Напередодні адвокат президента-втікача Віктора Януковича Віталій Сердюк під час засідання в Апеляційному суді Києва заявив: ексгарант готується повернутися в Україну.

Здавалося б, це нереально: український суд виніс злочинцеві вирок на 13 років позбавлення волі, а в ГПУ та поліції відкрито ще низку кримінальних проваджень… Утім, заява є, і з якоюсь метою її було зроблено.

Із якою? Чи може Янукович повернутися до України? За яких умов? Чи вигідно це йому? Та чи міг він отримати гарантію “недоторканності” від нової влади?

Про це – у розмові з директором Центру суспільно-інформаційних технологій Валерієм Димовим, політологами Андрієм Міщенком і Володимиром Волею.

Наскільки можливо, що Янукович повернеться до України?

Андрій Міщенко:

Важко сказати, адже ця вся ситуація наразі перебуває виключно в площині політичної волі сучасної влади. Проти Януковича є кримінальні провадження, про які я навіть не берусь говорити, але це важкі звинувачення, які передбачають величезні терміни позбавлення волі згідно з Кримінальним кодексом України. Тобто будь-яке повернення означає, що теперішній владі це вигідно, і, як я вже вказав, це все перебуває у площині політичної влади Зеленського і його команди.

У нас зараз можливо все, у нас Саакашвілі приїжджав, який допомагав тодішньому президенту втілювати свої політичні амбіції. Тому і ситуація з Януковичем є абсолютно реальною.

Володимир Воля:

Наскільки я знаю і читав про це, то адвокати Януковича нібито готують його до повернення в Україну, але поки я зовсім не бачу підстав для цього. Я думаю, що зараз це швидше політична заява про наміри, ніж про саме повернення, яке зараз далеке від реальності.

Якщо йдеться про апеляції до тих вироків, які були винесені Януковичу, це вимагає проходження певних процедурних моментів та багатьох інстанцій. Це необхідно для того, щоб визнати ті звинувачення, які були оголошені, і ті вироки, які були винесені, такими, які не відповідають дійсності, і те, що Янукович ні в чому не винен. Це єдиний випадок, коли він дійсно може повернутись. Але це доволі складний процес і доволі тривалий.

Валерій Димов:

Я не вважаю українську владу настільки тупою

Думаю, що після того, як відпустили Єфремова і повернули Портного і він став майже медіа-зіркою, наші читачі вважають, що і Янукович може повернутись. Це очікувані речі. Я п’ять років тому сказав дослівно, що судді, прокурори, чиновники і «менти», люстровані і нелюстровані, у разі повернення Януковича сказали б: «За час вашої відсутності жодних подій не відбулось», нічого тут дивного немає. Проте я вважаю, що влада Зеленського не дозволить такого роду промахів, оскільки це було б прямою компрометацією самої влади і того, що вони намагаються робити. Це було б вже відвертим реваншем в його чіткій візуалізації і неспростовній доказовості. Грубо кажучи, коли повертають Портнова, то можна говорити про те, що європейські інституції викреслили його із списку людей, на яких накладені санкції. Якщо відпускають Єфремова, то можна згадати рішення суду про те, що можна змінити міру покарання за державну зраду. Але навряд чи щось можна буде сказати, якщо повернеться Янукович.

Якщо точно відповідати за це запитання, то я скажу, що це нереально. Я не вважаю українську владу настільки тупою, щоб вона нехтувала інтересами українських громадян.

Для чого самому Януковичу повертатися?

Андрій Міщенко:

У нас є велика кількість людей, які готові за нього голосувати

Давайте будемо відверті, він в Росії все ж таки є бранцем, хоч і добровільним. Думаю, що його там добре «потрусили» за те, щоб він себе там комфортно почував.

Друга причина полягає в тому, що у нас все одно є доволі велика кількість людей, які готові за нього голосувати. Ми бачимо це на прикладі того ж самого Віктора Медведчука, якого фактично воскресив Порошенко і дав йому «зелене світло» у політиці й бізнесі. Абсолютно ідентичні речі сьогодні можна зробити і з Януковичем. Що це буде для нас? Ми усі прекрасно розуміємо, хто такий Янукович і хто такий є Медведчук. Жодним позитивом там і не «пахне».

Володимир Воля:

Я думаю, що це швидше політична заява про можливість повернення. Я не вважаю, що сам Янукович насправді розраховує повернутись, якщо його адвокати все правильно йому розказали. Це неможливо у найближчі років 5 тому, поки ще діють вироки і є переслідування. Для того, щоб їх оскаржити, треба до чогось апелювати. У самому судовому процесі над Януковичем було багато різних моментів, коли когось зі свідків не заслухали, кого вимагав захист, а тому це ще дуже довга судова історія.

Валерій Димов:

Це могло б спростувати його звинувачення

Для Януковича це вигідно, оскільки такі речі знімають низку тих звинувачень, які вже є у вигляді вироку на 13 років позбавлення волі. Також це б спростувало ті звинувачення, які є в прокуратурі. Янукович тоді зміг би показати, що він і всі, хто за ним стояв (я не вважаю Януковича самостійною фігурою і ніколи не вважав), стали жертвами. Тоді за допомогою своїх російських господарів, їхніх ЗМІ та гібридної війни проти України Янукович міг би доводити версію, що то був не Майдан, не Революція гідності, а державний переворот. Його повернення стало б свідченням того, що він став жертвою певних нелегітимних процесів.

Якою має бути реакція нашої влади?

Андрій Міщенко:

Будь-яке повернення Януковича повинне закінчитись посадкою його до в’язниці

Тут все максимально просто: влада має його заарештувати і посадити за ґрати. Цим повинні зайнятись абсолютно усі силові структури. У Януковича є провадження і в поліції, і в Генеральній Прокуратурі, також можна підключити сучасні НАБУ та ДБР і усіх інших. Ексгарант має багато криміналу не лише у тому, що стосується Майдану. Янукович здійснював і економічні злочини, багатьма з яких він особисто керував, і багато інших протиправних дій. Умовно кажучи, на його справах нема де поставити печатку.

Будь-яке повернення Януковича повинне закінчитись посадкою його до в’язниці. Це стане наукою на майбутнє. Все ж таки, на жаль, у нас в Україні жодний міністр ще не сидів, жодний прем’єр-міністр, а тим більше жодний президент. Тут виникає логічне питання: а ніхто із них не скоював злочинів? Скоювали! Ми ж знаємо, що риба гниє з голови. Відповідно всі негативні процеси, які відбуваються в державі, ниточками тягнуться до самих верхівок.

Насамперед, якщо Януковича посадять, то це буде меседж Москві, який дасть їм зрозуміти, що Україна не є підконтрольною територією Росії і навіть їхня агентура може тут загриміти за ґрати. По-друге, це буде меседж для всіх, хто хоче повторити шлях Януковича, що рано чи пізно такі дії закінчаться ув’язненням.

Також не можна забувати і про питання справедливості. Цього очікують якщо не герої Небесної сотні, то точно їхні близькі, родичі, люди, які отримали каліцтва і всі, хто у свій час вийшов на Майдан під час Революції гідності.

Володимир Воля:

Янукович має бути заарештований у разі перетину українського кордону

Для того щоб він міг повернутись, необхідно переглянути усі ті судові рішення, оскільки він перебуває у розшуку і є засудженим. Янукович має бути заарештований у разі перетину українського кордону, і доки ця норма діє, він не повернеться. Навіть якщо рішення суду буде скасовано, то все одно такі речі займають багато часу. Українська влада вже тоді зможе дивитись по ситуації, зараз важко щось прогнозувати.

Але той факт, що цій владі це не потрібно, є однозначним. Ця влада боїться всього, що загрожує їхнім рейтингам і команді. Вони за своєю філософією є конформістами, а найбільша основа конформізму є страх. Тому ця влада робить все те, що дає рейтинги і не робить нічого з того, що їй загрожує. Не думаю, що варто очікувати якого рішення про повернення Януковича до України у найближчі кілька років.

Навіть теоретичне повернення Віктора Януковича в Україну спровокувало хвилю обурення серед громадян. Чи може він мати якісь гарантії, що його не переслідуватимуть в Україні?

Володимир Воля:

Не думаю, що українська влада захоче отримати такий головний біль

Я думаю, що жодних гарантій Янукович мати не може. Якщо навіть він захоче, то українська влада буде проти. Що стосується питання політичного складника, то я гадаю, що якщо стане зрозуміло, що Янукович повернувся, це може спровокувати певні емоції у частини українського суспільства, і тоді ще раз виникає питання, наскільки є реальним це повернення навіть із цього погляду. Я не думаю, що українська влада захоче отримати такий головний біль.

Валерій Димов:

Громадяни подумали б, що за їхньою спиною домовились з ворогом

Враховуючи, що я вважаю нереальним його повернення, мені складно відповідати. У разі його повернення у людей 100% саме це і буде в голові. Тому, що йому надали гарантії, і тому, що він є продуктом певних домовленостей за спиною України і за спиною українців. Якщо розглядати таку версію, то зрозуміло, що тут влада вступає в домовленості не з Януковичем, а з його «господарем» Путіним, який усіляко демонстрував, що Янукович для нього ніхто. Інакше кажучи, у разі теоретичного повернення Януковича до України, чого не станеться, громадяни подумали б, що за їхньою спиною домовились, причому не з будь-ким, а з ворогом.

Роман Гурський, ІА «Вголос»