Володимир Зеленський ще напередодні президентських виборів пообіцяв покарати усіх корупціонерів, котрі розкрадали державу та наживались на оборонній галузі.

Проте «весна та більша частина літа пройшли – усі на волі». Після того, як політична сила Зеленського перемогла на парламентських виборах, президент вкотре пообіцяв покарати корупціонерів.

Чи сядуть представники колишньої влади? Чи, як і завжди, усе завершиться між «новими» і «старими» банальним «договорняком»?  Про це ІА «Вголос» запитало в політолога, соціолога Віктора Небоженка, експерта Українського інституту майбутнього Юрія Романенка, політологів Олеся Донія та Миколи Спиридонова.

Корупціонери сидітимуть?

Юрій Романенко:

Зараз немає жодних фактів, є лише заяви. Поки Зеленський рухається по своїй програмі, як він і обіцяв. Я думаю, що після призначення свого генерального прокурора та силовиків, когось та й посадять. Бо якщо цього не буде, то Зеленський втратить легітимність. А посадки корупціонерів – це єдине, що, на відміну від реформ, можна швидко зробити. Проте і тут є проблема – це суди.

Поки є один очевидний факт – народу подобається те, що робить Зеленський. Це помітно по парламентських виборах, на яких він отримав непогану підтримку. У нього уже фактично є монобільшість, через яку можна сформувати свій уряд. А тому у нього є всі можливості, щоб покарати корупціонерів.

Олесь Доній:

Нова влада, Зеленський та його партія «Слуга народу», отримала безпрецедентний кредит довіри. Такого розгрому професійних політиків ще не було ніколи. Усе дійшло до того, що одна партія отримала монобільшість: і за пропорційною частиною, і за мажоритарною. Це означає, що суспільство уже настільки втомилось від прогнилого українського політикуму, від корупції, що готове передавати владу в руки дилетантів, лише щоб вони не були у політиці раніше. Це все склалось через те, що суспільство переконане у корумпованості попередників Зеленського: Порошенка, Януковича, Ющенка, Кучми, Кравчука. Натомість немає жодних гарантій чи впевненості у тому, що нова влада інша і вона покарає корупціонерів.

Ми бачили, що «розноси» новий президент вміє робити, він це робив за тиждень до виборів. Але все це не завершилось якимись справами щодо тих чиновників. А тому поки що піар перемагає сутність.

«Корупціонери мають усі шанси опинитися за ґратами»

Микола Спиридонов:

Зеленський ще під час своєї президентської передвиборчої кампанії навіть борди розвішував із написом «прийде весна – будемо саджати». Весна пройшла, вже частина літа пройшла, а усі й досі на волі.

Водночас, на мою думку, корупціонери мають усі шанси опинитися за ґратами. Я думаю, будуть навіть суди, але чи посадять когось із високопоставлених чиновників колишньої влади – невідомо.

Віктор Небоженко:

Колишніх корупціонерів затримуватимуть публічно, їх навіть арештовуватимуть. Проте реальний судовий вирок отримають небагато. Річ у тому, що це дуже багаті люди, котрі вміють домовлятися.

Порошенка можуть покарати за корупцію?

Олесь Доній:

Найбільшим «лакмусовим папірцем» для Зеленського буде справа Порошенка. Якщо вони наважаться на це, значить покарають усіх інших. Якщо ні – значить будуть піаритися на дрібних посадовцях, міністрах. Але суспільство цього довго не терпітиме.

Микола Спиридонов:

Найімовірніше, Порошенка чи Гройсмана не посадять. Можуть посадити кількох міністрів. Над іншими будуть показові справи, суди. Проте мені не віриться, що це може завершитись конкретним результатом. Якщо ж посадять «велику рибу» – це буде справжнім прецедентом.

Так, Порошенко – це важковаговик з великим матеріальним ресурсом та непоганими зв’язками у Європі та світі. У найближчі 2-3 місяці Порошенко не сяде. Якщо для нього буде серйозний ризик в Україні – він встигне втекти.

Але є інший сценарій. Час йтиме, економіка та соціальна галузь не покращуватимуться, а тому Порошенко може стати сакральною жертвою. За таких умов його дійсно можуть посадити.

Це не буде «політичним переслідуванням»?

Віктор Небоженко:

Українці не захищатимуть Порошенка, ніхто не кричатиме, що це політичне переслідування. За каденції Порошенка було дуже багато корупційних скандалів, за які ніхто не отримав покарання. Якщо цих людей покарають зараз – усі будуть задоволеними.

Микола Спиридонов:

Порошенко кримінальні справи проти себе дійсно використовує собі на користь. Він кричатиме, що це політичне переслідування, але у нього мало прихильників. Зважаючи на його антирейтинг, це не допоможе.

Олесь Доній:

Українці дуже хочуть, щоб тих, хто на них наживався, нарешті хоч якось покарали. Люди уже побачили електронні декларації, побачили «кіно», як дають і беруть хабарі високі чини, котрим за це й досі нічого нема. Навіть те, що Зеленський грубіянив дрібним чиновникам, призвело до різкого зростання його рейтингу десь на 7-9%. А тому ніхто уже не захищатиме Порошенка, не кричатиме про політичні переслідування та не виходитиме на протести, якщо експрезидента затримають.

«Порошенка можна посадити за корупційні схеми у ЗСУ»

За що конкретно можуть покарати колишнього президента? 

Микола Спиридонов:

Порошенка можна посадити за корупційні схеми у ЗСУ. Підстав для цього – більш ніж досить. Це – «Кузня на Рибальському» , «Укроборонпром», офшори.

Але у Порошенка зараз недоторканність, як його посадять?

Віктор Небоженко:

Це можна зробити дуже просто. Так, у «Слуги народу» у Верховній Раді буде монобільшість. Одним із перших рішень цієї Верховної Ради може бути позбавлення депутатів недоторканності. Якщо вони захочуть, то можуть зняти недоторканність лише з Порошенка.

Справа про покарання колишніх корупціонерів стане лакмусовим папірцем для цієї Ради. Якщо більшість впорається з цим – все буде добре, а якщо ні – це покаже, що новообрана Рада ні на що нездатна.

На мою думку, Порошенка таки арештують у Верховній Раді. Це буде дуже показово та урочисто. Думаю, його затримають біля чоловічого туалету. Цей арешт зніматимуть десятки телевізійних камер. Буде справжнє шоу.

Зеленському вигідно покарати експрезидента?

Віктор Небоженко:

Новій політичній владі зручно, щоб фракцією «Європейська солідарність» керував тихий Парубій, ніж агресивний Порошенко.

Крім того, у Зеленського менше шансів зробити ефективні реформи. Натомість посадити своїх попередників у нього значно більше можливостей. І якщо президент зробить це зараз, він заспокоїть українців принаймні до нового року.