Одразу після інавгурації Володимир Зеленський узявся за кадрові призначення. Зокрема, головою Адміністрації Президента він призначив скандального юриста олігарха Ігоря Коломойського, екс-працівника урядового уповноваженого  з питань антикорупційної політики в уряді Азарова Андрія Богдана. Своїм першим помічником Зеленський зробив бізнес-партнера Сергія Шефіра. Своїм помічником Глава Держави призначив також Андрія Єрмака: він – юрист-міжнародник, засновник і CEO «Міжнародна юридична компанія», яка працює у сфері захисту прав інтелектуальної власності та авторського права. Також Єрмак є засновником «Garnet International Media Group».

Заступниками голови АП стали соратники Зеленського із «95 Кварталу»: Сергій Трофімов – перший заступник глави Адміністрації Президента України, Юрій Костюк, Кирило Тимошенко – заступники глави АП. Крім того, заступником голови АП став Руслан Рябошапка – екс-працівник НАЗК.

У Верховній Раді новообраного Президента представлятиме його радник Руслан Стефанчук – доктор юридичних наук, адвокат і головний ідеолог виборчого штабу Зеленського.

Голову Асоціації споживачів комунальних послуг Андрія Геруса Зеленський призначив своїм представником у Кабінеті Міністрів.

Секретарем РНБО став колишній міністр фінансів в уряді Володимира Гройсмана Олександр Данилюк.

Ще одним скандальним призначенням, яким відзначився Зеленський, стала посада керівника Генерального штабу України, на яку він призначив генерала Руслана Хомчака. Цей військовий відзначився причетністю до «Іловайської трагедії». До слова, у медіа є інформація, що Хомчак є наближеним до Геннадія Корбана – соратника Ігоря Коломойського.

Начальником Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю СБУ та заступником голови цього відомства став Іван Баканов – один із лідерів партії «Слуга народу» та близький друг Зеленського.

Про що свідчать такі кадрові рішення Зеленського? Про це ІА «Вголос» запитав в експертів.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

Андрій Богдан – не лише адвокат Коломойського, він консультує багатьох людей. Крім того, він уже заявив, що припиняє свою юридичну діяльність. На мою думку, Богдан гратиме не стільки в інтересах Коломойського, скільки у своїх. Зрештою, він непоганий юрист і професіонал. Питання в іншому – наскільки він уживеться із Зеленським та його командою із «Кварталу». Оскільки все ж ключову роль в АП відіграватимуть саме вони.

Я очікував, що Баканова все ж призначать на пост Генерального Прокурора чи в керівництво Адміністрації Президента. Але тут є нюанс: оскільки голову СБУ затверджує Верховна Рада України, є ризики, що кандидатуру Зеленського не підтримають депутати, а тому його команда вирішила піти таким шляхом.

На мою думку, це – підстраховка: якщо, наприклад, депутата від «Батьківщини» Бухарєва (саме йому нібито пропонували пост керівника СБУ) не затвердять, то цим відомством керуватиме Баканов.

Щось подібне може бути також у Генеральній Прокуратурі, щоправда, там буде складніше, бо Луценко залишається та досі контролює це відомство. І, на мою думку, щодо Луценка зараз буде справжня боротьба.

Якщо в загальному, то команда Зеленського демонструє цікаві ходи: вони почали страхуватися.

Поки Зеленський популярний, його виборці вибачатимуть йому все

Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій

Андрій Богдан – це людина, яка підпадає під дію закону про люстрацію. Але Зеленський та його команда спираються на те, що на виборах вони отримали 73% голосів. І це нібито дало їм мандат робити те, що вони хочуть. Цим вони і займаються. Ми живемо не в правовій державі. Так, ми не до кінця розуміємо, чи відповідно до закону була розпущена Рада. А тому призначення Богдана в обхід закону про люстрацію – це менша проблема. Поки Зеленський популярний, його виборці вибачатимуть йому все. Бо це експерти, журналісти знають, що Богдан – це адвокат Коломойського, олігарха, який може мати вплив на політику. Проте більшість людей цього не розуміє. Вони не знають, хто такий Богдан, і, поки все добре, їх це не цікавить. А потім – буде цікаво.

Володимир Воля, політолог:

Володимир Зеленський розпочав свою діяльність із скандальних призначень. Можливо, Андрій Богдан – дуже ефективний менеджер, у нього добрі організаційні здібності. Можливо, законодавчо не зовсім чітко врегульований «закон про люстрацію». Але оскільки він працював у владі за часів Януковича, то, на мою думку, він усе ж підпадає під дію цього закону. Крім того, у Богдана немає відчуття політичних тонкощів в аспекті управління діяльністю органів державної влади. А тому голова АП Андрій Богдан і почав свою діяльність із заяв про ведення переговорів із Росією, що в дипломатів немає «червоних ліній». Ці заяви можна сприймати як дилетантські. Богдан не має уявлення, що таке ведення переговорів і того, чим займаються дипломати, а також про те, що у них є «коридори поведінки», у рамках яких вони можуть виконувати свої функції та завдання.

Заява нового голови Адміністрації Президента щодо референдуму про умови миру на Донбасі – ця ідея взагалі не на часі. Можливо, вона непогана, але в аспекті процедурних моментів нам багато чого не відомо. По-перше, з ким ми цю угоду про мир укладатимемо, яким буде формат ведення переговорів, де є дорожня карта, що взагалі виноситимуть на референдум? По-друге, народ України під час виборів делегував Президенту функції Головнокомандувача та дипломата. А тому зараз звертатися до народу для того, щоб запитати його про щось, – це крайній випадок.

І знову ж таки: раніше їхня команда обіцяла внести закон у Раду щодо голосування за «відкритими списками», але цього не сталось.

На інші посади в Адміністрацію Президента Зеленський призначив переважно телевізійників, за винятком Стефанчука та Рябошапки. Таке враження, що в команди Зеленського наразі немає конкретних пропозицій, а тому є набір несформованих ідей.

Руслан Хомчак – це не та людина, яка мала б очолити Генеральний штаб ЗСУ

Олег Жданов, військовий експерт, екс-працівник Генштабу ЗСУ:

За тими відгуками, що я чув від кадрових офіцерів, то Руслан Хомчак – це не та людина, яка мала б очолити Генеральний штаб ЗСУ. Він справді мав причетність до Іловайської трагедії. Яку роль він там відіграв – ми не знаємо, бо розслідування з цього не було завершене. А розслідуванню Військової прокуратури я не довіряю. Натомість роботу Тимчасової слідчої комісії депутатів Верховної Ради України припинив особисто тодішній президент Петро Порошенко. Все закінчилось тоді, коли депутати на засіданні ТСК намагались викликати на розмову Хомчака та Муженка. Ми так і не знаємо, з чиєї вини сталась Іловайська трагедія. І цей шлейф негативних історій, які тягнуться за генералом Хомчаком, дуже негативно впливає на його авторитет і на Президента Зеленського.

Окрім того, Хомчак належить до плеяди генералів, які виростали тоді, коли ЗСУ вже були максимально скорочені, тоді ніякої фахової роботи серед військовослужбовців не проводилось. Дуже прикрим є той факт, що Хомчак закінчив Московське військове училище. Його випускників у народі називали «кремлівськими курсантами». Усі знають, хто вчився там і як там працювали агенти ФСБ, вербуючи його вихованців. Це ще додаткові запитання до Хомчака.

Єдиний плюс від цього призначення, це якщо Президентом Зеленським ставиться завдання усунути від управління ЗСУ команду Муженка-Порошенка. Тоді це призначення відповідає цьому. Бо Хомчак – це головний інспектор ЗСУ. Він знає, хто є членами команди Муженка, на яких вони посадах і кого потрібно замінити. А тому, як на перехідний період, до призначення фахового офіцера на пост керівника Генштабу ЗСУ, Хомчак може бути компромісною фігурою.

Юрій Романенко, експерт «Українського інституту майбутнього»:

Зеленському, щоб хоч щось зробити, потрібно подолати спротив, який зараз є. Противляться змінам олігархи, корупційна бюрократія та консерватизм багатьох українців.

Зеленський, на відміну від усіх наших політиків-романтиків, експертів та єврооптимістів, які знають, як щось зробити, але не можуть, є в логіці необхідного і цілеспрямованого. І у межах своєї логіки він вибудовує баланси. Бо коли він призначає Богдана головою АП, то необхідно його чимось збалансувати. А я точно знаю, що за посаду голови Адміністрації Президента була серйозна боротьба. І Богдана проштовхував саме Ігор Коломойський. І ми бачимо, що Зеленський призначив своїм першим помічником свою людину – Шефіра. А заступниками Богдана стали члени «Кварталу». Така логіка буде в усьому.

Керівником Генерального штабу Зеленський призначив генерала Хомчака, в якого в армії неоднозначна репутація. Таке призначення було необхідним, щоб «прибрати» Муженка. Оскільки ключова проблема для Зеленського полягає в тому, що Порошенко попризначав у вищі ешелони військового командування своїх людей, надав їм різні звання. І Зеленському потрібен такий керівник, який ображений на Муженка і зможе з оборонки «вичистити» всіх призначенців колишнього президента. А тому зараз ми спостерігаємо за кадровими призначеннями першого етапу, коли Зеленському потрібно запустити роботу Адміністрації Президента, створити вертикаль влади та почати виконувати свої обіцянки. На мою думку, згодом під тиском США Зеленський почне відмовлятись від людей Коломойського у своїй команді.