Нещодавно Державне бюро розслідувань відкрило кримінальні провадження проти екс-президента Петра Порошенка. До того ж директор ДБР Роман Труба заявив про “реальні перспективи” цих проваджень.

Чи cправді “крига скресла”? Чи мають ці кримінальні справи реальне майбутнє з логічним звершенням? Про це ІА “Вголос” запитало в експертів.

Олесь Доній, політолог: 

Я не думаю, що це передвиборча маніпуляція, проте і логічного завершення цих справ я не бачу. Згідно чинного законодавства, ці справи просто не мали права не відкрити, адже була заява про імовірний злочин. Тут у нас виникає два блоки проблем. Перший блок – це політична воля керівників силових структур, які знаходяться під величезним політичним та фінансовим впливом, зокрема і від екс-президента. Тому довіри до органів, які за весь цей час не наважувались відкривати цих справ, у мене особисто немає.  Другий момент – це брак в Україні кадрів, які можуть доводити справу до логічного завершення. Останнім часом справи проти відомих політиків відкривались, тривало певне слідство, а потім ці справи «благополучно» закривались. Так, можна згадати і комічну ситуацію із Геннадієм Кернесом , де сімнадцять прокурорів «хворіли» та не могли прийти на засідання…

Також у нас залишається проблема наявності дійсно порядних слідчих. Додамо до цього хороше фінансове становище людей, проти яких відкриваються такі справи і маємо розуміння, чому так стається. У мене на даний момент немає сумнівів, що ці провадження мають більше шансів «заглухнути», ніж дійти до свого логічного завершення.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства: 

Чи можна посадити Порошенка? Я думаю, що можна. Порошенко і його прибічники (Кононенко, Грановський, Ковальчук, Гонтарєва) – це міжнародне кримінальне угрупування. Так само, як і Кучма з Пінчуком. Хоч такого ніколи не ставалось, зараз наблизився момент, коли таке може стати реальним.

Як? Я вимушений сказати, що всередині країни це здійснити неможливо. У нас все пов’язано, все перев’язано. Тому якщо брати Порошенка, то доведеться йти до самого низу. Це голови обладміністрацій та районних адміністрацій. Це все – величезне кримінальне поле, тому всередині країни таке є нереальним. Я вважаю, що це зробити можна лише за допомогою США. У нас вже є певний досвід із Павлом Лазаренком. Я думаю, що відповідні служби США ведуть власне слідство і мають базу доказів кримінального характеру проти Петра Порошенка та його оточення. Саме таку модель я вважаю єдиним реальним способом запроторити Порошенка за ґрати.

 Петро Олещук, політолог: 

Що стосується саме цих кримінальних проваджень, то особисто мені вони здаються відкритими з метою розпочати певну політичну кампанію. Я чекаю, коли будуть підняті питання про економічні злочини Петра Порошенка. Ці спроби – це банальний «вкид», просто було необхідно щось терміново оголосити. Але я не вважаю, що ці справи матимуть якісь реальні перспективи.

Степан Гавриш, політик, професор: 

За час каденції Петра Порошенка було проведено і висвітлено цілу низку журналістських та експертних розслідувань, які стосувались його діяльності як бізнесмена і як політика. Також було досить інформаційних приводів щодо кримінальних злочинів та інших порушень законодавства із західної преси. Було зрозуміло, що поразка на виборах призведе до подібних речей, залишалось лише питання, хто це ініціюватиме. Як мені видається, зараз ідеться про ситуацію, яку створює Ігор Коломойський. Його юристи подали досить кваліфіковані кримінальні заяви. Петро Порошенко не перестав бути загрозою для політичної кар’єри Володимира Зеленського та його команди. З цього випливає, що ці провадження є дуже далекоглядним і креативним ходом. Я б не став говорити, що такі дії є узгодженими з чинним президентом, проте я вважаю, що він має бути в них зацікавленим.