Деякі ініціативи та посадові призначення команди президента Зеленського викликають чимало запитань і навіть звинувачень у “проросійській політиці”.

Зі зміною влади в Україні та з приходом нового президента прихильники “русскава міра” раптом почали піднімати голову та досить впевнено пішли в наступ. Дехто з експертів та журналістів вважає це закономірною реакцією латентних русофілів, які на кілька років залягли на дно, але після перемоги російськомовного Зеленського посміливішали. Але чимало громадян вважають такий підйом москвофілів прямим результатом перемоги Зеленського і відверто називають це проросійським реваншем. Ті, хто переконаний у перемозі реваншистів, називають низку конкретних фактів, які, на їхню думку, це засвідчують.

 1. У південно-східних регіонах почалася хвиля реваншизму і проросійської пропаганди, зокрема, в Харкові міська влада з ініціативи міського голови Кернеса, перейменувала проспект Петра Григоренка (відомого дисидента, захисника прав кримських татар) на проспект Георгія Жукова – одного з керівників тоталітарного сталінського режиму, винного в масових злочинах. Прессекретар Зеленського Юлія Мендель заявила, що це питання «неоднозначне», і арбітром у трактуванні його норм має бути харківський міський голова Геннадій Кернес, який і запропонував повернути стару радянську назву.
 2. Керівником адміністрації, чи вже офісу, Зеленського призначено Андрія Богдана – адвоката олігарха Ігоря Коломойського, а в часи Януковича – радника прем’єра Азарова. А також в минулому – помічника одіозного юриста Андрія Портнова, який є одним із авторів диктаторських законів 16 січня й ініціаторів силового розгону Майдану. Щоправда, сам Портнов такий факт заперечує прокоментувавши цей епізод своєї біографії так: “Андрій Богдан не працював у мене помічником. Він рахувався у мене якийсь час, тому що кудись там… це потрібно було для якихось цілей, я навіть не пам’ятаю… чи то кудись був закон. Це ж не значить, що він мені чимось допомагав”, – невпевнено спробував викрутитися перед журналістами Портнов.
 3. Примітно, що Портнов повернувся до України одночасно зі вступом на посаду Зеленського, а ректор Київського національного університету імені Шевченка навіть призначив Портнова, на якого ще вчора було заведено кримінальну справу, на професорську посаду викладача.
 4. Україна одержала першу велику поразку від росіян на дипломатичному фронті – Парламентська Асамблея Ради Європи зняла санкції та повернула російській делегації всі права без виконання жодної з передумов для повернення, передбачених резолюціями ПАРЄ. Зокрема, не припинила агресію проти України і не звільнила українських в’язнів та полонених. Зеленський при цьому, спробував перекласти вину на попередника, прокоментувавши, що рішення було прийняте ще раніше, просто вступило в дію за його президентства. До того ж гарант зазначив, що знав про плани повернення російської делегації ще під час візиту до Парижа та Берліна, але начебто нічого не міг вдіяти. Хоча багато експертів стверджують, нібито Зеленський був згоден на такий варіант в обмін на звільнення двох десятків українських моряків з російської в’язниці, щоб було чим похвалитися перед виборами.
 5. Центральна виборча комісія зареєструвала кандидатами в народні депутати України голову адміністрації Януковича Андрія Клюєва та пропагандиста “русскава міра” Анатолія Шарія, незважаючи на те, що вони не проживали останні 5 років в Україні, як того вимагає закон. Лише масове обурення і змусили комісію скасувати скандальне рішення, але сам факт, що таке взагалі стало можливим, викликає чимало запитань до держслужбовців, які, як відомо, дуже добре вміють тримати “носа за вітром” та “відчувати дух часу”.
 6. Окружний адміністративний суд Києва скасував рішення Київради про перейменування проспектів Московського та Ватутіна на Бандери й Шухевича. Суддівський корпус, який традиційно залежить від президента, навряд чи прийняв би таке рішення, якщо б знали, що президент буде проти.
 7. Прессекретарка президента Юлія Мендель зробила скандальну заяву про те, що Збройні Сили України ведуть вогонь по житлових будинках, школах, дитсадках та лікарнях, повторивши тезу московської пропаганди. Заява викликала обурення серед військових, і була широко розповсюджена російськими ЗМІ по всьому світу з формулюваннями: “українці визнали, що вбивають мирних мешканців Донбасу”. Україна зазнала серйозної репутаційної шкоди на міжнародній арені, адже устами представника влади українську армію звинувачено у порушенні міжнародного права та прав людини.
 8. Зеленський віддав накази припинення вогню з українського боку і забезпечив відведення українських військ від стабільного рубежу – ріки Сіверський Донець в районі Станиці Луганської. Це зовсім не призвело до зменшення обстрілів чи бойових втрат, а навпаки – після відведення ЗСУ число обстрілів і поранень наших бійців на фронті зросло.
 9. Голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков, який і до цього демонстративно ігнорував українську мову, оголосив що розмовлятиме російською мовою на публічних заходах «доки триває окупація Донбасу й анексія Криму». Тобто на практиці це означає, що всі ті кілька років, які Разумков може перебувати на найвищих державних посадах, він ігноруватиме українську мову в публічному спілкуванні.
 10. На українські телеекрани повернувся скандальний та заборонений раніше серіал «Свати». Демонстрування цього російського кінопродукту було обмежено на підставі закону про протидію російській інформаційній агресії. Головну роль у цьому серіалі виконує росіянин Добронравов, який активно підтримував анексію Криму та агресію Путіна щодо України, і був, за поданням СБУ, внесений Міністерством культури до списку осіб, що загрожують національній безпеці України. Голова Держкіно Пилип Іллєнко називав цей серіал «Липецькою фабрикою Зеленського», адже він нав’язує глядачеві ключові концепти російської пропаганди. Однак представники «Кварталу 95» домоглися через суд вилучення Добронравова зі списку небажаних осіб, а фактичним керівником СБУ став керівник «Кварталу 95» Баканов.
 11. Головою Донецької ОДА Зеленський призначив Павла Кириленка, батьки якого живуть на окупованій території, а рідний брат – воює проти України в складі так званої “МГБ ДНР”. На коментарі громадськості щодо ймовірності загрози впливу з боку сепаратистів на діяльність керівника Донецької області через родинні зв’язки Зеленський відповів, що у Кириленка з братом існують “розбіжності”, тому це неможливо.
 12. Головою Луганської ОДА призначено колишнього ректора Луганського університету внутрішніх справ і депутата Луганської облради від “Партії регіонів”, який раніше був відомий скандальними заявами про незалежність України як наслідок “хуторянської ідеології” і про необхідність об’єднання з Росією. Голова Адміністрації президента Андрій Богдан заявив, що російській мові на Донбасі потрібно надати офіційний статус. А також повністю в стилі російської пропаганди посадовець заявив, нібито саме питання статусу і прав російської мови в нашій країні, а не російська агресія щодо України, стала причиною війни. Нібито варто Україні тільки піти на поступки в мовному питанні, як російські куратори ФСБ та кадрові російські офіцери звільнять окупований Донбас. Така заява глави Офісу президента водночас дискредитує Україну перед міжнародною спільнотою, зображаючи нас державою, яка пригноблює мовні права російської меншини, і саме українська репресивна політика стала причиною війни в Європі, адже росіяни лише “допомагають” російськомовним поневоленим братам.

Чимало цих процесів почалися та безперешкодно тривали ще за правління Порошенка

 1. Соратник кума Путіна Віктора Медведчука Тарас Козак купив телеканал ZIK і створив медіахолдинг за участі каналів «112 Україна» та NewsOne. Той факт, що одіозний агент впливу Кремля в Україні Віктор Медведчук отримав ще один впливовий рупор для маніпуляції українським народом та поширення російської пропаганди, засвідчив, що нова влада в особі Зеленського не заважає розширенню кремлівського впливу в Україні.

Водночас команда та прихильники чинного президента заперечують будь-який зв’язок цих епізодів з тезою про “проросійський курс Зеленського”, наводячи докази, що чимало цих процесів почалися та безперешкодно тривали ще за правління Порошенка.

Адже то й же Медведчук за часів Порошенка заволодів двома українськими телеканалами, і влада не заважала йому здобувати дедалі більший вплив в країні. Але частину призначень та ініціатив команди Зеленського також важко назвати проукраїнськими і такими, що можуть сприяти захисту українських національних інтересів та зміцнити в нашій країні мир. Адже президент досі чітко не висловився і нічого наразі не зробив проти наступу російського реваншу.