Ввечері 15 січня в мережі поширили скандальні розмови між нібито прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком, заступницею голови НБУ Катериною Рожковою, міністрами фінансів Оксаною Маркаровою та економіки Тимофієм Миловановим.  На записах нібито Гончарук скаржиться, що він не надто сильний в економіці, а у президента в голові – взагалі немає розуміння економічних процесів. За даними «Української правди», одразу після «зливу» депутати від «Слуги народу» з орбіти олігарха Ігоря Коломойського намагались вчинити переворот: вони криками та нецензурною лексикою переконували монобільшість відправити Гончарука у відставку. Не отримавши бажаного, нардепи покинули засідання фракції та кинулись на пошуки Гончарука, щоб «його відп#здити». У Кабміні міністра не було, а в Офіс президента, куди після скандалу нібито подався прем’єр-міністр, скандальних нардепів не пустили.

А вже 16 січня прем’єр-міністр Гончарук записав відеозвернення, в якому наголосив, що його хочуть залякати вороги Зеленського, а тому ніякої відставки не буде.

То ж хто стоїть за «бунтом» проти Гончарука та чим це все може закінчитись? Про це ІА «Вголос» запитав у експертів.

Юрій Романенко, експерт Українського інституту майбутнього:

Три чайні бесіди Гончарука розвінчують головний міф, який сидить у головах багатьох наших людей про українську владу – що нами керують люди, які розуміють, що роблять. І плівки відмінно показують, що насправді вищі люди в державі самі толком не розуміють, що відбувається. І рішення приймаються, не зваживши все. На ходу народжуються якісь плани в дусі “давайте почнемо щось будувати”. Якою логікою будувати? Вони вже майже півроку рулять Кабміном, а до цього роками там сиділи при Порошенку, але їх підхід до управління державою такий: ткнути пальцем і придумати, як пояснити косяки.

У цій історії зі зливом Гончарука головне питання – хто злив? Адже Гончарук теж не дурень і розуміє, що він перебуває під прицілом багатьох конкурентів. Тому говорити він міг відверто серед тих, кого вважає своїми. На плівках фігурує Рожкова, яка раніше в НБУ натворила багато. А зараз вона залишилася без захисту, з купою ворогів і підозрою. Якби хтось, з тих, хто хоче прибрати Гончарука, або насолити йому, пообіцяв їй захист, то вона могла піти на те, щоб встановити «жучки» і вивести розмову в потрібному замовникам напрямку. Але це, звичайно ж, припущення.

«Зараз ніякої відставки уряду Гончарука не буде»

Петро Олещук, політолог:

За «зливом» цих розмов можуть стояти ті, хто зацікавлений у відставці Олексія Гончарука. Є ймовірність, що це олігарх Ігор Коломойський. Дуже скоро ми дізнаємось точно, хто «замовив» Гончарука.

Публічно ніякої реакції від Офісу президента Зеленського щодо цих аудіо записів не буде. Бо це означатиме те, що усе, що наговорив Гончарук, відповідає дійсності. Основна мета таких «зливів» – це створення проблем у стосунках між Гончаруком та Зеленським. Таким чином зацікавлені люди дуже хочуть, щоб Олексій Гончарук покинув своє робоче місце.

Зараз  ніякої відставки уряду Гончарука не буде. Бо мають бути завершені ключові реформи, які були початі, потрібно налагодити співпрацю з МВФ.

Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій:

Ті, хто «зливає» Гончарука особливо не приховують цього. Вже з перших днів роботи уряду, його намагаються прибрати чи дискредитувати медіа-кілери олігарха Ігоря Коломойського. І вони з цим справляються, адже у них є хороший досвід.

Олексій Гончарук – це людина, котра не є представником якоїсь потужної фінансово-промислової групи. І це не подобається тим, хто хоче взяти фінансовий контроль над українським бюджетом, отримати фінансові преференції.

Судячи із скандальних розмов, можливо, Гончарука і є за що відправляти у відставку. Але цього не варто робити зараз. По-перше, пройшло дуже мало часу. Хай попрацює хоч рік. Лише тоді можна робити якісь висновки. По-друге, якщо його президент відправить у відставку, то це занадто примітивно і смішно виглядатиме. До того ж на цих плівках немає нічого кримінального. Можливо, формулювання не надто приємні, але представники нової влади – це молоді люди і чути від них таке, це – очікувано. До того ж Гончарук ніяким чином не образив Зеленського, а просто озвучив те, про що думає велика частина поміркованого суспільства. Є констатація, що президент не розуміє економічних процесів, але він і не має цього розуміти, він повинен від професіоналів вимагати результатів. І я думаю, що якщо у Зеленського є почуття гумору – він уже над цим посміявся.

А тому президент не відправить уряд у відставку. Та і Гончарук йти з поста прем’єр-міністра не збирається, настрій у нього, судячи з усього, войовничий.

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Найгірше у цих розмовах – це те, що керівництво Уряду фактично визнає, що Україна котиться до дефолту та у нас буде соціальний вибух. Натомість топ-чиновники фінансового сектору України та прем’єр-міністр Гончарук обговорюють, що можна втюхати президенту, щоб він був задоволеним.

Злити це все могли і учасники розмови. Варіантів безліч – це і у Кабміні, і у Нацбанку. Крім того, в Україні є система прослуховування, котру встановлює СБУ. І всі, хто має клепку в голові, ніколи не розмовляють у приміщенні Кабінету міністрів на серйозні теми. Є інший варіант: з огляду на те, що вони усі урядовці-початківці, то цю розмову міг хтось записати на диктофон. І так, як під урядом, якого атакує Коломойський, давно уже хитається крісло, хтось з присутніх міг усе записати та «злити» ці розмови олігарху. Я вважаю, що це можуть бути люди з Національного банку України, оскільки вони дуже хочуть втриматися на посадах.

У мене уже є інформація про плани Банкової. Так, Зеленський дійсно хоче прибрати частину міністрів економічного блоку, але він залишить на посаді Олексія Гончарука. Хоча на мій погляд, потрібно прибирати усіх за те, що вони бачать, що в Україні буде криза, але нічого не роблять, щоб її не допустити.

«Йде внутрішня партійна боротьба між групами «гранітоїдів» та Коломойського»

Ярослав Макітра, політтехнолог:

Тут непроста ситуація. З одного боку, подібні розмови не коректні. Вони можуть ставити під сумнів єдність команди та професійні якості керівника уряду. Проте відставка Гончарука може зіграти проти Зеленського. Бо таким чином президент продемонструє, що він не сприймає критику, негативно реагує на якісь слова, а не на дії. З іншого боку, може скластися враження, що президента можна називати будь-якими словами і не отримати за це нічого. А тому навіть, якщо Гончарук піде у відставку – це буде не зараз.

Скандал довкола Олексія Гончарука вигідний насамперед Ігорю Коломойському. Адже саме наближені до нього персони та медіа розкручують цей скандал. На мій погляд, йде внутрішня партійна боротьба між групами «гранітоїдів» та Коломойського.

Марія Бойко «Вголос»