Звітувати перед своїми виборцями зобов’язаний кожен міський голова. Щонайменше раз в рік. І, як каже закон, на відкритій зустрічі, куди може прийти будь-хто із мешканців міста.

Добрим прикладом виконання закону цьогоріч став Івано-Франківськ. Тамтешній міський голова Руслан Марцінків навіть спробував встановити своєрідний рекорд: влаштував не один, а відразу 10 детальних звітів. Про економіку, освіту, медицину, транспорт, комуналку тощо. Розповів про 50 відремонтованих доріг, 6 збудованих дитячих садочків, 2000 відкритих робочих місць і 500 000 000 доларів (!) залучених інвестицій. Розповів у деталях, скільки грошей, хто, на що, коли і як витратив. Які проекти уже закінчено, а які – наразі в роботі.

І цим засвідчив кардинальну відмінність від колеги зі Львова Андрія Садового.

Останній свій річний звіт…засекретив. Влаштував закриту вечірку, всупереч закону не пропустив туди ані виборців, ані журналістів, лишень порадив дивитись  трансляцію у «Фейсбуці».

А там – та сама «секретність».

«Я би не хотів говорити про те, що ми зробили, – сказав Садовий на початку так званого звіту. – Давайте поговоримо про те, що ми зробимо».

І далі по тексту: ми відкриємо/побудуємо/відремонтуємо, ми запрацюємо, ми маємо план…при цьому фактично жодної конкретної цифри, жодного результату роботи. Ні за останній рік, ні за всі три каденції разом взяті.

Оцінити досягнення Андрія Садового та пояснити, чому його річний звіт став таким «утаємниченим», «Вголос» попросив ексголову постійної депутатської комісії з фінансів та планування бюджету Львівської міської ради Яромира Самагальського, доктора політичних наук, професора ЛНУ ім.Івана Франка Анатолія Романюка та політолога Юрія Ситника.

Яромир Самагальський:

А ви не помітили, що Садовий ніколи не звітує, а завжди говорить про майбутнє? Бо звітувати нема про що! Бо за три каденції, крім трамваю на Сихів і незакінченої реконструкції маршрутів №2 та №6, він не зробив жодного великого інфраструктурного проекту. Жодного. Всі «досягнення» лише на словах. А вся критика завжди пояснюється тим, що Львів – гарне місто і у Львові багато туристів. Воно, може, й так. Але Садовий там до чого? Австрійські кам’яниці на Ринку він будував?

Найбільша проблема Львова у тому, що в загальній більшості депутати Львівської міської ради, замість контролювати діяльність органів виконавчої влади, лягли під Садового і виконують всі його забаганки. У минулій каденції, коли більшість в міськраді мала опозиційна до Садового «Свобода», він казав, що через цих депутатів зміг зробити тільки 5% задуманого. Так от у цій каденції, коли найбільшою фракцією ЛМР стала «Самопоміч», ми побачили, що таке його 100%. Це постійні величезні кредити, які незрозуміло куди діваються. Це легалізація незаконного будівництва і бездарно викинуті в повітря мільйони з міського бюджету.

Пригадайте, як Садовий робив каналізацію на вул. Стуса. Вона обійшлася місту у 3,5 рази дорожче, ніж було в проекті, який замовляло місто. Пригадайте реконструкцію очисних споруд за позику ЄБРР, коли самі представники ЄБРР і балтійської екологічної асоціації визнали, що цей проект є застарілий і не несе реальної користі. Пригадайте позику 10 млн євро на електронний квиток, якого нема і при Садовому не буде. Пригадайте неіснуючі борги «Онуру» , за які Садовий віддав туркам 5 га землі вартістю десятки мільйонів. Про сміттєпереробний завод, систему збору і переробки сміття взагалі говорити не хочеться. Всі ці роки місто щорічно платило 300 млн грн. за вивіз непотребу. І це тільки напряму з бюджету. Бо мешканці Львова кожного місяця сплачують за сміття по квитанціях за комуналку. Ці 300 млн грн – це могли бути 10 дитячих садочків. Кожного року. І нема жодного. За 13 років Садового при владі нема жодного нового дитячого садочку…Таких фактів безліч.

Згрубша остання каденція Садового відзначилася двома речами. З керівництва міста викинули всіх фахівців (залишили тільки чиновників, які з кабінету в кабінет папірчики носять, ставлять підписи там, де потрібно, і голосують за те, за що скажуть). І піаром. З 2017 року Садового фактично не було у Львові. Він не займався містом. Їздив країною, намагаючись зібрати собі політичних балів і реанімувати партію, яка зрештою все одно вмерла на парламентських виборах.

Анатолій Романюк:

За три каденції Садовий рекламував багато програм. Про будівництво паркінгів, реконструкцію доріг, інші необхідні місту зміни…Але в результаті, що, до речі, характерно для багатьох українських політиків, не прозвітував фактично по жодному з них, а натомість заявив про наступний період, про наступні програми, про наступні 5 років. Насправді ж це просто спосіб уникнути відповіді на запитання: чому те, що було обіцяне, не було зроблене. А також свідчення того, як плани й обіцянки, озвучені зараз, будуть виконуватися потім.

Очевидно також, що звіт Садового подавався в контексті прийдешніх місцевих виборів. Як вже випробувана заготовка програми, до якої можна буде звертатися під час виборчої кампанії.

Юрій Ситник:

Садовий не хоче звітувати, бо не має про що. Вся його діяльність – це на 90% піар. Все стає зрозуміло, коли починаєш вникати в реальні речі: інформації або нема, або вона маніпулятивна, або просто брехлива, як, наприклад, із наданням дозволів на забудову у Львові.

В інтерв’ю своєму сайту «Захід.нет» він обурюється, нібито київська інспекція Архібудконтролю за хабарі видає документи на незаконну забудову Львова. Хоча насправді ті дозволи видає він сам через виконавчий комітет Львівської міської ради. І якраз на цьому його нещодавно спіймали «Наші гроші». У розслідуванні, пригадайте, йшлося про те, що виконком на чолі зі Садовим за останні два роки видав більшість таких дозволів всього шістьом людям, серед них, зокрема, кримінальним авторитетам і олігархам.

Так само Садовий маніпулює, коли ставить собі у заслугу ріст пасажирів у львівському аеропорту. Під цим він, очевидно, має на увазі туристичний бум, який стався у Львові. Але правда в тому, що завдяки Садовому туристи їдуть до Львова не через культуру, духовність, музеї, а через дешеві кабаки і борделі на кожному повороті.

Тому усе це «звітування» – це черговий піар. Наміри Садового стали очевидні, коли він почав заявляти в ефірах про якихось уявних «бандитів», які хочуть знищити Львів. Це ж так в його стилі. Всюди сама чорна нечисть і тільки один сонцесяйний мер на білому коні, який хоче захистити Львів. ..

Садовий – політичний банкрут. Він рік піарився, витратив шалені гроші, а в результаті з того нічого не вийшло. Програв все. Розвалив партію. Вибори мера Львова – його останній шанс хоч якось втриматися в політиці і повернути втрачене. А у Львові є  ще багато чого грабувати, тому не дивуйтеся. Він буде вигадувати, поливати конкурентів брудом, зомбувати львів’ян своїми ЗМІ, розігрувати різні сценарії, тільки би знову виграти вибори.

Яна Федюра, “Вголос”