У прямому ефірі одного із політичних ток-шоу прем’єр-міністр України Володимир Гройсман публічно звинуватив експерзидента Петра Порошенка у тому, що той постійно організовував проти нього «брудні інтриги». Крім того, дискутуючи з прихильницею Порошенка Іриною Геращенко, Гройсман наголосив, що «вона не уявляє, кого захищає».

При цьому ще донедавна сам прем’єр з’являвся на заходах, котрі організовував Порошенко та не виступав із публічною критикою п’ятого президента. Що змінилось зараз? Про це ІА «Вголос» запитало у політологів Кирила Молчанова, Миколи Спиридонова, Петра Олещука та директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна.

Як так сталось, що колишні партнери почали конфліктувати?

Кирило Молчанов:

Гройсман і Порошенко мають ті самі погляди і схожу програму. Те, що в них відбувається зараз, – це конфлікт амбіцій. Прем’єр-міністру набридло бути другим номером, щоб його постійно сприймали, як молодшого партнера Порошенка. Вочевидь, він зрозумів, що зараз дуже хороший час, щоб дистанціюватись від експрезидента та розпочати кар’єру незалежного політика.

Конфлікт між Порошенком і Гройсманом починає виходити у публічну площину і через вибори. Гройсман починає вcтавляти палки в колеса колишньому партнеру, звужуючи можливості експрезидента для піару. До прикладу, це було помітно у ситуації, коли 10 номер у списку «Європейської солідарності» Іванну Климпуш-Цинцадзе не пустили на саміт Україна-ЄС. Вочевидь, вона туди йшла, щоб попіарити політичну партію Порошенка. А Гройсману це не сподобалось.

Микола Спиридонов:

Порошенко фактично три роки керував Гройсманом. За цей час у них накопичились розбіжності. Якщо раніше Гройсман був керованою людиною, то зараз усе змінилось. Скандал між Гройсманом і Порошенком можна охарактеризувати як конфлікт між дітьми та батьками. Бо Порошенка можна назвати «політичним батьком» прем’єр-міністра. Він спочатку допоміг йому стати мером Вінниці, потім –  головою Верховної Ради і прем’єр-міністром.

Гройсман, вочевидь, соромиться такого «батька», котрий з тріском програв вибори та помічений у ряді корупційних скандалів

Але Гройсман, вочевидь, соромиться такого «батька», котрий з тріском програв вибори та помічений у ряді корупційних скандалів. Прем’єр розуміє, що так він стає тінню лузера. А тому Гройсман почав свою гру.

Петро Олещук:

Гройсман почав говорити відкрито про Петра Порошенка через вибори. У кожного з них є свої політичні сили, котрі претендують на один і той самий електорат, а тому їм не до сентиментів.

 Олег Соскін:

Гройсман та Порошенко діяли спільно, поки у них була влада. Гроймана ж усі вважають ставлеником Порошенка, але я б назвав його радше наближеним до Яценюка. І партія Гройсмана «Українська стратегія» – це спроба реанімувати Яценюка під іншим брендом.

Поки Порошенко був президентом, Гройсман дотримувався коаліційних домовленостей. Тепер все закінчилось. І він може вільно говорити про усе.

Цікаво те, що в аспекті економіки, інтереси Гройсмана і Порошенка зараз не збігаються. А тому вони тепер жорсткі конкуренти. До того ж вони сидять на однаковому електоральному полі.

У Гройсмана були причини влаштовувати демарш проти свого «політичного батька»?

 Петро Олещук:

Так, у Гройсмана були причини так говорити про Порошенка та йти самостійно на вибори. Бо з боку експрезидента неодноразово відбувалось перетягування канату на себе.

Порошенко завжди показував, що він не може вжитись з тим, хто хоче бути незалежним від нього. Він звик себе оточувати виключно маріонетками. Гройсман хоч ніколи не розглядався як самостійний гравець, все ж вирішив показати, що він не маріонетка Порошенка, у нього є свої погляди і цілі. Будь-хто у команді Порошенка, у кого з’являється своє бачення, стає неугодним експрезиденту. Порошенко не любить особистостей.

Крім того, Порошенко постійно робив з Гройсмана цапа-відбувайла. І до певної міри йому це вдалося. Бо весь позитив для українців, а це – безвіз, зростання пенсій і зарплат, експрезидент перетягнув на себе. Гройсмана ж він зробив винним у підвищенні тарифів та бідності.

Олег Соскін:

У Порошенка зараз усе «підгорає», у нього стрімко падають рейтинги, він намагається бити усіх, хто є його конкурентами. А партія Гройсмана – це однозначно його конкурент. І конфлікт з Климпуш-Цинцадзе, як і каже Гройсман, дійсно міг зрежисувати Порошенко.

Зрештою, Порошенко на багато що готовий, він завжди майстерно розправлявся зі своїми політичними конкурентами. Ймовірно, саме така небезпека змусила Гройсмана відверто заговорити про Порошенка як політика. Бо це правда, що експрезидент з екранів телевізора говорить і говорив одне, а насправді робив зовсім інше. Така хитрість та дволикість, вочевидь, дратували Гройсмана. Але якщо раніше він мовчав, то з програшем Порошенка цей «картковий будинок» повалився – і прем’єр отримав можливість говорити відверто про наболіле.

Як це вплине на рейтинги партії Порошенка?

Кирило Молчанов:

Демарш Гройсмана з політологічного погляду означатиме те, що у «Європейської солідарності» падатимуть рейтинги.

Олег Соскін:

Компроміс між Порошенком і Гройсманом уже неможливий. Зараз між ними почнеться прямий конфлікт

Компроміс між Порошенком і Гройсманом уже неможливий. Зараз між ними почнеться прямий конфлікт. Порошенко намагатиметься втримати свій електоральний відсоток, котрий постійно падає. У Порошенка рейтинги забирають національні та патріотичні сили. А тому він розуміє, що ситуація може скластись так, що його партія взагалі не потрапить у Парламент.

Що буде далі?

Кирило Молчанов:

Навряд чи після виборів Володимир Гройсман зможе втриматись на посаді. Ймовірно, він повернеться туди, з чого починав. Знову стане політиком регіонального рівня. А сам Порошенко, судячи з рейтингів, стане рядовим депутатом.

Петро Олещук:

Після виборів публічний конфлікт Порошенка і Гройсмана закінчиться. Я сумніваюсь, що вони коли-небудь об’єднаються.

Олег Соскін:

Порошенко і Гройсман дуже пов’язані. Прем’єр зараз продовжить відсторонюватись від експрезидента, бо він же розуміє, що Порошенка з часом «злиють» Сполученим Штатам Америки. Недарма Зеленський летить до Трампа. Бо досі президент США не хотів навіть зустрічатись з Порошенком. У цій ситуації Гройсману дуже потрібно усі дерибани та корупцію перекинути на Порошенка. Зробити тепер вже з нього цапа-відбувайла. Гройсман у майбутньому говоритиме, що він ні у чому не винен, що його змушували так робити. Буде цікаво.