Після арешту соратника Порошенка Юрія Гримчака Печерський районний суд м. Києва за наполяганням ДБР відправив під арешт ще одного представника колишньої влади – скандального екснардепа Сергія Пашинського.

Депутата звинувачують у тому, що він напередодні Нового 2017 року посеред траси розстріляв жителя Київщини В’ячеслава Хімікуса.

За часів попередньої влади з Пашинського ледь не зробили жертву в цій справі, попри те, що він вже 2 січня був в аеропорті Інсбрука, бо їхав у Австрію на лижі, а поранений Хімікус надовго потрапив до лікарні з вогнепальним осколковим переломом лівої стегнової кістки.

Чи покарають Пашинського на цей раз? Який термін йому загрожує? Хто наступний?

Про це кореспондент ІА «Вголос» запитав у відомого юриста Сергія Войченка, політичного аналітика Олександра Кочеткова та політолога Олега Соскіна.

Як ви оцінюєте справу проти Пашинського?

Олег Соскін:

Навколо Зеленського є різні кланово-корпоративні групи. Це – групи Пінчука-Кучми, Коломойського, Семена Могилевича. І кожна з цих груп лобіює свої інтереси та хоче отримувати певні дивіденди.

Я думаю, що в оточенні Зеленського є якась група, для якої Пашинський є надзвичайно дратівливою фігурою. Бо за свою «ділову біографію» цей колишній депутат «кинув» багато людей: великих бізнесменів та різних неоднозначних персон. І, можливо, у партнерах Зеленського є люди, котрі дуже недолюблюють Пашинського-Турчинова (ці дві фігури завжди діють спільно). На мій погляд, це може бути пов’язано із подіями на Майдані, коли у Пашинського було знайдено у авто снайперські гвинтівки.

Попри це я не вірю, що Пашинського посадять. Ймовірно, зараз просто йде торг і домовленості про відкуп. Як на мене, це банальна бізнес-операція.

 Олександр Кочетков:

Зеленський, балотуючись на пост президента, декларував, що буде справедливий розгляд дій попередньої влади. І зараз дійсно є така потреба, бо суспільство уже починає питати владу: а де «посадки»? І я точно знаю, що з Офісу президента в правоохоронні органи йдуть сигнали про те, що пора б уже почати працювати.

Наразі Пашинського закрили за справою, котра абсолютно не відповідає запитам суспільства

У справі Пашинського є стовідсоткова політична складова. Бо цей колишній нардеп – це достатньо відома людина, котра викликає суспільну алергію. І якщо Пашинського посадять, то українці від цього будуть тільки радіти. Наразі Пашинського закрили за справою, котра абсолютно не відповідає запитам суспільства. Люди хотіли б, щоб розслідувались справи із «Укроборонпромом», виготовленням неякісних мінометів, через що гинули військові. Тобто за діло. Але, оскільки напрацювань поки нема, а запит є, – Пашинського садять у СІЗО за напад на людину. Далі, вони можуть тиснути на нього: «або ти маєш 8 років за перевищення оборони, або розповідаєш про «Укроборонпром», рейдерські атаки на кондитерську фабрику, історії з «Укрспиртом». Тобто його могли арештувати, щоб тиснути на нього з метою вийти на колишніх керівників держави.

Сергій Войченко:

Якщо ми говоримо про те, що йому наразі інкриміновано, то виникає питання: чи прокуратура зможе довести те, що Пашинський навмисно завдав Хімікусу важких тілесних ушкоджень? Я думаю, що швидше за все судити Пашинського будуть за перевищення меж необхідної самооборони. А це – 124 стаття КК. Нею передбачені громадські або виправні роботи, арешт чи обмеження волі. Тобто ця стаття не передбачає реального тюремного терміну.

Хоча питання до дій Пашинського залишаються. Це дісно, могла бути і не оборона. Поки немає усіх доказів і інформації по цьому, ми можемо хіба здогадуватися про те, куди повернеться справа Пашинського.

Чому Пашинського не судили раніше?

 Сергій Войченко:

Останні роки ця справа не розслідувалась, бо Пашинський був представником колишньої влади. Зараз прихильники колишньої влади кричать про суди і несправедливість. А чому тоді вони не звертали увагу на судову та правоохоронну системи, коли були при владі?

Колишня влада створила і ДБР. І зараз нам кажуть, що це поганий орган. Виникає питання, а навіщо ж тоді вони утворювали цей поганий орган?

А тому слідчі-прокурори, котрі здійснювали досудове розслідування та прокурори, котрі здійснювали нагляд над його проведенням, мають бути щонайменше допитані. Має бути встановлено, чи давали їм вказівки про закриття справи та хто на них тиснув.

А колишня влада каже, що це «реванш», бо, мовляв, Пашинський – особистий ворог Путіна…

 Сергій Воченко:

У команди Порошенка історії про «руку Кремля» – це своєрідний спосіб самозахисту. Мовляв, «реванш, давайте усі на Майдан». І виникає питання, а навіщо? Рівень довіри суспільства до колишньої влади мінімальний. Крім того, складається враження, що Захід не буде особливо стурбованим, якщо деяких наших політиків покарають. Пашинського ніхто не захищатиме, бо як це виглядатиме: український депутат вийшов з авто, вимагав від українського громадянина стати на коліна, а коли він цього не зробив – нардеп йому прострелив ногу. А тому з точки зору міжнародної підтримки, Пашинському немає на що розраховувати.

 У арешті Пашинського Портнов відігравав якусь роль?

 Олександр Кочетков:

Портнов – це міф і політична гра. Мовляв, Портнов – це представник колишньої влади Януковича, котрий забезпечує тут «реванш». От хто такий Портнов? Це – людина, котра має можливість отримувати інформацію щодо дій, котрі чинять наші правоохоронці, оскільки самі вони не можуть цього афішувати. Ймовірно, інформацію про стан справ йому зливають в Офісі президента, а той просто її озвучує. Але Портнов, як і Пашинський, теж є суспільним алергеном, особливо для патріотичної частини населення. І якщо людям сказати: «Та це ж Портнов хоче посадити «першого ворога Путіна Пашинського», то це певним чином применшує серйозність обвинувачення.

Потрнов дійсно має особистий конфлікт з Порошенком та частиною його оточення. Ним керує почуття помсти. А з іншого боку, це – бізнес. Портнов тісно співпрацює з Коломойським. Він діє, як досвідчений єгер, котрий заганяє дичину на мисливців з рушницями. Бо Коломойський з Порошенком та його оточенням хоче щось вирішити «по поняттях», мовляв «зараз я при владі, а ти розраховуйся за образу». І, на жаль, в нашій країні це відбувається регулярно.

Хто може бути наступним?

 Олександр Кочетков:

Через Пашинського хочуть вийти на Турчинова і Порошенка. Бо суспільством будуть сприйняті реальні звинувачення щодо Петра Порошенка та його найближчого оточення. Тільки тоді суспільство буде задоволене.

Олег Соскін:

Додам, що Пашинський ніколи не був особливо вірним. Я підозрюю, що він здасть усіх новій владі: і Парубія, і Турчинова, і Порошенка.

 Через арешти колишньої влади «майдан» почнеться?

 «В усьому світі влада і опозиція міняються керівними місцями, а в Україні – нарами»

 Сергій Войченко:

Я сумніваюсь, що Пашинський почне зливати своїх соратників із колишньої влади. Але якщо після Пашинського арештують Порошенка, я думаю, що суспільство буде тільки задоволеним та схвально поставиться до цього. Ми ж побачили реакцію людей на затримання Пашинського та Гримчака. Хоча, на мій погляд, такий стан справ у нашій державі не тішить. Бо, якщо в усьому світі влада і опозиція міняються керівними місцями, то в Україні – нарами. Ця тенденція свідчить про явно не здоровий клімат у державі.

Олександр Кочетков:

Порошенко справді вірить, що якщо його посадять, люди вийдуть на Майдан. Бо за Тимошенко ж виходили. Він вважає, що його теж захищатимуть. І, можливо, якась частина і вийде.

Якщо такий сценарій буде реальним, я переконаний, що тоді на Майдан вийде також і велика кількість людей, котрі захищатимуть правоохоронців і вимагатимуть посадити Порошенка на довго.

Наразі ж  на акції протесту проти капітуляції виходить значно більше людей, ніж на акції через імовірний арешт Порошенка.