Екстрадиція українського олігарха може мати серйозні наслідки для України, адже для Америки Фірташ є важливим свідком у багатьох справах. ІА «Вголос» запитало в експертів, яким буде слідство і які імовірні наслідки чекають Україну.

Які теми підніматиме слідство і чи буде Дмитро Фірташ із ним співпрацювати?

Віктор Прошкін:

Слідство вже чіпає теми нібито надання хабарів Дмитром Фірташем в Індії. В принципі, ця позиція є дуже хиткою, але факт, що він в інших країнах використовував для роботи такі ж методи, як і в Україні, зовсім не дивує. Мені здається, що слідство зараз займається Фірташем для того, щоб прибрати його із політичної карти України. На даний час у нас втілюється програма деолігархізації і я вважаю, що саме у рамках цієї програми відбувається зачищення політичного поля від подібних персон. Щоправда, ця екстрадиція до Сполучених Штатів ще не означає ув’язнення Фірташа чи будь-які інші обмеження.

Віталій Бала:

Зараз цим питанням задаються майже усі зацікавлені і ще більше незацікавлені у арешті Фірташа люди. Кожен із них по-своєму хотів би бачити розвиток ситуації. Я думаю, що зараз ніхто не може дати відповідь на це запитання окрім американського слідства. Якщо наш олігарх буде екстрадований до США, а швидше за все, так і буде, то все залежатиме від того, у який спосіб Вашингтон буде використовувати усі свідчення, які Фірташ буде давати.

Я думаю, що він співпрацюватиме зі слідством, адже перспектива опинитись за ґратами на термін понад 50 років його не дуже приваблює. Я думаю, що тут будуть мати місце і певні пропозиції від США щодо пом’якшення можливої міри покарання у зв’язку із співпрацею зі слідством. Кожна людина, на мою думку, вибрала б такий варіант вирішення ситуації.

Валерій Димов:

На відміну від України, у США набагато жорсткіше дотримуються усіх законів. Фірташ має обвинувачення у спробі дати хабар в Індії з метою отримання неправомірних вигод. Сама справа трішки затримувалась через те, що певні претензії до Дмитра Фірташа мала Іспанія, а згідно з Австрійськими законами, обвинувачення, які діють на території ЄС, є пріоритетними. Зараз я думаю, що за статтею, згідно якої його і звинуватили, його і судитимуть.

Також може виникнути ряд інших питань у ході слідства, але це вже питання до самих слідчих. Враховуючи специфіку бізнесу Фірташа, ця історія може бути довгою.

Чи стануть подробиці справи публічним надбанням?

Віктор Прошкін:

Дуже багато людей, в першу чергу в Україні, зацікавленні у тому, щоб знати усі подробиці слідства та суду

Обов’язково! Я думаю, що дуже багато уваги з боку ЗМІ та суспільства буде прикуто до цієї справи. Дуже багато людей, в першу чергу в Україні, зацікавленні у тому, щоб знати усі подробиці слідства та суду. Ця зацікавленість є як з одного, так і з іншого боку. Тобто одні його підтримуватимуть, інші звинувачуватимуть і ми неодмінно отримаємо зовсім різні точки зору щодо цього.

З іншого боку, саме по собі американське правосуддя є прозорим і дуже багато речей, які там відбуваються, ми часто дізнаємось раніше, ніж отримуємо інформацію із наших судів.

Віталій Бала:

Це залежить виключно від США. Я не хочу гадати, так чи ні. Від того, будуть усі подробиці публічними чи ні, залежатиме, як Вашингтон намагатиметься впливати на людей, про яких у нього буде, скажімо, цікава інформація. Це вирішувати лише слідству США.

Валерій Димов:

Законодавство США працює таким чином, що є певні обмеження, які захищають права обвинуваченого, але я думаю, що ми будемо свідками публічного розгляду цієї справи. Звичайно, мова не йде про трансляцію судових засідань на телеканалах, але питання Фірташа є дуже актуальним і в Україні, тому знайдуться ті ЗМІ, які захочуть висвітлити цей процес. Тому наскільки американська юстиція це дозволяє, настільки детально ми знатимемо про подробиці цієї справи. Ті рішення, які я закритими, будуть закриті, ті рішення, які будуть відкритими, ми будемо знати. Сам вирок, коли до нього дійде (не «якщо», а саме «коли»), точно буде публічним.

Нагадаю справу Лазаренка, деталі якої зараз є в публічному доступі і кожен охочий може з ними ознайомитись.

Чи свідчитиме Фірташ до парламентських виборів?

Віктор Прошкін:

На початку, я думаю, Фірташ не даватиме жодних показань і не співпрацюватиме із слідством. За нього працюватимуть його юристи та адвокати, які будуть намагатись зробити все можливе, щоб максимально відтермінувати усі процеси.

Насправді також дуже багато буде залежати від того, як працюватимуть адвокати олігарха по цій справі. Якщо вже будуть представлені якісь докази, то тоді він, звісно, може бути затриманий чи ув’язнений і тоді вибір буде тільки за ним, співпрацюватиме він зі слідством чи ні.

Віталій Бала:

Я вважаю, що навіть, якби він і почав свідчити до початку парламентських виборів в Україні, його слова не мали б жодного впливу на виборчий процес. Я так думаю тому, що носій, який дасть інформацію, сам Фірташ, не викликає великої довіри, усі про нього надто багато знають. Що б він не сказав, у тому числі і у публічній площині, не думаю, що це матиме якийсь вплив. Хіба що вже будуть конкретно названі факти, імена, цифри, тоді таке можливо.

Валерій Димов:

Я думаю, що у США будуть чітко дотримуватимутьсь усіх процедур, будуть працювати найкращі адвокати і це не в інтересах Росії. Після голосування у ПАРЄ ми бачимо, який вплив РФ може здійснювати на політику Європи, тому я вважаю, що політичних аспектів достатньо для того, щоб затягувати такий процес на набагато більший термін, ніж наші парламентські вибори. Крім того, завжди можна «захворіти», впасти, прикинутись і це буде працювати.

Тим не менш, справа Фірташа залишається чинником, який впливає на виборчі процеси в Україні. Це стосується як розкладу сил в опозиції, так і їхніх опонентів. Фігура Фірташа залишається впливовою в Україні навіть тоді, коли перебуває в Австрії.

На кого із сучасних або колишніх українських політиків можуть мати вплив свідчення Дмитра Фірташа?

Віткор Прошкін:

Ця справа може і буде мати вплив на ті партії, з якими співпрацював Фірташ напряму або через різного роду посередників. Питання можуть виникнути, у першу чергу, до «Опозиційного блоку» і до тих людей, які в ньому залишилися із часів «роботи» Фірташа.

Віталій Бала:

Я думаю, що насправді те, що скаже Фірташ, матиме вплив на багатьох політиків. Якщо взяти до уваги час, який пройшов від моменту затримання олігарха в Австрії, то ми бачимо, що українська сторона не здійснювала спроб поспілкуватись із ним. До нього мали різні питання США, Австрія та Іспанія, якщо не помиляюсь, але тільки не ми. Це свідчить про те, що Фірташ з усіма впливовими людьми України так чи інакше співпрацює, спілкується або має спільні інтереси. З іншою частиною наших бізнесменів топ-рівня Дмитро Фірташ був опонентом у бізнесі, тому він точно багато знає про нинішніх політиків та бізнесменів першого ешелону.

Валерій Димов:

Тут немає, про що думати, ці політики самі себе видають. До Фірташа в Австрію приїжджав весь Опоблок. Ми прекрасно розуміємо, що якщо в Україні є частина закритих списків, то кандидати в депутати  залежать від своїх «господарів», які їм можуть дати певну посаду. От вони й приїхали, як васали до свого правителя. Ми так само бачили на судах і Льовочкіна, який приїхав нібито до друга, але ми ж прекрасно розуміємо, що у них є нерозділені активи, які передбачають прибутки у сотні мільйонів доларів. Тут і питання «Інтера», і газова група Медведчука-Рабиновича-Льовочкіна та інші речі. Ці інформаційні, а в умовах України, політичні активи будуть поділені між зацікавленими особами. Тому ці «бенефіціари» таким чином і будуть показувати власну зацікавленість до слідства над Фірташем. Одні будуть цим хизуватись, інші приховувати.

Група Ахметова і платформа «За життя» менше піддається таким ризикам, але тут є інша сторона – Росія. Коли ми говоримо про аспекти кримінальної справи Фірташа в Індії, я думаю, що обов’язково має виникнути питання газових оборудок, а значить РФ, а значить і Путіна. Але це і є та сама закрита інформація, яку США буде дозовано подавати у ЗМІ.

Якими можуть бути наслідки цієї справи?

Віктор Прошкін:

Для самого Фірташа найбільш гіркий варіант розвитку подій – це сценарій Павла Лазаренка. Тобто, можуть бути заарештовані усі його активи, сам олігарх може отримати покарання, зокрема термін позбавлення волі, і відбувати його у в’язницях США. Звісно, він і звідти намагатиметься здійснювати вплив на політичну ситуацію в Україні, але це буде зробити набагато важче, ніж зараз. Навіть  перебуваючи в Австрії, він може проводити різні зустрічі. Дуже багато його поплічників і досі є у нашій політиці та державі і для них не є проблематично контактувати із Фірташем, коли він на свободі, нехай і в іншій країні.

Зараз його статки складають близько 600 млн. доларів у той час, як ще кілька років тому налічували понад 3 млрд

Треба розуміти, що за останні роки Фірташ втрачає свої гроші, а з ними і вплив. Зараз його статки складають близько 600 млн. доларів у той час, як ще кілька років тому налічували понад 3 млрд. доларів США і причиною цьому стали саме ці переслідування та звинувачення. Але, на жаль, він досі залишається впливовою фігурою і саме екстрадиція може вивести його із політичної гри.

Віталій Бала:

Як я вже казав, все залежатиме від того, як усю інформацію використовуватиме слідство Сполучених Штатів. Якщо не публічно, то ми нічого не зауважимо і навіть не помітимо. Іншими словами, це зовсім не позначиться на українській політиці.

Якщо усі деталі процесу стануть публічним надбанням, то це дуже вдарить по усіх «старих» українських політиках. Вони зараз перебувають не в найкращій ситуації, коли суспільство вже показало, що не довіряє усім «старим» і хоче «нових» при владі. Це не вплине на баланс сил, який зараз є у нашій політиці, але це може вплинути персонально на деяких наших діячів. Не забуваймо, що Порошенко і Кличко також вели переговори з Фірташем.

Валерій Димов:

Я б дуже хотів, щоб для української політики ця справа принесла результат, а для Фірташа і платформи «За життя» –  наслідки.

Результатом цих процесів має бути припинення кулуарних газових домовленостей, а політики, які експлуатують ресурс своєї країни заради власного збагачення, повинні відповідати перед законом. Я вірю в процес очищення нашої політичної еліти. Я думаю, що справа Фірташа має бути показовою для усіх політиків, які служать олігархам. Також має відбутись повернення грошей, які були вкрадені із бюджету України, а наша політика повинна здихатись усіх «фірташів».

Щодо наслідків, то фігури, які орієнтуються на такого роду рудиментарні залишки СРСР у нашій політиці, мають зрозуміти, що такі процеси приводять до лави підсудних. Якщо це неможливо в Україні, то дуже реально у Сполучених Штатах. Я покладаюсь на американську юстицію і надіюсь, що Фірташ не буде останнім.