Жорстоко б’ючи пікетувальників, екс-«беркутівці», вигукували: «ложись, Бендера», «майдановскіє тварі» тощо. Міністерські речники, щоби хоч якось згладити цю ситуацію, організували фарисейський флешмоб «я Бандера». Але усі притомні громадяни розуміють: суті того, що сталося, це аж ніяк не змінює.

Чому ж після п’яти років від перемоги Революції гідності контрреволюція пішла у нахабний наступ? Про це ІА «Вголос» питала в експертів.

Степан Хмара, дисидент, правозахисник:

Якби після Революції гідності до влади прийшли дійсно патріотичні люди, котрі дбають про державу, а не про свій інтерес, то Аваков ніколи б не став міністром внутрішніх справ. А навіть, якби його помилково призначили, то давно уже б відправили у відставку.

Ситуація з побиттям колишніми «беркутівцями» активістів свідчить й про те, що після Революції гідності ніхто з високопоставлених чинів Міністерства внутрішніх справ часів Януковича не є покараними. Ті, хто у МВС служили Захарченку, тепер прислуговують Авакову.

Ніхто з колишніх співробітників МВС не покараний за вказівки розстрілювати людей. Натомість Аваков провів лише формальну люстрацію. І маємо результат. А, як відомо, безкарність породжує нові злочини. Й я переконаний, вони будуть, бо це лише початок.

Реакція речника МВС Артема Шевченка на питання про побиття та фразу: «Ложись, бендера»

Юрій Романенко, політолог, експерт Українського інституту майбутнього:

Те, що відбувалося біля Подільського районного відділу поліції 9 лютого 2019 року, нічим не відрізняється від подій 23 травня 2013 року (акція «Вставай, Україно), коли люди Петрова (політтехнолога) катались містом на бронетранспортері, а Вадим Тітушко та «Беркут» стояли у дворах в центрі Києва. Тоді була бійка і багато криків. Ці події стали прологом Майдану. За тими подіями стояли тодішній голова Адміністрації Президента Януковича Сергій Льовочкін і міністр МВС Віталій Захарченко.

«А що змінилось? Ті самі люди, та сама суть і ті самі наслідки»

З того часу минуло шість років. Що ми знову бачимо? Ті ж самі люди Петрова, опозиція, і знову «беркутівці» та «тітушки» під уже зміненими брендами. І знову за цим всім стоїть Адміністрація Президента і міністр МВС. А що змінилось? Ті самі люди, та сама суть і ті самі наслідки.

Дмитро Корчинський, громадський активіст: 

У суботу активістів били «беркутівці» першого полку спецпризначення. Ми з ними постійно спілкуємось, а тому бачимо все зсередини. Там справді настрої надзвичайно антиукраїнські. Також у нас є інформація, що ці люди, котрі працюють в українській правоохоронній системі, співчувають Москві та прихильно ставляться до «ДНР/ЛНР». А тому побити проукраїнських активістів — це для них, вочевидь, задоволення. Це все сталося через те, що замість того, щоб «Беркут» розпустити, його просто перейменували. Проте суть не змінилася — все так само, як було за Януковича.

Тепер ці «беркутівці» стали ще лютішими, оскільки вони мріють помститися патріотичним українцям за перемогу Революції гідності.

За теперішньої влади їх не розпустили, отже, це комусь це зручно. Вочевидь, владі потрібні такі силовики, які, не думаючи, битимуть пікетувальників.

Юрій Сиротюк, політолог, директор Українських студій стратегічних досліджень:

Лише одне прізвище є причиною того, що колишні «беркутівці» й досі жорстоко б’ють активістів.

Це міністр МВС Арсен Аваков. Цей міністр останніх п’ять років займає цю посаду. В історії України не було такого міністра, котрий би стільки часу затримувався на своєму посту. Він п’ять років керує усією правоохоронною системою, сконцентрувавши у своїх руках неймовірні повноваження. Жоден міністр МВС не мав у цій країні таких прав, як має цей. Через це Авакова можна сміливо вважати другим у країні після Порошенка. Він одноосібно керує Нацполіцією, МВС, патрульною поліцією, Державною прикордонною службою, ДСНС, Нацгвардією. Була інформація, що Аваков має вплив і на кримінальні кола. До речі, аналітики, котрі досліджують можливе втручання у президентські вибори, першою загрозою вважають Росію, а другою — Авакова.

І ця людина, котра нібито прийшла з Майдану, п’ять років реформувала поліцію, в результаті чого ми отримали те, що було у неділю. Пригадайте, коли після Майдану тодішній виконувач обов’язків Генерального прокурора дав вказівку допитати та заарештувати «беркутівців», то Аваков фізично не дозволив цього зробити. Теперішній міністр МВС не допустив слідчих на бази Нацполіції, мовляв, «це зруйнує правоохоронну систему».

Відповідно Аваков, знаючи, що люди, котрі були за Януковича, вчиняли кримінальні злочини, ще 2014 року почав прикривати їх. Як наслідок, ці люди стали особисто йому зобов’язані.

Колишні «беркутівці» знають, що поки при владі Аваков, їм ніяке покарання не загрожує, а тому вони готові робити все, що завгодно, для свого патрона.

Реакція Авакова на запитання про «Беркут»

Цинічно, що ми три дні чуємо про посадовця, який жорстоко побив активістів, вигукуючи: «Ложись, Бендера», й якого нібито й досі шукають. Це смішно, бо як на мене усі знають, що це за особа, але система його надійно покриватиме і надалі. Вражає, що замість того, щоб встановити винуватців побиття та покарати їх, у поліції запускають флеш-моби.

«Беркутівців» нарешті треба покарати за всі їхні злочини. Бо через те, що колишні співробітники «Беркуту» не були покарані й останні п’ять років жили з почуттям приниження та ненависті до Майдану, відповідно, коли у них буде можливість помститись за перемогу Майдану, вони це зроблять вкрай жорстоко.