100 днів роботи на Львівщині – це вже певний привід для висновків і оцінки роботи керівника. Напередодні річниці утворення системи господарських судів Вголос вирішив поцікавитись у пана Плотніцького ньюансами й таємницями суддівської діяльності.

Борисе Дмитровичу, насамперед дозвольте запитати, як Вам наша Львівщина? Подобається в Галичині?

Львів надзвичайно гостинне та архітектурно різнопланове місто, яке на сьогодні є одним із найбільших туристичних центрів України. Недарма Львів вважається культурною столицею України. Воно органічно поєднує в собі як східні традиції, так і типово західні. Майже кожна його будівля – це ціла історія. Особливо мені сподобався старий центр Львова, який справедливо занесений ЮНЕСКО до переліку світової культурної спадщини. Якщо чесно, то на прогулянки не вистачає часу, але як тільки виникає вільна хвилинка, то намагаємося з дружиною зробити собі міні-екскурсію по місту.

Ви переїхали з сім’єю?

Так. По іншому вважав би це неповагою до колективу, в який приїхав працювати. І вважаю, що відповідно б оцінили люди.

Борисе Дмитровичу, чому Ви вирішили обрати таку професію?

Я з дитинства мріяв стати юристом. Це та професія, де треба все життя вчитися, вдосконалюватися, відпрацьовувати характер, уміння спілкуватися з людьми.

Чи пригадуєте свою першу справу?

Так, звичайно. Представником сторони в моїй першій справі був юрист будівельної компанії з великим стажем роботи, який почав задавати питання молодому судді. Таким чином, спробував вести засідання, як «головуючий». Була надзвичайно напружена атмосфера в судовому засіданні, тому прийшлось нагадати деякі права та обов’язки сторони в судовому процесі. Суддя повинен бути «господарем» в судовому засіданні і володіти ситуацією – як на процесуальному, так і на психологічному рівні, при цьому забезпечуючи права сторін.

Зараз іде судова реформа. Чи відповідає нинішня судова система Вашому уявленню про те, якою вона має бути?

Прийняття Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та ряд інших законів ставлять перед системою господарських судів нові цілі та завдання в утвердженні верховенства права в сфері захисту прав та інтересів юридичних осіб, прозорості та відкритості судового процесу. І дають для цього дієвий і ефективний правовий інструментарій.

Якщо говорити про недоліки, як на мене, одним з них є встановлений віковий ценз для кандидатів в судді, оскільки за теперішніми нормами суддею може стати людина у віці 25 років. Практично зі студентської лави випускники починають здійснювати правосуддя, не маючи достатнього як професійного так і життєвого досвіду. Тому потрібно звернути увагу не тільки на вік, а й на досвід роботи в галузі права. Посада судді — це верхівка кар’єри для юриста, отже для осіб, котрі бажають її обійняти, вважаю, потрібно підвищити віковий ценз до 30—35 років та вимоги до стажу роботи в галузі права. Адже коли людина різко піднімається на ту вершину, в неї, м’яко кажучи, може «запаморочитися в голові».

Яким повинен бути, на Вашу думку, суддя? Я маю на увазі саме моральні якості судді?

Мені подобається вислів Марка Тулія Цицерона, який влучно характеризує суддю «Суддя — це говорящий закон, а закон — це німий суддя». Рада суддів України розробила робочий проект Кодексу суддівської етики, зараз іде його обговорення. Практика майже всіх європейських країн свідчить про позитивний досвід використання Кодексів суддівської етики. Норми даного Кодексу ґрунтуються на міжнародних принципах захисту прав людини та міжнародно-правових актах. Отже, суддя повинен свято слідувати наступним принципам: незалежності, неупередженості, чесності та непідкупності.

Дії та поведінка судді повинні відповідати нормам суспільної моралі. Також суддя повинен бути компетентним і старанним, безумовним авторитетом в галузі права, для всього суспільства.

Так бути суддею — це робота чи місія?

Відповідь в мене одна – це служіння. Служіння державі та народові.

Наскільки ми знаємо, Ви поряд з адміністративною роботою голови суду, слухаєте справи. Розкажіть про проблеми, які виникають на практиці при вирішенні спорів.

Однією з основних проблем, які виникають на практиці, є подвійна практика застосування норм закону. Оскільки суддя в цьому світі всього лише людина, але внутрішньо – це цілий світ. І як гласить закон, суддя повинен вирішувати справи у відповідності до закону та свого внутрішнього переконання. Тому трактування деяких норм закону у різних інстанціях не співпадають. Але в рамках вирішення цієї проблеми в межах Львівського апеляційного господарського суду проводяться круглі столи та наради для обговорення випадків подвійної практики застосування судами процесуального та матеріального права.

Проводиться узагальнення судової практики та надається методична допомога судам перших інстанції з метою уникнення випадків подвійної практики застосування законодавства. Так, судді місцевих господарських судів, що входять до Львівського апеляційного округу, проходять стажування в Львівському апеляційному господарському суді. Зазначені заходи допомагають суддям набути позитивний досвід при вирішенні справ.

На базі Львівського апеляційного господарського суду також проводяться навчання помічників та секретарів судових засідань відповідно до плану Національної школи суддів України та плану роботи Львівського апеляційного господарського суду.

Що Ви вже встигли зробити за час перебування на посаді?

За попередніми підсумками роботи суду за І квартал 2012 року спостерігається позитивна тенденція. Показники якості роботи за перший квартал 2012 року підвищилися в порівнянні з відповідним періодом минулого року. Якість роботи суду, а це в першу чергу процент скасованих касаційною інстанцією постанов і ухвал апеляційної інстанції, покращилася на 4,6 % і становить 8,9 %. Середній показник по Україні 9,9%.

Для покращення якості роботи по відправленню правосуддя ми продовжуємо встановлену практику по вивченню проблемних питань, що виникають в процесі здійснення судочинства, постійно проводимо на нарадах в судових колегіях обговорення причин скасування Вищим господарським судом судових актів апеляційної інстанції. При розгляді апеляційний скарг враховуємо роз’яснення та інформаційні листи ВГС України, постанови Пленуму ВГС України та судову практику Верховного суду України.

Позитивним моментом стало також покращення побутових умов роботи. Проведено ремонт підвального приміщення суду, де розмістили ще кілька залів судових засідань та архів. Хочу подякувати Львівській обласній раді та міській раді міста Львова за увагу до проблем суду. Зараз нам виділили кошти, які будуть спрямовані на ремонт та утеплення фасаду суду, заміну вікон.

Чи зменшилася кількість скарг на дії суддів порівняно з минулими роками? Проводячи паралель, скажіть: на які дії суддів найбільше нарікали тоді і чи змінився сьогодні характер звернень?

Спостерігається зменшення кількості скарг, в процентному відношенні це 28 %.

За результатами перевірки по суті порушених в скаргах питань мали місце порушення суддями строків розгляду справ, виготовлення та надсилання процесуальних документів, порушення строків повернення матеріалів справи до суду першої інстанції. Але в більшості випадків, скарги та звернення на дії суддів Львівського апеляційного господарського суду та суддів Львівського апеляційного округу подані безпідставно. Часто сторони скаржаться фактично на прийняті не на їх користь рішення.

З боку керівництва суду здійснюється посилений контроль за дотриманням процесуальних строків надсилання документів, спостерігається позитивна тенденція до зменшення скарг на дії суддів.

Як оцінюєте роботу ввіреного Вам Львівського апеляційного господарського суду ?

На четвірку. Мені було легко влитися в роботу суду, оскільки мої колеги не тільки професіонали, але і приємні у спілкуванні люди. Проблеми і завдання для себе і колективу бачу і знаю, спільно будемо їх вирішувати.

Що б ви побажали своїм колегам?

4 червня 2012 року відзначається 21 річниця створення господарських судів України. Система господарських судів пройшла нелегкий шлях становлення і на сьогоднішній день зайняла самостійне місце в системі судової влади. В Львівському апеляційному господарському суді працює 29 суддів, які своїм високим професіоналізмом забезпечують ефективне функціонування судової системи.

Бажаю всім працівникам господарських судів, їх сім’ям міцного здоров’я, щастя, наполегливості у праці, натхнення та успіхів у благородній справі торжества законності, справедливості і добра.

Довідково: Борис Дмитрович Плотніцький народився в 1961 році в с. Бригидівка Барського району Вінницької області. У 1991 році закінчив Ростовський-на-Дону державний університет. Працював радником голови Донецького апеляційного господарського суду, суддею господарського суду Донецької області. З 2011 року займав посаду голови господарського суду Донецької області.