Конституційний Суд України розглядає подання від низки депутатів Верховної Ради, які вимагають визнати неконституційність указу президента про позачергові вибори до Парламенту України. Поки вся Україна чекає рішення, ІА «Вголос» вирішило дізнатись у експертів, яким може бути це рішення, які матиме наслідки та як виглядатиме партійно-політична «розкладка» під час виборчої кампанії.

Чого очікувати від Конституційного Суду?

Ярослав Мандрук, юрист:

Починаючи із 2002 року Конституційний Суд має право розглядати усі укази Президента України на їхню відповідність Конституції. 62 депутати Верховної Ради вважають неконституційним указ про позачергові вибори, написавши відповідні подання. Відповідно, ці подання зараз перебувають на розгляді суду, а розгляд справи призначено на 11 червня 2019 року. Мені відомо, що справа має бути вирішена до 4-го липня. У слуханні беруть участь 19 суддів і для рішення необхідно 10 голосів.

Якщо рішення не буде прийнято вчасно, а лише після виборів, то воно не гратиме жодної ролі

Дуже важко сказати, яким буде рішення Конституційного Суду, але є цікава деталь: якщо рішення не буде прийнято вчасно, а  лише після виборів, то воно не гратиме жодної ролі. Інакше кажучи, якщо суд визнає указ про позачергові вибори неконституційним, а депутати вже будуть обрані, то вони вже залишаться , бо їх обрав народ. А «маховик» виборчого процесу вже запустився, ЦВК працює.

Олександр Мусієнко, політичний експерт:

Варто зазначити, що Конституційний Суд у принципі не може зупинити виборчий процес чи заборонити проведення виборів, у них немає таких повноважень. Враховуючи ті норми Конституції, які є в указі президента, а саме його право призначати дострокові вибори, я думаю, що суд ухвалить виважене рішення, в якому не буде чіткої конкретики щодо конституційності указу. Думаю, що все-таки буде визнано право президента на такі рішення. Судді приймуть рішення, яке не буде ще більше збурювати суспільство, тобто дозволить виборам все ж відбутись.

Якщо вибори відбудуться, то як виглядатиме партійна шахівниця?

Кирило Молчанов, політолог:

Насправді варіантів об’єднання команд перед виборами не так багато. Ми бачимо дві групи кандидатів, які ведуть переговори. На умовному біло-синьому полі – це ті, хто орієнтовані на Ріната Ахметова, і ті, хто входять до групи Бойка, Львовчкіна і Медведчука.

Друга група кандидатів у депутати веде перемовини у протилежному таборі. Там присутня шалена конкуренція (це команди Кличка, Гройсмана, Порошенка, Вакарчука, Садового та Гриценка). Усі ці люди перебувають в одній електоральній ніші, тому логічно, що певні домовленості між ними є дуже ймовірними. Їм би навіть було логічно об’єднатись.

Найбільш імовірною є коаліція «Слуги народу» з фракцією Тимошенко

Щодо коаліції, то тут є фактично один варіант. Зеленський вже заявив, що не хоче об’єднуватись із екс-регіоналами, відповідно найбільш ймовірною є коаліція «Слуги народу» з фракцією Тимошенко, бо вона вже не один раз надсилала компліментарні посили Зеленському, і в нього в адміністрації теж заявляли, що «приглядаються» до «Батьківщини». Президенту вигідно призначити Юлію Тимошенко прем’єр-міністром  для розділення відповідальності за соціально-економічний стан речей в країні та за непопулярні рішення.

Які мали б бути перші кроки нового уряду?

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Я чітко бачу три перших кроки нового уряду, але для початку необхідно сформувати весь уряд так, щоб він був політично незаангажованим.

Насамперед уряд повинен розібратися із тарифоутворенням. Необхідно з’ясувати, «хто, чому й кому», які там є корупційні схеми і надати громадянам прозору та обґрунтовану схему тарифікації спочатку на найближчий рік, а згодом більш стратегічно.

Друге питання теж є невідкладним і дуже актуальним – це навести лад на митниці. Там нелегально крутяться дуже великі гроші та є багато контрабандних схем, які теж необхідно викрити та припинити.

Третій крок, на мою думку, обов’язково повинен стосуватись податків. Потрібно проявити ініціативу в Раді і спростити процедуру оподаткування. Сплата податків має бути прозорою, зрозумілою, системною і такою, щоб середній та малий бізнес перестав боятись та уникати фіскальної служби та податкової.

Тарас Загородній, політтехнолог:

Першим кроком новообраного уряду має стати повноцінне формування коаліції у Верховній Раді. Це, звісно, залежатиме від конфігурації, яка буде в парламенті, адже якщо партія «Слуга народу», як вони й обіцяли, не утворять коаліцію із Петром Порошенком та «Опоблоком», то зрозуміло, що найбільш прийнятним варіантом для них є співпраця з «Батьківщиною». Це, у свою чергу, означатиме, що прем’єрську посаду Зеленський буде змушений віддати Юлії Володимирівні – на менше вона просто не погодиться. А далі я особисто розраховую на реформаторські дії та ініціативи, які зможуть кардинально змінити політику нашої держави.

Що стосується тарифів, то це прерогатива Прем’єр-міністра, тому якщо Тимошенко обійме цю посаду, то, думаю, вона ними й займеться, як і обіцяла у передвиборчій кампанії.