Український олігарх Ігор Коломойський, якого тісно пов’язують із президентом Володимиром Зеленським, шокував своїми заявами в інтерв’ю американському виданню The New York Times.

Зокрема, олігарх заявив, що Україні потрібно миритися з Росією, у війні на Донбасі винні США, які «змушують українців воювати». При цьому Коломойський зауважив, що він «не особливо любить Росію через Голодомор», але Захід не допомагає Україні фінансово та не відкриває своїх ринків збуту. Що ж до війни, то олігарх переконаний, що «вже за 10 років про це усі забудуть», бо зв’язки з РФ необхідні для економічного виживання України.

Ось кілька його цитат:

«Вони (ред.: Росія) сильніші в будь-якому випадку. Ми повинні поліпшити наші відносини».

«Який найшвидший спосіб вирішити проблеми і відновити стосунки? Тільки гроші».

«Люди хочуть миру, доброго життя, вони не хочуть воювати. А ви, – Америка, – змушуєте нас воювати і навіть не даєте нам грошей на це».

«Ми візьмемо 100 мільярдів доларів у росіян. Я думаю, що вони із задоволенням дали б їх нам сьогодні».

«Рана війни заживе. Дайте їй п’ять, 10 років, і кров буде забута».

«Якщо вони (ред.: США)  будуть мудрувати з нами, ми підемо до Росії».

«Російські танки будуть розміщені біля Кракова і Варшави. Ваш НАТО буде бруднити штани і купувати памперси».

Наскільки такі заяви одіозного олігарха є «токсичними» для нової української влади та чи позбуватиметься вона Коломойського? Про це ІА «Вголос» запитало у експертів.

Ярослав Макітра, політтехнолог:

Коломойський поступово стає токсичним і незручним для нової української влади. І сам олігарх це розуміє, судячи з його реакції на запитання, чи не боїться він долі Березовського, котрий у свій час привів до влади Путіна. На Зеленського Коломойський немає тотального впливу. Так, у нього в президентській партії є свої люди та інтереси, але не більше. А тому є ймовірність, що Коломойського може спіткати доля Березовського, котрий з друга Путіна став вигнанцем та ворогом.

Заяви Коломойського – це гра у ва-банк, підняття ставок. Мовляв, якщо влада зі мною не рахуватиметься, він озвучуватиме дуже неприємні для Зеленського речі. У словах Коломойського може бути ознака державної зради. Але Коломойський – це не офіційна українська влада, він просто український бізнесмен з кількома громадянствами.

Олег Жданов, військовий експерт, експрацівник Генштабу ЗС України:

Коломойський не просто є токсичним для влади, він псує імідж України у світі. Через таких, як Коломойський, в України немає зовнішньополітичного вектору. Ми не знаємо, куди ми рухаємось. Політики від влади постійно роблять заяви, котрі є кардинально протилежними. Від цих протиріч жахається не лише українське населення, а й весь світ.

«Жириновський відверто казав, що РФ купить Коломойського за невеликі кошти і він робитиме усе, що вигідно Росії»

Заяви Коломойського свідчать про те, що українські олігархи є вкрай продажними. Вони не розуміють ціни, яку зараз платять українці, захищаючи свою країну від російських окупантів. Їх лише цікавить сума, за яку можна вирішити те чи інше питання. Ймовірно за вирішення цього питання Росія щось пообіцяла Коломойському, наприклад повернути «Приват» чи виплатити компенсацію за його майно на окупованих територіях. До речі, раніше Жириновський відверто казав, що РФ купить Коломойського за невеликі кошти і він робитиме усе, що вигідно Росії.

Ми знаємо, що зараз Коломойський налагоджує економічні зв’язки з Росією ( це стосується постачання електрики з РФ) в обхід України. А тому тут можна ставити питання, а хто взагалі в Україні президент? Пан Коломойський? Бо він приймає такі рішення та говорить такі речі, котрі не сумісні ні з позицією України, ні зі стратегією, яку ми обираємо. І те, що президент Зеленський не може поставити на місце олігарха, – це погано. Це призводить до того, що Коломойський продовжить шкодити Україні та її незалежності.

З того, що я бачу, то для Коломойського немає межі. Якщо він отримав за це гроші – він і далі тиснутиме на нову владу та Україну. Зеленський не може вплинути на цей процес, він навпаки покриває олігарха. Пригадайте слова Генерального прокурора Рябошапки, котрий заявив, що за жодних обставин не видасть Коломойського США. А тому тут все залежить хіба від межі терпіння українського народу.

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Проти Коломойського у США ще за президентства Порошенка була відкрита кримінальна справа щодо відмивання українським олігархом коштів. Йому в Америці загрожують серйозні проблеми. А США – це не Україна: там, якщо посадять – сидітиме. І Коломойський хоче, щоб це розслідування було закрите на його користь. Заява Коломойського про те, що Україна об’єднається з Росією та піде війною проти НАТО – це блеф. Він хоче, щоб американці думали, що він має великий вплив на українську владу.  Цими заявами Коломойський говорить, мовляв, якщо США не почують Україну та його, то українці об’єднаються з Путіним. Це – шантаж.

Українські офіційні особи, як-от керівник фракції «Слуга народу» Арахамія та міністр оборони України Андрій Загороднюк уже спростували заяви Коломойського про «мир з РФ».

Знаючи про стосунки Зеленського та Коломойського, я можу стверджувати, що між ними немає якоїсь домовленості про спільні дії. Але, якби заяви олігарха Коломойського не подобались Зеленському, то він би знайшов варіант, як це можна припинити. Навпаки, зараз цьому олігарху нічого не буде. Зверніть увагу: народні депутати, котрих пов’язують з Коломойським, наприклад Дубінський, неодноразово заявляли  про те, що вони не голосуватимуть за ринок землі. Проте вони все ж віддали свій голос за це. Неважко здогадатись, хто їх попросив так зробити. Між Коломойським і Зеленським є певна взаємодія. Наразі Зеленський не має наміру позбуватись Коломойського. Що буде далі – поки невідомо.

Сергій Таран, політолог:

Коломойський не є токсичним для нової влади, бо він і є владою. Він має серйозний вплив і на фракцію «Слуги народу» і на прем’єр-міністра. Разом з тим Коломойський погано впливає на імідж України на міжнародній арені, бо цей олігарх є «токсичним» для США.

Людина, котра погрожує США російськими танками під Варшавою – це крайня токсичність для України, котра перебуває у стані війни з Росією. І якщо я помиляюся у тому, що Коломойський не представник нової влади, то у Зеленського проти цього олігарха уже мали б як мінімум порушити кримінальну справу.

Петро Олещук, політолог:

Можливо, бути токсичним для Зеленського і використовувати це, як спосіб тиску на нову владу – це і є метою Коломойського. Проти Коломойського у США триває розслідування і він цим явно занепокоєний. Від президента Коломойський може вимагати додаткові преференції в обмін на мовчання.

Заяви Коломойського матимуть негативний вплив на міжнародний імідж України через те, що олігарха пов’язують із новою владою. Проте ми недооцінюємо самого Коломойського. Цей олігарх і без того є одіозною особою, котру знають у світі.

Ми бачимо, як важко для влади проходить голосування у Раді, наприклад за земельне питання. А тому навряд чи Зеленський поки йтиме на екскалацію конфлікту із Коломойським.