1 листопада 2019 року народна депутатка від “Європейської солідарності” Ірина Луценко написала заяву про дострокове припинення повноважень за станом здоров’я. У мережі та серед експертів розпочались дискусії щодо реальної причини таких дій, оскільки у погіршення стану здоров’я, яке не дозволяє виконувати депутатську діяльність, не дуже віриться. Одні кажуть, що Ірина просто хоче виїхати в Лондон до свого чоловіка Юрія, інші стверджують, що вона боїться кримінальної відповідальності.

То якими можуть бути реальні мотиви Ірини Луценко для складання депутатського мандату? Про це ІА «Вголос» запитало у філософа і політолога Валентина Гладких, директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, політичного аналітика Ярослава Макітри, директора Агентства моделювання ситуації Віталія Бали та політичного аналітика і громадського активіста Олександра Солонька.

Валентин Гладких:

Статус народного депутата більше не є феодальним привілеєм

По-перше, є ще ціла процедура, яка прописана в Конституції України. Для того, щоб депутат втратив свій мандат, Верховна Рада має за це проголосувати.

По-друге, треба сказати, що нарешті Володимиру Зеленському і його команді вдалося зробити те, що було варто зробити давним-давно – статус народного депутата більше не є феодальним привілеєм. Раніше цей статус був натуральним феодальним привілеєм, який був пов’язаний із безліччю різноманітних і абсолютно неадекватних нагород. Починаючи від соціальних і закінчуючи матеріальними. Сьогодні Ірині Луценко зовсім немає сенсу сидіти у Верховній Раді, на що вона там впливає? Які переваги від такого статусу вона має? Ходить просто, як дресирована мавпа, і може навіть не натискати на кнопки, бо це теж не має значення.

Я так розумію, як усі справжні патріоти України «порошенківського розливу», вона мусить жити в Лондоні чи США

Статус нардепа сьогодні і статус нардепа навіть минулого скликання – це два зовсім різні статуси, а якщо порівняти із депутатами 7-го чи 6-го скликання, то це взагалі прірва. Депутат більше не є привілейованим кланом, принаймні ми рухаємось у такому напрямку. Тому цей статус перестав бути таким привабливим.

Крім того, я так розумію, як усі справжні патріоти України «порошенківського розливу», вона мусить жити в Лондоні чи США. У крайньому випадку – десь у Європі. Це гасло українського реформатора  – «ніколи не живи в країні, яку реформуєш». «Відреформував» і поїхав туди, де цивілізація.

Олег Соскін:

Враховуючи те, що Юрій Луценко поїхав у Лондон і вчить там мову, то є підстави очікувати, що вони просто виїдуть з України. Я так вважаю тому, що їм просто тут вже немає чого робити. Юрій Луценко недурна людина і вони обоє розуміють, що буде відбуватись погіршення політичної ситуації. Вони також розуміють, що для них в Україні зіграні вже всі «партії», які були можливими. У них достатньо фінансів та інших ресурсів для такого. Крім того у них велика сім’я – син, його дружина, їхні діти… Я вважаю, що у зв’язку із цим усім вони просто прийняли рішення переїхати до Великобританії.

А можливо, що йому поставили таку умову ті, хто із ним працюють, може сама Луценко вже й насправді не має здоров’я, щоб займатись політикою в Україні. Все може бути, але це  все означає, що клан Луценка виходить із політичної боротьби. Вони вже своє віджили як політичні фігури: повністю змінився політичний ландшафт, в якому Луценки себе не бачать.

У них є все, навіщо їм чимось ще тут займатись, якщо вони можуть жити в іншому вимірі?

Ярослав Макітра:                     

               

Мені важко судити, чи є підстави складати мандат у зв’язку з хворобою чи станом здоров’я. Така причина може справді бути головною. Але зрозуміло, що окрім здоров’я, очевидним є той факт, що чоловік Ірини Луценко Юрій вже давно перебуває у Лондоні. До того ж, з першого січня буде знята депутатська недоторканість, принаймні у тому вигляді, в якому вона була, тому Ірині Луценко і всій її сім’ї, швидше всього, загрожує кримінальне переслідування. Але це теж не відміняє того, що можуть бути і проблеми зі здоров’ям, які роблять неможливою депутатську діяльність.

Віталій Бала:

Насправді я думаю, що зараз може бути багато різних припущень чи версій, чому вона це зробила. За великим рахунком, цю ситуацію, напевне, знають не так вже й багато людей. Я маю на увазі, яка головна причина і що стало вирішальним аргументом рішення про складання депутатського мандату.  Ми також розуміємо, що Ірина Луценко не сама приймала це рішення і безумовно, що так чи інакше до цього рішення мають відношення і її чоловік Юрій Луценко, і п’ятий президент Петро Порошенко.

Можливий варіант, який виглядає достатньо правдоподібно, що партія  «ЄС» хоче мати у своєму списку якнайменше колишніх відомих (і з доброї сторони, і з не дуже доброї) політиків. Я не виключаю, що вони могли провести якусь соціологію чи фокус груп і подивитися, хто може їм допомогти, а хто заважатиме їхньому рейтингу. Іншими словами, це може бути винятково технологічний хід, я б навіть сказав, що це самопожертва.

За великим рахунком, це рішення не буде мати важливих наслідків як для Верховної Ради загалом, так і для партії «Європейська Солідарність» у тому випадку, якщо вони дійсно почали в такий спосіб зменшувати свій негативний рейтинг.

Олександр Солонько:

Очевидно, що у сімейства Луценко зараз виникли проблеми: є питання до ексгенпрокурора і є питання до колишнього президента, який є політичним соратником Ірини. Можливо, це просто намагання відступити, а складання мандату – це сигнал того, що вона просто поїде до чоловіка в Лондон і вони вже там залишаться проживати. Очевидно, що мова йде про те, щоб уникнути кримінальної відповідальності чи ще чогось. Думаю, що Луценки зараз намагаються тихенько відступити з політики і спробувати викупити собі спокійну старість і політичну пенсію.

Що стосується «старих політиків» у складі ЄС, то якби Порошенко хотів їх позбавитись, то він, будучи доволі гнучким, зробив би це ще тоді, коли формував список партії. З іншого боку, можливо, що він мав певні зобов’язання, згідно яких він не міг не включити у цей список конкретних осіб. Якщо серйозно розглядати такий варіант, то тут немає нічого дивного, адже Петро Олексійович навряд чи дорожить кимось, крім себе. Якщо йдеться про те, щоб когось позбутись, натиснути на якусь людину з метою отримання від неї певної реакції чи дій, то я тут теж не бачу нічого дивного.

Роман Гурський, ІА «Вголос»

P.S.:

Після публікації матеріалу чоловік Ірини Луценко, колишній Генеральний прокурор України Юрій Луценко у своєму “Фейсбуці” повідомив, що депутатка перенесла серйозну проблему з серцем і вже не може працювати на виборців на повну віддачу, як вона це робила і в опозиції, і при владі, тому й складає мандат.

“Вголос” намагався зв’язатися зі самою Іриною Луценко, щоб отримати коментар, утім, вона не відповідає на дзвінки.