Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні заявив, що традиційного військового параду на День Незалежності України цьогоріч не буде. Натомість кошти, котрі витрачались на його проведення, влада спрямує на премії українським воїнам.

З рішенням президента не погодилось багато політиків із табору експрезидента Петра Порошенка. Там заявили, що проведуть свій парад, а Зеленського назвали «Януковичем-2». Інші ж, навпаки, погодились із рішенням Зеленського, мовляв, гроші потрібно спрямувати на перемогу у війні з РФ, а не на «показуху».

Чи правильно у воюючій державі відмовлятися від військових парадів та чи є альтернатива?

Про це ІА «Вголос» запитало у військового експерта Олега Старікова, генерал-лейтенанта запасу Ігоря Романенка і командира «Карпатської Січі» та «Легіону Свободи» Олега Куцина.

Військовий парад на День Незалежності потрібен?

Ігор Романенко:

На мою думку, військовий парад має мати місце у житті держави і ЗСУ. Особливо це важливо під час ведення війни. Але ми пам’ятаємо реакцію на парад, котрий відбувався у 2014 році після Іловайської трагедії. Тобто, з одного боку, ми дивились на нашу армію та мали привід пишатися. Але в цей час, поки ми пишались, на фронті гинули наші військові. Було розуміння того, що якби усі ці військові сили, котрі їхали по Хрещатику, використали на протистояння з агресором, то, можливо, можна було врятувати життя нашим хлопцям.

Олег Куцин:

Під час війни демонстрація сили суспільству та ворогу потрібна. Парад можна не робити таким дорогим та помпезним, але українцям потрібно показати, що у нас йде війна. Суспільство уже почало забувати, що поки воно живе мирним життям, на фронті щодня гинуть військові.

Потрібно мобілізовувати суспільство, говорити про ворога. І парад – це спосіб мобілізації довкола військової теми. Спілкуючись з людьми, я помічаю, що в їхніх головах війни немає. А тому їм не тільки парадами, а й усіма можливими методами потрібно нагадати про цю війну, бо вона ще не закінчена і попереду нас чекає ще не одна серйозна сутичка із Росією.

Чи доцільно витрачати на парад 300 мільйонів гривень?

Олег Старіков:

Ми досі не можемо отримати точну суму, скільки було витрачено на парад у 2018 році. Зеленський озвучив суму 300 мільйонів гривень. А це приблизно 10-11 млн доларів. На мою думку, грошей пішло більше. Вочевидь, коли ми дізнаємось про цю суму, почнеться ревізія з посадками корупціонерів.

А роздача грошей військовим – це краще?

Олег Старіков:

Я за те, щоб гроші, витрачені на парад, спрямувати на покупку новітньої високоточної зброї чи купівлю технологій виготовлення зброї. Я противник роздачі грошей військовим, бо, на мою думку, це комуністичні ідеї.

Ігор Романенко:

Потрібно думати про життя військових і їх забезпечення, а не проводити показухи в час, коли державні гроші на оборонку розходились по кишенях «свинарчуків»

Президент говорив про премії для військових. І це потрібно. Я б ще дуже хотів, щоб на День Незалежності наша держава підтримала тих, хто на передовій. Бо насправді у нас серйозна недоукомплектованість ЗСУ. Є потреба у захисниках та суттєвому покращенню соціальних умов наших воїнів, особливо тих, котрі на лінії зіткнення. Також наша армія потребує сучасної військової зброї. Чим більше буде сучасного озброєння – тим менше гинутимуть люди. Якщо врахувати, що за 5 років війни у нас жодного року не був виконаним закон про забезпечення ЗСУ 3% від ВВП, а 5% на сили оборони зазвичай ділились навпіл – це неправильно. А тому в такі складні часи потрібно думати про життя військових і їх забезпечення, а не проводити показухи в час, коли державні гроші на оборонку розходились по кишенях «свинарчуків». Парад повинен бути. Але важливий час і обставини, коли він відбувається.

Звідки в Україну прийшла традиція проводити військові паради? Як це у цивілізованих країнах відбувається?

Олег Старіков:

Річ у тому, що ми зараз переходимо зі Сходу на Захід. Завдяки Революції гідності ми змінили зовнішньополітичний курс України. І відсутність параду, на котрому під час війни присутня необхідна на фронті військова техніка, – це західний спосіб мислення. На Заході паради із бойовою технікою, зброєю, авіацією проводять тоді, коли є перемога. Те саме було навіть у СРСР, коли у 1941 році армія із Червоної площі йшла на війну, а потім після перемоги був організований парад. Тривалий час у Радянському Союзі жодних парадів не було, їх відновили уже за часів Брежнєва, але це вже був пропагандистський захід. З врахуванням того, що йдемо на Захід, у нас все змінюється, а тому президент Зеленський зробив все правильно. Він скасував військовий парад, але вони планують організувати святкові заходи з нагоди незалежності України.

Ті паради, котрі були раніше, – їх організували за східним зразком. Тобто так, як робить Росія, Китай. Їх мета – налякати «погане НАТО» своєю міццю, показати, що «ми готові до будь-якого нападу». Відхід від східного світобачення до західного, англосаксонського – це те, що запропонував Зеленський. І Порошенко, який є явним противником президента Зеленського, підтвердив цю тезу. Натомість такі, як Парубій, котрі називають себе європейцями, почали активно підтримувати цей східний тип святкування Дня Незалежності. Це свідчить про те, що навіть у людей, котрі себе вважають європейцями, присутнє старе комсомольське, комуністичне мислення.

Як можна організувати парад західного зразка без суттєвих витрат?

Олег Старіков:

На мою думку, в урочистостях до Дня Незалежності мають брати участь рота почесного караулу, військовий оркестр. Має бути винесення бойових знамен, підняття державного прапора. І обов’язково має бути хода учасників російсько-української війни. Ми повинні показати, що війна на Сході не закінчилась, вона триває. По західному зразку, воїни, котрі перебувають на фронті, обов’язково мають показати себе, що вони є. Народ повинен їм подякувати за незалежність. Також мета цієї ходи – це показати, що в разі нападу на нашу державу у нас є мобілізаційний ресурс і наші військові готові до кінця захищати Україну. Ось це і є воєнно-політичне виховання.

Ігор Романенко:

Офіційно на паради щороку витрачають 300 мільйонів гривень. Хоча, на моє переконання, йде значно більше коштів. Нам потрібно повчитись, як організовувати паради в Ізраїлю. Можна поставити статичну техніку не лише у Києві, а й у всіх містах України. Хрещатиком можуть пройти українські воїни, ветерани. У військовий час потрібно робити реальні єднання армії та народу. Замість дорожезного параду можна придумати щось альтернативне, не витрачаючи на це великих коштів.