Звучить оптимістично, проте наштовхує на деякі запитання. До прикладу, чому про бажання вступу нашої країни до Північноатлантичного альянсу не поспішають говорити в самому Альянсі. Можливо, генерал Полторак має свої особисті джерела?

Достеменно не відомо, чи справді хтось у НАТО «горить бажанням» приєднати до себе Україну, проте цілком очевидно, що без якісного реформування нам складно на щось розраховувати. На цьому, до речі, кілька днів тому наголосив і Спеціальний представник Державного департаменту США у справах України Курт Волкер.

То ж чи варто сподіватися на вступ в омріяний Альянс? Чи справді чекають на Україну в НАТО та що нам треба змінити в собі, щоб до країни ставилися на рівні з іншими державами Європи?

Богдан Яременко, український дипломат та громадський діяч:

Я не впевнений в правильності вислову пана Полторака, бо, якщо він це сказав, то просто обдурив українських громадян. У НАТО є низка держав, які не готові обговорювати розширення Альянсу шляхом приєднання України. Це не одна, не дві, це кілька країн, кожна — зі своїх причин.

НАТО не готова зараз запросити Україну ще й тому, що це робиться лише у випадку наявності консенсусу усіх членів. Тим більше, якби нас там хотіли бачити, то запросили б.

«Найбільш нагальні зараз рекомендації з боку НАТО,  це реформа сектору безпеки, зміна компетенції спецслужб, боротьба з корупцією»

Найбільш нагальні зараз рекомендації з боку НАТО, це реформа сектору безпеки, зміна компетенції спецслужб, боротьба з корупцією. Повний перелік усіх цих рекомендацій дуже довгий, у нас у кращому випадку приймають якісь зміни до законів, де нібито прописують норми так, як має бути в країнах Заходу. Проте до реалізації Україні ще дуже і дуже далеко.

Володимир Воля, політолог:

Я б не був таким категоричним, як міністр Полторак. Можна говорити про країни Балтії, які виступають за однозначне прийняття України в НАТО, про Польщу, але є й такі, які вважають недоцільним прийняття України. Також ніхто не захоче сваритися з Росією, яка висувала одну з претензій на адресу Заходу, що той розширював НАТО, хоча обіцяв не робити цього в напрямку на Схід. Тому говорити про перспективи складно. Я думаю, що на них можна очікувати не раніше, ніж за п’ять років, хоча й тоді про вступ ще ніхто не захоче говорити.

Щодо стосунків України й Альянсу, то країни-члени НАТО наполягають на реформах українського безпекового сектору та передусім на зменшенні корупції. Без цього з нами справ мати не захочуть.

Микола Спиридонов, політолог, експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики:

Там немає такого, щоб нас усі чекали. Я спілкуюся з представниками НАТО, і вони ніколи не казали, що їх дуже цікавить Україна. В нас є фундаментальна проблема — ми не контролюємо всі свої території. За статутом НАТО з такою ситуацією неможливо стати членом Альянсу. Президент України «пробиває» ідеї про те, щоб у Конституції прописали щось про НАТО, але їх не цікавить наша Конституція, там є свої правила і зараз Україна цим правилам не відповідає, тому в такому випадку Полторак видає бажане за дійсне.

Щоб нас прийняли в НАТО, треба вирішити територіальні проблеми, відновити територіальну цілісність. По-друге, звісно, потрібна контрактна армія з потужним озброєнням. Лише в такому разі нас нормально сприйматимуть і ставитимуться на рівні.

Юлія Різничок