Петро Порошенко після того, як Православна церква України отримала томос про автокефалію, взявся разом із священнослужителями роз’їжджати містами України, розповідаючи у храмах про свої успіхи. Так, Президент уже відвідав Житомир, Вінницю, Луцьк і Черкаси. Політологи ж охрестили ці поїздки «томос-туром» і початком передвиборчої кампанії гаранта.

Не обійшлося і без халеп. Зокрема, у Луцьку на зустріч із Порошенком шкільними автобусами довозили бюджетників, котрі просто у храмі намагалися поцілувати руку Президенту. А у Черкасах місцевий активіст, запитавши у гаранта про боротьбу з корупцією, почув пораду «піти поставити свічку в церкві».

Навіщо Порошенкові цей «томос-тур» і чи вплине він на його рейтинги? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.

Петро Олещук, політолог:

«Томос-туром» Порошенко намагається згуртувати свого виборця. Вочевидь, в Адміністрації Президента сподіваються, що таким чином зможуть залучити на свій бік консервативного, патріотичного виборця, котрий ще не визначився, за кого голосувати.

Хоча, судячи із дій Банкової, у команді теперішнього Президента не мають ілюзій стосовно перспектив розширення рейтингу Порошенка, а тому його кампанія зводиться до двох напрямків. Перший — максимальне ослаблення опонентів за рахунок великої кількості технічних кандидатів, що дозволить розколоти електорат. Другий — Порошенко об’єднуватиме своїх виборців довкола «томос-туру» та термінології про те, що «або Порошенко, або Путін». Усі ці дії спрямовані на використання адмінресурсу. Політтехнологам потрібно, щоб прихильники Порошенка, порівнюючи гаранта з іншими кандидатами, сприймали Президента як добро, що бореться з силами зла. Таким чином, у Порошенка хочуть хоча б закріпити рейтинги Президента на тому рівні, що є зараз. Тобто історія з піаром на томосі розрахована на «порохоботів», а думка інших громадян владу не цікавить.

Водночас, в Україні є багато проблем, які потребують вирішення і «томос-тур» — це явно не те, чим мав би займатися справжній державник.

 Олесь Доній, екс-нардеп, політолог:  

Те, що Україна нарешті отримала незалежну від Москви Церкву — це великий позитив. Але те, чим займається Порошенко — це політтехнологія. Є дві версії, чому Порошенко розпочав свій «томос-тур». Перша — задля збільшення рейтингів, проте сумнівно, що у йому це вдасться.

«Якщо такі гроші у Порошенка готові викинути на вибори, то ви тільки вдумайтесь, скільки вони заробляють нині, маючи владу!»

А тому, як на мене, друга версія є більш правдоподібною і вона полягає у тому, що цей тур потрібен Порошенку не для реального зростання рейтингу, а для обґрунтування можливих маніпуляцій і фальсифікацій. Тобто, коли на президентських виборах Порошенку намалюють необґрунтовані цифри, «порохоботи» це прикриватимуть підтримкою томосу серед населення.  Так, політичний аналітик Олександр Кочетков раніше робив заяви про те, що тільки у першому турі команда Порошенка на виборах витратить 2,5 мільярда доларів. Це колосальна сума, такі гроші не витрачають навіть у багатих країнах Заходу. Якщо такі гроші у Порошенка готові викинути на вибори, то ви тільки вдумайтесь, скільки вони заробляють нині, маючи владу! Ці гроші у вигляді підкупу можуть збільшити реальні рейтинги Порошенка, проте це зростання потрібно буде якось пояснювати. І «томос-тур» — це найоптимальніше тлумачення. Мовляв, виросли відсотки внаслідок поїздок і позитивного сприйняття дій Президента.

Степан Хмара,  Герой України:

Порошенко не є державником і він зловживає своїм службовим становищем, не виконуючи своїх функцій згідно статей 102 та 106 Конституції України. Гарант не повинен кататись Україною із томосом для ПЦУ: він мав би займатись безпековими питаннями та зовнішньою політикою.

На питання: чому й досі триває торгівля з країною-окупантом, чому багатіють олігархи, а бідніють українці, чому з країни тікає працездатне населення, чому в нас й досі діє договір від 2003 року про Азовське море, яким визнано його внутрішнім морем РФ та України? —  нам відповідають: «зате є томос». Це смішно і цинічно. Так можуть думати лише люди з обмеженими розумовими здібностями.

Бо Президент замість того, щоб розробляти плани звільнення окупованих територій, подолання корупцію та покращення рівня життя в Україні, уявив себе святенником та поїхав у «томос-тур». Створення ПЦУ — це справді добре, проте нарешті потрібно робити якісь реальні кроки для підняття рівня життя в Україні.

Зрештою ті, які найголосніше кричать про популізм, ним і займаються. Так, президент для самопіару та передвиборчої агітації використовує свій робочий час та державні гроші.

Складається враження, що у Порошенка взагалі відсутня моральна складова. Зрештою цей Президент завжди любив використовувати релігію у своїх політичних цілях. Пригадаємо, що Порошенко, ймовірно, й досі є дияконом Російської православної церкви в Україні. Хіба тоді він не знав, що це за Церква? Знав.

Ярослав Макітра, політтехнолог:

Отримання томосу та піар на цій темі — це свідчення того, що Порошенко на цих виборах нав’язує соціуму власні ідеї для обговорення, які є популярними серед патріотичних кіл.

Звісно, що є багато людей, для яких томос і створення ПЦУ — це важливо. Крім того, катаючись із «томос-туром», Порошенко відбиває від себе критику опонентів, бо тут йому особливо і нічого не закинеш — нібито займається доброю справою, відмежовуючи українську Церкву від впливу Москви. Проте історія із томосом явно затягнулася, бо Президент — це світська посада і всі очікують від нього тих дій, які б допомогли покращити економічний добробут населення.

А тому «томос-тур» — це ризик. Він може додати Порошенку рейтингів, але водночас є ціла група виборців, котрі власне через це можуть передумати голосувати за Порошенка. Зрештою, крім томосу, у Президента мусять бути й інші теми, бо ставка лише на релігію, вочевидь, не спрацює на всіх виборців.