Написи на фасадах будинків із адресами телеграм-каналів, де продаються наркотики, люди, котрі порпаються у землі в пошуках «закладок» – це стало звичним явищем майже в усіх великих містах України. Правоохоронні органи в останні роки ж звично розводили руками, ловлячи дрібних торговців та стираючи написи із адресою, де продавались заборонені наркотичні речовини. Проте одразу після того, як очільником прокуратури Львівської області стала Ірина Діденко – правоохоронці спільно з прокурорами провели блискавичну спецоперацію: на Львівщині викрили буквально міжнародний синдикат із виготовлення та розповсюдження наркотиків. Власником прибуткового бізнесу ціною людських життів був депутат однієї із об’єднаних територіальних громад, який, до слова, займався популяризацією спорту та здорового способу життя у своєму регіоні.

 Як усе було

Про злочинну діяльність наркосиндикату правоохоронці дізнались кілька місяців тому. Вони разом із прокуратурою розпочали процесуальні дії та фіксували усі злочини. Під час слідчих дій правоохоронцям вдалось  встановити, що наркоторговці розробили цілу мережу із розповсюдження наркотичних засобів не лише в межах України, а й Білорусі та Молдови.

Як повідомила прокурор Львівської області Ірина Діденко, керував виготовленням наркотиків депутат об’єднаної територіальної громади, житель Львова. Співорганізаторами злочинної схеми було ще двоє мешканців Львова.


«Створив злочинне угруповання депутат однієї із територіальних громад Львівської області, до якого залучив більше 20 осіб, зокрема, колишнього поліцейського, який працював у сфері боротьби із незаконним обігом наркотиків», – повідомила прокурорка Ірина Діденко.

Система була побудована таким чином, що учасники «синдикату» з різних регіонів майже не контактували один із одним. Така структура була створена з єдиною метою, аби при затриманні так званих «чорноробочих», вони  нічого не повідомили поліції про організаторів злочинного бізнесу.

В Україні горе-ділки відкрили 5 нарколабораторій, зокрема три – у Львівській та дві – у Черкаській областях. Там наркотики виготовляли буквально у промислових масштабах.

Регіональні «філії»

Для збуту частини виготовленої продукції, прийому та оплати замовлень зловмисники використовували інтернет-магазин, який пропонував широкий асортимент заборонених засобів і речовин.

«Регіональні “філії” збуту наркотиків були на Київщині, Миколаївщині, Харківщині, Львівщині та Дніпропетровщині. Зафіксована діяльність наркодилерів і за межами країни. Три лабораторії у нашій області та дві на Черкащині виготовляли психотропні речовини. Злочинна організація розповсюджувала такі небезпечні психотропні речовини як амфетамін, метадон, UR-144 та PVP, МДМА й кокаїн. Встановлено, що фігуранти торгували небезпечним товаром через Інтернет-магазин, а оплата за їх “послуги” здійснювалась за допомогою системи прийому платежів «EasyPay», «Btcu.biz», «BitObmen». Щодня під загрозою опинялось 200 життів, адже саме стільки «закладок» доходили до своїх адресатів», – наголосила прокурор Львівської області Ірина Діденко.

Для зберігання наркотиків злочинці мали цілі склади, звідки вони продавали продукцію великими та роздрібними партіями, використовуючи при цьому так звану систему «закладок»: після оплати замовлення покупці отримували фотозображення місця знаходження «товару» та його точні координати.

«Для належного контролю, функціонування та безпеки діяльності злочинної організації існувала чітка ієрархія та розподіл ролей: контроль за функціонуванням лабораторій, їх охорона, «хіміки», «фінансисти», обслуговування інтернет-магазину, доставка продукції до складів зберігання, «кур’єри», «закладчики» тощо. Загалом функціонування наркобізнесу забезпечували близько 50 осіб, мешканці Львівської, Київської, Черкаської, Харківської, Чернігівської та Дніпропетровської областей, віком від 18-ти до 39-ти років. За попередніми підрахунками, лише через інтернет-магазин було реалізовано наркотичних засобів та психотропних речовин майже на 21 мільйон гривень. Продавали наркотики також і у сусідню Білорусь та Молдову», – наголосили у Нацполіції Львівської області.

Прокурор Львівської області Ірина Діденко додала, що учасники злочинного угруповання виготовляли і збували наркотики, використовуючи анонімізований сайт «ESCOBAR MARKET». Саме назва ресурсу спершу зацікавила правоохоронні органи. Адже назва сайту відтворює прізвище найвідомішого наркозлочинця минулого століття – колумбійця Пабло Ескобара (1949-1993), який створив надпотужний кокаїновий картель, що контролював поставки 80% наркотиків у США, організовував систематичні вбивства у власній країні, прагнучи політичної влади; загинув при затриманні правоохоронною групою спеціального призначення.

«Адміністрували сайт «ESCOBAR MARKET» дніпрянини. Пересилання наркотичних речовин здійснювалось «Новою поштою», кошти з їх збуту акумулювались у криптовалюті «Bitcoin» і виводились у готівку через гаманці «EasyPay». На всіх етапах пересилання та збуту використовувались підставні особи або близькі: брати, співмешканці, інколи – необізнані батьки», – повідомили журналісту ІА «Вголос» у прокуратурі Львівської області.

Прокурорка Львівської області депутату-наркоторговцю особисто підписала та вручила підозру

Також за процесуального керівництва прокуратури Львівської області Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України проведено більше 90 одночасних обшуків. Вилучили: 46 кг наркотичних засобів і психотропних речовин, 170 літрів прекурсорів вартістю 25’000’000 ₴, готівку – 24000 $ США, 1100 € та 38’600 ₴, більше 20 банк. карток і мобільних телефонів, зброю, набої, боєприпаси, «чорну бухгалтерію», дані дилерів і «клієнтури», 6 авто. Затриманим 2 керівникам та 17 учасникам групи вручені підозри.

Ірина Діденко ж наголошує, що вона особисто вручила підозру депутату-організатору злочинної схеми, щоб усі розуміли, що винні мають бути покарані.

«До суду також подані клопотання про обрання міри запобіжного заходу фігурантам злочинної схеми. Усім вручили підозри. Депутату підписала особисто. Попереду обрання запобіжних заходів та робота у рамках досудового розслідування», – повідомила прокурор Ірина Діденко.

Що загрожує банді наркоторговців

Організованій злочинній групі інкримінують статтю 307 Кримінального кодексу України: незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Злочинцям загрожує від 8 до 12 років тюрми з конфіскацією майна.

Мешканці Львова та Львівської області у коментарях в соціальних мережах наголосили, що новий прокурор Львівської області Ірина Діденко – це справжній професіонал і знавець своєї справи, бо такого масштабного розслідування не лише в області, а й в Україні давно не було.

Завдяки досягненню нового керівництва прокуратури вдасться зберегти не одне людське життя та здоров’я. Також люди на сторінці у Facebook подякували новій прокурорці Львівської області Ірині Діденко за розкриття масштабної кримінальної справи. «Відчувається професіоналізм керівництва», «Молодці. Це – чудова робота», «Так тримати», – пишуть користувачі соцмереж.

PS.

У компанії “Нова пошта” пояснили те, що наркодилери поширювали свій “товар” за допомогою їхньої служби доставки.

“За правилами компанії «Нова Пошта», клієнти не мають права відправляти наркотичні речовини, вогнепальну зброю, комплектуючі, боєприпаси і вибухові речовини, азбест, вогненебезпечні, легкозаймисті речовини, радіоактивні елементи, отруйні речовини. Не можна перевозити балони з газом, автомобільні акумулятори, тварин, рослини, продукти харчування, які швидко псуються. Згідно з Публічним договором, розміщеним на офіційному сайті компанії, «Нова Пошта» не зобов’язана здійснювати перевірку змісту відправлення і відповідності упаковки особливостям відправлення, вимогам чинного законодавства і державним стандартам. Беручи посилки для відправки, оператори в відділеннях «Нова Пошта» діють в рамках чинного законодавства України. Згідно ч. 2 ст. 917 Цивільного кодексу України відправник повинен пред’явити у встановлений строк вантаж, який підлягає перевезенню, в належній тарі та (або) упаковці; вантаж має бути також замаркований відповідно до встановлених вимог. Перевізник має право відмовитися від прийняття вантажу, що поданий у тарі та (або) упаковці, які не відповідають встановленим вимогам, а також у разі відсутності або неналежного маркування вантажу (ч. 3 ст. 917 ЦКУ). Якщо ми бачимо підозрілі вантажі, відразу повідомляємо в компетентні органи. Нам важливо, щоб наші клієнти і співробітники були в безпеці”, – пояснили ІА “Вголос” у “Новій пошті”.