, аби вони виглядали естетично і діяли законно, чи є такий шлях?

Такий шлях однозначно є, і ми вже йдемо ним, попри те, що нам заважають це робити. По-перше ми затвердили типові форми. Це не означає, що всі кіоски будуть однаковими. Було запропоновано більше 10 різних форм, які на свій розсуд може обрати підприємець. Єдине, якщо це центральна частина міста, то тимчасові споруди мають бути в одному стилі, щоб вони вписувалось в міський ансамбль, для спального району підходить будь-яка з затверджених типових форм. Я ініціював пропозицію з 30 різних варіантів, які особисто бачив в найкрасивіших містах світу і вже з них департамент містобудування обрав 10 варіантів, які на їх думку, найкраще вписувались би в пейзажі Львова. Тому, я думаю, що ми почали іти правильним шляхом, львів’яни це бачать. Кіоски стали більш комфортними, ніж вони були 20 років і навіть 2 роки назад.

Розмовляла Мар’яна Білозір