«Ідея Ше.Festу з’явилася тому, що я Шевченка шукаю в простих речах. Я шукала його на 200-річчя – шукала на Майдані, шукала в Україні, в Києві, в Моринцях, на Черкащині загалом. Але я його не знайшла в тій мірі, в якій мені треба, – розповідає організаторка. – У мене свої запити до подій, до мистецтва, його сприймання, і мій запит лишився голодний. Мені хотілося побачити Шевченка крутого, рокового спокійно десь на його малій батьківщині».

Зреалізувати задум удалося – і Моринці стали прихистком Шевченкового фестивалю. Добиратися в село, доволі віддалене і від столиці, і від обласного центру, не зовсім просто, однак, попри це, організатори вбачають у Ше.Fest’і його перспективу. Юля переконана: в Моринцях шалена енергетика і почасти саме вона притягує людей на фестиваль: «Основна ідея Ше.Festy була в тому, щоби змусити людей (і молодих, і не дуже) підняти дупу, аби вони приїхали. Із логістикою в Моринцях усе складно: немає ніякого залізничного сполучення, маршрутки їздять раз на день. Так, це погано, але якщо взяти перспективу, то навіть з поганою логістикою тут вона є дуже велика. Я ніколи не дивлюся на прагматичні справи, більше заглядаю в енергетику, в душу, в якісь такі речі, яких, на перший погляд, не видно. А в Моринцях шалена енергетика. Її там відчувають навіть ті люди, які в цьому взагалі не тямлять. Там можна просто сісти й медитувати».

Найскладнішим у реалізації фестивалю, за словами його ініціаторки, є пошук фінансування і спілкування з потенційними спонсорами. Однак навіть із мінімальним фінансуванням, яке доводилося залучати з миру по нитці, Ше.Fest уже двічі збирав на малій батьківщині Великого Тараса тисячі гостей. Ключову роль у цьому процесі відіграють люди. Як зазначає Юля, організаторів фесту мотивувати не потрібно, бо «оргкомітет – це така родина, яка тим усім живе». Водночас не менш умотивовані у проведенні масштабного заходу й самі моринчани.

«Та вони там такі круті, – ділиться враженнями від спілкування з місцевими Юля. – Я не знаю, де ще такі люди беруться. Власне, мабуть, у них на підсвідомому рівні завжди жила ідея, щоби щось подібне в них було. Не «обязаловка», не щось банальне, а саме такого рівня подія. І вони розуміють усе. Є просто такі села, люди, які не розуміють, навіщо це їм. А моринчани те все дуже прекрасно усвідомлюють. І за всієї тієї бідноти, бо в селі незаможні здебільшого люди живуть, вони дуже багаті на духовному рівні».

Хоча Юлія береться до організації Ше.Fest’у вже третій рік поспіль, не стидається щоразу відкривати Шевченка для себе по-новому. І найбільше їй не подобається його шаблонне сприйняття: «Я взагалі-то не люблю поезії, не сприймаю її. Це психологічний, знаєш, рівень людей, які чомусь не сприймають поезії, мабуть, тому що не люблять лірики. А от Шевченка якось так сприйняла. Мене зі школи діставало те, що його нав’язують, цитують із закоченими очима, оця вся награність. А він насправді того, мені здається, не терпить. Тому що він щирий зі своїми читачами, своїми нащадками. Він казав так, як є, і це круто. Вважаю, що кожна генерація, кожне покоління мусить фіксувати своє сприймання речей, зокрема й Шевченка. І я дуже прагну того, щоби моє покоління зафіксувало його таким, яким він, мабуть, хотів. Таким щирим і справжнім, який говорить простими реченнями, простою мовою»

Лариса Лавренчук, спеціально для «Вголосу»