Україна погодилася на «формулу Штайнмаєра». І попри те, що Володимир Зеленський на екстреному брифінгу заявив: «Це не страшилка!», значна частина суспільства сприйняла новину як капітуляцію України перед РФ.

Такою була реакція і Петра Порошенка. Експрезидент заявив, що Зеленський погодився на умови Путіна, й від себе обіцяв «не дозволити зруйнувати Українську державу».

Такі заяви п’ятого президента, говорячи м’яко, здивували експертне середовище. Бо ж, звинувачуючи Зеленського у державній зраді, Порошенко звинуватив у цьому і сам себе.

На цьому ролику президент України Петро Порошенко 20 жовтня 2016 року у Берліні розповідає, що перемоги України попереду, бо у «нормандській четвірці» він домовився про дорожню карту імплементації Мінських угод і впровадження «формули Штайнмаєра» щодо виборів на Донбасі.

Жодної альтернативи Нормандському формату на сьогоднішній день не існує.Про це було чітко наголошено під час сьогоднішньої зустрічі у Берліні

Опубліковано Петром Порошенком Середа, 19 жовтня 2016 р.

 

А на цьому ролику вже не президент Петро Порошенко 2 жовтня 2019 року у Верховній Раді України каже, що «ніякої «формули Штайнмаєра» не існує в природі», що «це російська вигадка», що «ніколи жоден представник України ні письмово, ні в іншій формі не схвалював «формули Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» придумана у Кремлі та захищає російські інтереси. «Формула Штайнмаєра», як би вас зараз не намагались переконати у зворотньому, після того як на весь світ було заявлено, що Україна її схвалила, лише зі вчорашнього дня стала частиною цього процесу. Що нам казали півроку тому? Припинити війну дуже легко. Достатньо просто перестати стріляти. Це твердження можна легко перевірити: у вересні поточного року 41 поранений та 11 загиблих. І це є та ціна, яку Україна платить, даючи відсіч російській агресії. Оцінка «формули Штайнмаєра» уже висловлена міністром закордонних справ РФ Лавровим. На запитання: а що буде на окупованих територіях? Лавров сказав: «Буде так, як в Придністров’ї». Це його бачення. Невже ви цього не чуєте? Ватажки бандитських формувань пішли далі і дві години тому заявили: схвалення Україною «формули Штайнмаєра» фіксує, підтверджує і забезпечує право народу Донбасу на самовизначення. Ось, до чого домовилися! Ось, яку ціну має заплатити Україна лише за можливість обговорювати на саміті Нормандського формату, що робити далі. Наголошую, зустрічі у Нормандському форматі мають бути точно без будь-яких попередніх умов. Приймаючи «формулу Штайнмаєра», Україна добровільно зріклася дорожньої карти імплементації Мінську, яка була підтримана нашими партнерами. Це абсолютно чіткий документ, і я проситиму, щоб кожен депутат отримав його і переконався у цьому.

Опубліковано Петром Порошенком Середа, 2 жовтня 2019 р.

 

Як зрозуміти дві різні заяви одного Порошенка? Існує чи не існує «формула Штайнмаєра»? І, зрештою, що обіцяє Україні домовленість, досягнута напередодні новою владою в Мінську?

Про це – у розмові із полковником запасу, військовим експертом Олегом Ждановим, директором «Українського інституту майбутнього» Юрієм Романенком, політологами Ярославом Макітрою та Петром Олещуком.

Що обіцяє Україні «формула Штайнмаєра»?

Олег Жданов:

Почати треба з того, що «формула Штайнмаєра» сама по собі в принципі не існує. Йдеться тільки про порядок надання особливого статусу Донбасу – тобто про порядок впровадження Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», тобто про виконання Мінських угод, які підписав Порошенко. А це дійсно – капітуляція. Бо особливий статус Донбасу передбачає низку неприйнятних для України зобов’язань (амністію терористам; мовне самовизначення для Донбасу; імунітет депутатам, “обраним” під контролем терористів; обрання прокурорів і суддів, створення «народної міліції» з терористів; дозвіл на прямі зовнішні відносини Донбасу з регіонами Росії, тобто визнання факту відсутності фактичного кордону з Росією; фінансування всього цього з бюджету України за захищеними статтями – ред.).

Порошенко заявив, що, погодившись на «формулу Штайнмаєра», нова влада «добровільно зріклася дорожньої карти імплементації Мінську», яку він раніше погодив із міжнародними партнерами. Перефразовуючи: був би Порошенко президентом – реалізував би Мінські угоди не через «путінську формулу Штайнмаєра», а…нормально – з користю для України. Це реально?

Олег Жданов:

Не має значення: із формулою Штайнмаєра чи без формули Штайнмаєра. Мінські угоди – це федералізація України, це капітуляція. Вони однозначно шкідливі. І втілити їх «правильно» не можливо.

Нехай Порошенко краще розкаже, як і навіщо він вигадав ті Мінські домовленості. Це ж він їх писав із Меркель, Олландом і Путіним. Це ж він породив всі ці проблеми. А ми зараз думаємо, як це буде виконуватися.

Усіх, хто виступав проти цього закону, Порошенко називав зрадниками й агентами Кремля

Ярослав Макітра:

Досі Зеленський ніяким чином не вийшов за межі Мінських угод. Мінські угоди писав Порошенко, і про це треба пам’ятати. Він всі п’ять років називав їх безальтернативними. І закон про особливий статус Донбасу, за який зараз Порошенко критикує Зеленського, було ухвалено за ініціативою самого ж Порошенка ще в 2014 році. Більше того, ви пригадайте, всіх, хто виступав проти цього закону, Порошенко називав зрадниками й агентами Кремля. А тепер…

Порошенко просто вже звикло називає чорне білим. Він же сам заявляв про узгодження форомули Штайнмаєра, сам називав Штайнмаєра «великим другом України», сам обіцяв ініціативи, які зараз обіцяє Зеленський, нормальними. Тому, треба визнати: Зеленському далеко до Порошенка. Зеленський і близько не зробив того, що зробив Порошенко для реалізації формули Штайнмаєра.

Зараз я радив би Порошенкові трошки стишити свої заяви щодо загрози національним інтересам України. Бо автор цих загроз  – він.

Порошенко намагається технічно переключити увагу суспільства з того, хто, власне, і є автором всіх проблем, на Зеленського

Петро Олещук:

Абсурдно казати, що Порошенко міг реалізувати Мінські угоди якось краще для України, бо самі Мінські угоди – шкідливі. Просто треба розуміти, що є Мінські угоди, а є те, як про них розказували українцям за часів Порошенка. Створювалася уявна картинка, начебто будуть виведені війська і начебто лише після того будуть вибори…Нічого цього в Мінських угодах насправді нема. Це просто було відображення ілюзорного світу, який створював Порошенко.

А зараз він з армією порохоботів намагається технічно переключити увагу суспільства з того, хто, власне, і є автором всіх проблем, на Зеленського. Якби Порошенко не зініціював Мінські угоди – Зеленському нічого було б зараз уточнювати цією «формулою».

Юрій Романенко:

“Формула Штайнмаєра” – це закономірний хрест на типово українській тактиці байдикування і очікування, що проблема розсмокчеться сама собою. Замість того, щоб набратися мужності і подивитися правді в обличчя. Однак, п’ять років Порошенко забивав українцям баки про «перемоги», замість того, щоб реально зміцнювати країну. У результаті влітку 2019-го ми опинилися за переговорним столом з голою задницею, а велика частина населення хоче завершення війни в якому завгодно форматі. І нам його пропонують завершити в Мінському форматі, якому «немає альтернативи 5 років». Тому порохоботам краще закрити свої пельки і зосередитися на одній меті – не допустити реалізації Мінська-2, в який завів нас «найгеніальніший президент».

Проблема ж Зеленського в тому, що він доводить до кінця лінію Порошенка, замість того, щоб поставити на ній хрест.

Яна Федюра, “Вголос”