Останнім часом гривня суттєво зміцнила свої позиції щодо долара, який зараз коштує трішки більше, ніж 24 грн. Такий факт став однією з головних тем для обговорень як у пресі, так і в соцмережах. Проте, як зауважують люди, падіння американського долара зовсім ніяк не вплинуло на ціни в Україні.

Тож у чому причина такого росту гривні, як довго це триватиме і чому з падінням курсу валюти не подешевшали товари в Україні?

Про це ІА «Вголос» розповіли доктор економічних наук і професор Олег Кузьмін, економічний експерт Андрій Новак та економіст Олександр Охріменко.

Чому зараз знизився курс долара? На це є об’єктивні причини чи це робиться штучно?

Олег Кузьмін:

Курс долара знизили заробітчани

По-перше, на українському ринку зараз є надто багато доларів. Це все завдяки нашим людям, які працюють за кордоном і висилають сюди валюту. За різними оцінками, тільки до кінця 2019 року в Україну має прийти близько 10-12 млрд доларів у різній валюті. Це велика сума, це майже чверть нашого бюджету.

По-друге, зацікавленість у валюті зараз знизилась. Тобто підприємці, які займаються імпортом, стали менш активними і менше закуповують товарів з-за кордону. Тобто тому, що наша економіка послабшала, знизився імпорт матеріалів, комплектуючих і готових виробів.

Це – дві основні причини, але падіння долара припиниться, це тимчасове явище.

Андрій Новак:

Гривня стала зміцнюватись через те, що в один період часу зійшлось кілька факторів на користь гривні. У нас зараз негативне торговельне сальдо (понад 4 млрд грн.), що є основою формування валютного балансу. Але його із запасом перекривають прямі валютні вливання в країну із декількох напрямків. Перший – це підвищений попит на українські державні облігації внутрішньої державної позики. Через це нерезиденти продають валюту і міняють її на гривні для купівлі наших акцій внутрішньодержавної позики. А це тому, що у нас дуже високі ставки на державні цінні папери, зараз вони становлять 17% річних.

Другий валютний притік – це гроші наших заробітчан. Динаміка надходжень валюти є дуже висока, і вона продовжує рости.

Гривню зміцнив сезон відпусток

Третя причина наразі ще працює і працювала ціле літо – це сезон відпусток. Оскільки більшість українців не можуть собі дозволити відпочинок за кордоном, то вони відпочивають в Україні. Для цього їм потрібні гривні. Люди здають свої валютні заощадження і обмінюють їх на гривні, щоб провести відпустку.

Комбінація із цих трьох головних факторів дає ефект зміцнення гривні.

Як далі себе поводитиме долар?

Олег Кузьмін:

Вгадати таке важко, але мені здається, що ще деякий час долар може і падати, але згодом він підніметься і коштуватиме не менше 28 грн. Я думаю, що скоро нормалізується ситуація на валютному ринку. По-друге, врешті-решт, наш бізнес запрацює потужніше і підприємці будуть зацікавлені в імпорті різної продукції, що теж зміцнить валюту.

Також дуже важливо, як працюватиме наша митниця. Якщо буде менше контрабанди і більше офіційних завозів товарів і продукції, то долар підніметься і буде на тому рівні, на якому він має бути.

Олександр Охріменко:

Все може розвернутися у будь-який момент

Це важко сказати напевно. Поки що Нацбанк викуповує валюту. Звісно, що якби він викуповував її більше, то не було б такої ревальвації і на 25 гривнях за один долар все б зупинилось. Крім того, я так розумію, що якщо ці інвестори захочуть повернути державні цінні папери, тоді буде девальвація, причому дуже стрімка і активна. Виходить так, що інвестори спочатку купували ці папери, тепер продають, тому тепер дійсно долар може зрости. Це не означає, що це станеться вже завтра, але все може розвернутись у будь-який момент. Вже за тиждень, наприклад, від 24 гривень долар може зрости до 26-ти, це абсолютно можливо. Тобто ризик девальвації залишається. Але поки приходять в Україну гроші «гастарбайтерів» і відбувається ринкова купівля облігацій, ми маємо падіння долара, все просто.

Андрій Новак:

Надалі курс гривні найбільше буде залежати від тієї стратегії, яку обере новий уряд разом із НБУ. Зараз у нас стратегія так званого «плаваючого курсу», але її можуть змінити. Може бути курс забезпечення стабільності гривні, може бути курс на валютний коридор. Обидві такі практики мали у нас місце, тому зараз у цьому плані «м’яч на полі» нової влади і, відповідно, НБУ. Поведінка гривні буде залежати від того, як себе поведе уряд.

Чому курс долара знизився, а ціни в Україні не змінились?

Олег Кузьмін:

Це проблема нашої економіки. Річ у тому, що ми на внутрішньому ринку майже нічого не купуємо за долари. А обмежена кількість продукції і товарів, у свою чергу, призводить до росту ціни. Скажімо, ціна на нафту зараз дуже сильно впала у зв’язку із Саудівською Аравією та іншими факторами. А ціна на пальне не зменшується. Ми фактично не маємо своєї нафти, а отже, і нафтопереробні заводи майже не працюють і нам доводиться все купувати за кордоном. У нафтопереробних галузях різних країн працюють дуже багато монополій, які ставлять свої ціни.

Олександр Охріменко:

Ці речі взагалі не мають стосунку одне до одного. У нас на ціни впливає не курс міжнародної валюти, а рахунки ПДВ, саме вони генерують зростання цін.

Офіційно вважається так: коли вводили рахунки податку додаткової вартості, усім говорили, що буде автоматичне відшкодування коштів, а це так не працює. Навіть за офіційними показниками сьогодні не відшкодовано ПДВ 40 млрд грн. Так, вони це пояснюють тим, що це зараз перевіряється, але ми знаємо, як це перевіряється.

Що відбувається? Бізнес, згідно з нашим законодавством, якщо він купує і продає товари, повинен перераховувати ПДВ із свого розрахункового рахунку на рахунок ПДВ. З рахунку ПДВ не можна повернути кошти, а от перерахувати їх туди можна. Перерахувати бюджет можна, а от використовувати ці гроші неможливо. А оскільки автоматично ПДВ не повертається, усі знають, що це ніколи працювати в Україні не буде. Тому виробники просто додають до ціни 20%, хоча з погляду теорії вони повинні враховувати повернення податку на додану вартість, а у нас вийшов податок на продаж. Як наслідок, усі товари подорожчали на 20%, тому піднялись і всі ціни.

Поки не ліквідують рахунки ПДВ або не ліквідують оце правило, що не можна використовувати гроші із цих рахунків на виробничі потреби, наші ціни будуть тільки рости.

Андрій Новак:

Офіційна статистика нам показує дефляцію по всій економічній системі країни протягом останніх трьох місяців. Більшість українців її не відчуває тому, що споживчий набір, яким живе переважна більшість українців, обмежується тільки декількома групами товарів і послуг. Я маю на увазі житлово-комунальні послуги, транспортні послуги, послуги зв’язку та інтернету і такі групи товарів, як продукти харчування й ліки. За цими групами товарів і послуг ми не спостерігаємо зниження цін. Це пояснюється великим зростанням цін на енергоносії, причому усіх типів. Енергоносії є обов’язковим елементом собівартості всіх без винятку товарів і послуг. Тому середньостатистичний споживач не відчуває жодного ефекту від зміцнення гривні.

Роман Гурський, ІА «Вголос»