Студент 4 курсу Львівської музичної академії ім. М. Лисенка Михайло Малафій повернувся з Карлових Вар, де відбувся 48-Міжнародний вокальний конкурс імені Антоніна Дворжака, відомого чеського композитора і диригента доби романтизму, з вагомою перемогою: він зайняв перше місце у категорії «Опера». Це престижний європейський конкурс, до організації задіяли правнука відомого композитора, чеське музичне товариство, а до складу журі входили провідні європейські музичні знаменитості.

«Конкурс проводився у три тури, у яких змагалися учасники з різних країн: Німеччини, Чехії, Франції, Італії, Угорщини, Польщі, Росії, Сербії. Представники України на цьому конкурсі не виступали уже сім років, – розповідає Михайло. –  Я дуже горджуся тим, що мене, як конкурсанта з України, високо оцінили не тільки члени вимогливого журі (13 осіб), але й захоплено сприймала чисельна публіка цього відомого на весь світ курортного міста.

За умовами  конкурсу я виконував декілька арій, романси А. Дворжака та Й. Брамса. Усі, звичайно, мовою оригіналу. Були у моїй програмі дві арії Каварадоссі з опери  Пуччіні «Тоска», арія Германа з опери Чайковськеого «Пікова дама» та  арія Андрія з опери  «Катерина» Микола  Аркаса. Українська музика дуже заімпонувала членам журі, і для них було дивним те, що вони  досі не знали такої перлини оперного мистецтва. Проте, перемогу у третьому турі конкурсі мені принесла арія Каварадоссі з останньої дії опери, яку я виконував також на гала-концерті у супроводі симфонічного оркестру.

У тому, що я переміг, є, мабуть, Божа воля. Перший тур проходив у переддень мого народження, третій – на день Ангела. Я ходив там до церкви, молився. Весь час відчував підтримку вищих сил».

Михайло Малафій народився і початкову освіту здобув у селі Помонята Рогатинського району на Івано-Франківщині, далі навчався у середній школі села Васючин. Пройшов  шлях звичайного сільського хлопця, який брав участь у шкільній самодіяльності, фестивалях та конкурсах у межах району та області. Співав Михайло змалечку й зізнається, що дуже любив сидіти в кабінеті музики – «щоб мене взяли на якийсь концерт». Заради цього навіть прогулював інші уроки. Вчитель музики порадив вступати на підготовче відділення вокального факультету музичної академії. Щаслива доля звела його з Олегом Івановичем Цигиликом, відомим митцем, заслуженим діячем мистецтв України, професором Львівської музичної академії, й у тому, що Михайло здобув таку перемогу, велика заслуга його як педагога й наставника. Це вже шостий музичний конкурс у межах України й за кордоном і шостий диплом Михайла Малафія як переможця.

Великою складовою свого успіху Михайло вважає правильну школу співу, виконавську манеру, до чого чимало спричинився його педагог-наставник. Це відзначили й вокальні професори у Карлових Варах. А ще Михайло вважає, що вчитись співати потрібно усе життя, відчувати серцем те, про що співаєш, жити життям цього героя. Таке виконання твору з душею публіка сприймає краще.

«Людині у житті має пощастити тричі: в кого народитися, у кого вчитися і з ким одружитися, –  ділиться думками Михайло. – У перших двох випадках мені пощастило, а щодо третього – ще не знаю. Наразі у мене на першому місці навчання, успішне закінчення академії і звершення усіх сокровенних задумів».

Михайло зараз наполегливо працює над собою, вивчає італійську та англійську мови, виступає у концертах. Він є солістом вокально-хореографічного  ансамблю «Галичина», через який у свій час «пройшли»  народні  артисти  України Роман Вітошинський, Іван Попович,  Мар’ян Шуневич, Ігор Кушплер та багато інших відомих вокалістів, виступає як соліст з філармонійним ансамблем «Вишиванка», з аматорськими чоловічими хорами «Гомін» ( Львів) та «Сурма» (Рогатин).

«Перемога на музичному конкурсі імені Дворжака – це  вагомий здобуток  як нашої кафедри сольного співу, так і львівської вокальної  школи в цілому. Без сумніву, що кожна така перемога є й національною гордістю для України, – вважає професор кафедри  академічного співу і кафедри диригування Львівської музичної академії ім. Лисенка Олег Іванович Цигилик. – Михайло лише студент, а має вже такі перемоги. Це не частий випадок в історії нашої вокальної кафедри, хоча ми маємо чимало вихованців, які прославляють Україну у світі, але здебільшого вони ставали відомими вже після закінчення академії, тому успіх Михайла не повинен «заколисувати» його, а спонукати до ще більшої праці, аби впевнено вийти у широкий світ вокального мистецтва».

Надія Пастернак       

Фото та репродукції автора