Днями спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер заявив, що у найближчі три місяці вирішиться доля України на подальші п’ять років. Він також додав, що не бачить «будь-яких ознак» від Москви у бажанні покласти край збройному конфлікту на Донбасі. ІА «Вголос» вирішило запитати в експертів, що, на їхню думку, мав на увазі Волкер, зазначаючи такі терміни.

Михайло Басараб, політолог:

Найімовірніше, Курт Волкер, говорячи про три місяці, які вирішать долю України на найближчі п’ять років, мав на увазі результати наступних парламентських виборів. Ми зараз не можемо сказати, позачергові вони будуть чи ні – справа перебуває на розгляді Конституційного Суду України, але Волкер, очевидно, говорив про новий парламент. Той факт, що він наголосив на цьому, означає, що у США з насторогою ставляться до результатів виборів і до того, якою буде більшість у Верховній Раді. Питання у тому, чи це буде більшість, яка капітулює перед Росією, чи така, яка даватиме відсіч збройній агресії з боку РФ . П’ятирічний горизонт, який окреслив Волкер, свідчить саме про тривалість однієї каденції депутатів ВР.

Що стосується запланованої зустрічі Володимира Зеленського і Дональда Трампа, яка теж має відбутись упродовж цих двох місяців, то я вважаю, що їхня зустріч  навряд чи може внести кардинальні зміни у стосунки України та Америки. Треба розуміти, що партнерські стосунки залежать не лише від позиції президентів. Між США і Україною діє системна багаторівнева співпраця. Контакти на рівні президентів – лише частина цієї складної системи. Інакше кажучи, «Трамп» не дорівнює «США», а «Зеленський» не дорівнює «Україна».

Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій:

Ці слова Курта Волкера можна трактувати по-різному. Це можуть бути і зустрічі у нормандському форматі, і питання агресії Росії щодо України. Все ж я вважаю, що такі терміни, тобто три місяці і п’ять років, свідчать про парламентські вибори. За ними піде формування коаліції та парламенту загалом, який так чи інакше визначатиме, який вектор розвитку країни буде обраний. Це залежить від того, кого обере політичний клас України, тобто хто реально буде при владі. Це, у свою чергу, матиме вплив на те, як буде вирішуватись, мабуть, найбільш нагальне питання України, а саме – проблема російської агресії в зоні ООС.

Волкер у принципі нічого нового не сказав, адже таку своєрідну паузу в цьому питанні взяли і наші західні партнери, і агресор Росія, яка теж хоче подивитись, як завершаться вибори до Верховної Ради. Думаю, у них вже давно написані певні сценарії подій, які вони намагатимуться втілювати в життя залежно від того, як буде формуватися наша влада і які будуть конкретні дії та позиції цієї самої влади.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства:

Я вважаю, що Волкер мав на увазі два варіанти вирішення проблеми війни після виборів до українського парламенту.

Ми знаємо, що є нібито один план звільнення наших територій із-під окупації Росії – це так званий план Авакова. Він передбачає точкове звільнення населених пунктів за допомогою нашої армії. Пізніше, згідно з цим планом, на деокуповані території мав би заводитись міжнародний контингент і за його допомогою мали б проводитись чесні адекватні вибори на цих територіях. Інших варіантів чи планів ми не знаємо. Мінські домовленості – це глухий кут, адже виконання їхніх умов є неможливим без втрати незалежності територій України та взагалі державності.

Другий варіант, про який ми можемо лише здогадуватись, – це наявність певного таємного плану Зеленського. Тобто він міг дати якісь обіцянки Путіну. Уявимо, що коли антиконституційні сили прийдуть до влади, Зеленський зможе змінити Конституцію України і взяти курс на федералізацію. В умовах війни, де певні території є під контролем РФ, це неприпустимо, адже дає змогу окупантам поширити цю «заразу» і на інші регіони країни. Ми бачимо, що зараз цей процес почався в Харкові, де відновили назву проспекту Жукова. Цей людожер, який знищив сотні тисяч українців, був поплічником Сталіна. Якщо події розгортатимуться так, то буде національна революція. Тоді треба просто «брати» п’яту статтю Конституції, народне віче і знищувати усіх тих, хто при владі.

Тобто є або зрадницький варіант розвитку подій, або конституційний і просто більш адекватний. Який саме обере наша влада, ми зараз не бачимо, для цього потрібний час. Леонід Кучма знову поставлений на переговорний процес, а Медведчук знову балотується у Раду, і я боюсь, що передбачається гірша версія.

Юлія Соловйова, політичний експерт:

«В Америці зацікавлені в тому, щоб Україна поборола корупцію, провела прозорі вибори та сформувала якісний парламент»

Мені здається, що сам Волкер і США загалом покладають дуже велику надію на виборчу кампанію в Україні. Тепер після посади президента у нас буде оновлений і парламент. В Україні є дуже багато громадських організацій, які беруть початок у США. Також їхні делегати присутні на виборах у багатьох країнах світу, зокрема й у нас. Тому я вважаю, що для них зацікавлення полягає у формуванні демократичного правління у країнах по всьому світу, тобто йдеться про поширення демократії у всі країни. В Америці зацікавлені в тому, щоб Україна поборола корупцію, провела прозорі вибори та сформувала якісний парламент. Зараз наша держава посідає лідируючі позиції у рейтингу держав із високим рівнем корупції, тому думаю, що США хочуть , щоб ця ситуація змінилась.

Валентин Гладких, філософ, політолог

Я не думаю, що тут варто будувати припущення чи якісь конспірологічні теорії. З раціонального погляду ми бачимо вибори. Доля України реально залежить від того, хто потрапить до Парламенту, як формуватимуться коаліція, опозиція, уряд загалом. Це, у свою чергу, буде визначати загальну траєкторію розвитку нашого суспільства і держави. Все інше – це лише припущення і здогади, які не мають під собою жодної доказової бази.

Я не думаю, що за найближчі три місяці відбудуться зустрічі у нормандському форматі. Також дуже сумніваюсь, що за цей час будуть оприлюднені якісь рішення ООН чи Ради безпеки ООН, які могли б стосуватись України та російсько-української війни. У всіх цих аспектах якихось суттєвих змін не передбачається.

США зацікавлені лише в тому, щоб у нас відбулись демократичні та адекватні вибори. Формування нової Верховної Ради цікавить США лише в аспекті подальшої співпраці двох держав. Так само, як вони співпрацюють із багатьма іншими країнами світу.