Першим світовим лідером, котрий відвідав Україну після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах, став прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Він напередодні заявив, що може стати посередником у переговорах з РФ і Україною.

Початок цього візиту розпочався зі скандалу. У мережі опублікували відео, на якому дружина нібито кидає на землю шматок хліба з сіллю, котрими її пригостили після прильоту в Київ.

Під час візиту ізраїльського високопосадовця в Україну було підписано чотири документи, серед яких: Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між аграрними міністерствами Ізраїлю та України, угоди про вивчення івриту в Україні та української мови в Ізраїлі, Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Ізраїльським патентним відомством міністерства юстиції. Також була підписана програма співробітництва у галузях культури, освіти між Кабміном України та урядом Ізраїлю.

Неочікувано для українців Володимир Зеленський нагадав Нетаньягу про те, що Ізраїль має визнати Голодомор геноцидом Українського народу.

Про що свідчить зацікавленість Ізраїлю Україною? Про це ІА «Вголос» запитав у міжнародного експерта Українських студій стратегічних досліджень Юрія Олійника, політолога-міжнародника Володимира Волю та директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна.

Чому Беньямін Нетаньягу вперше за 20 років приїхав в Україну?

Володимир Воля:

Крім офіційних пояснень, є багато й неофіційних версій візиту прем’єр-міністра Ізраїлю в Україну. Так, зараз в Ізраїлі триває гостра політична боротьба. Для Нетаньягу дуже багато стоїть на кону, зокрема, вирішується, чи буде він наступним прем’єр-міністром чи його епоха в історії Ізраїлю завершиться. Бо були дострокові вибори, після яких партія чинного прем’єр-міністра не змогла створити коаліцію. І зараз у них будуть знову дострокові парламентські вибори, на яких партія-конкурент може здобути перемогу та формуватиме коаліцію. Конкуренти Нетаньягу зараз у Ізраїлі набирають популярності, а тому візит ізраїльського прем’єр-міністра може бути бажанням політика отримати бонуси у своїй країні.

Також своїм візитом в Україну Нетаньягу грає на електоральному полі конкурентів, партії, котра відстоює права репатріантів, зокрема, з України. І тут він приїхав, щоб врегулювати питання про пенсійне забезпечення євреїв, котрі все життя пропрацювали в Україні, але згодом виїхали в Ізраїль.

Навіть вшанування жертв Голокосту в Бабиному Яру – це своєрідний жест для євреїв. Бо для них тема Голокосту є дуже важливою.

Ні для кого не секрет, що геноцид євреїв розгортався переважно на території країн Центральної та Східної Європи. І зараз в Україні сталась безпрецедентна для Східної Європи ситуація, коли президентом став етнічний єврей. До того ж прем’єр-міністром України є теж єврей… І Нетаньягу намагається скористатися цією ситуацією, бо виглядає так, ніби ця перемога євреїв в Україні – це відхід від якогось уявного антисемітизму.

Юрій Олійник:

Нетатьягу – це перший іноземний лідер, котрий відвідує Україну після обрання Володимира Зеленського президентом України. Нетаньягу, як представник єврейської держави, зацікавлений у налагоджені зв’язків з президентом, котрий культурно та етнічно близький до єврейської діаспори. Особливо до олігарха-єврея Ігоря Коломойського. Вочевидь, прем’єр-міністр Ізраїлю приїхав, щоб прозондувати ситуацію, котра склалась в Україні після перемоги Зеленського.

До того ж ми знаємо, що в історичному плані щодо питань Другої світової війни в України та Ізраїлю є непорозуміння. І тут Нетаньягу може спробувати тиснути на нову українську владу в плані скасування вшанування Степана Бандери та націоналістичного руху. На мою думку, прем’єр-міністр Ізраїлю приїхав, щоб укріпити в Україні свій вплив.

Олег Соскін:

 В Ізраїлю є великі проблеми із землею, а тому є ймовірність, що з часом євреї почнуть переселятися в Україну

Ізраїльський прем’єр-міністр приїхав в Україну через скасування мораторію на продаж української землі. Адже Зеленський уже заявив, що в Україні уже скоро продаватимуть землю. А в Ізраїлю є великі проблеми із землею, а тому є ймовірність, що з часом євреї почнуть переселятися в Україну. Прикро, що на початкових етапах українська земля коштуватиме копійки.

Недарма ж тут будуються синагоги, підписана програма про вивчення івриту в Україні та української мови в Ізраїлі. Як на мене, створюються умови для повернення громадян Держави Ізраїль в Україну. До того ж нещодавно хасиди, котрі облюбували Умань, організовували пресконференцію, на якій вимагали «перетворити Україну на маленький Єрусалим».

Є відео, на якому видно, як дружина Нетаньягу Сара у аеропорту викинула український хліб з сіллю. Це – дипломатичний скандал?

Володимир Воля:

Те, що дружина прем’єр-міністра Ізраїлю викинула хліб з сіллю – це, безсумнівно, дипломатичний скандал. Хоча багато хто з експертів зазначає, що вона скуштувала хліб, а крихти викинула. А цей скандал роздула в Україні виключно російська пропаганда через підконтрольні їй ЗМІ. А тому однозначних висновків з цього робити не можна.

Якщо ж вона дійсно жбурнула шматок хліба, то тут треба зрозуміти, що Сара – це дивакувата жінка. Вона скандальна і у Ізраїлі. Її пов’язують із розтратою бюджетних коштів. Є розслідування, де йшлось про те, що, мовляв, Сара Нетаньягу замовляла в дорогих ресторанах сніданки за бюджетний кошт. Проте зважаючи, що це дружина прем’єр-міністра, то, звісно, таку поведінку не можна списувати на дивацтво. Можливо, це є проявом її ставлення до України.

Олег Соскін:

Нетаньягу в Ізраїлі належить до так званих, «євреїв-ашкеназі», вони живуть суто по «Талмуду». А там є чіткий поділ на євреїв та гоїв. А тому дружина ізраїльського прем’єр-міністра і викинула коровай, бо вона вважає себе вищою від українців. Вона вчинила відповідно до «хабадівських» положень «Талмуду», де пише, що ізраїльтяни – «обрані».

Юрій Олійник:

Щодо дипломатичного етикету, то дружина прем’єр-міністра Ізраїлю завжди вирізнялась ексцентричною поведінкою. Її поведінку можна розцінювати як зневагу та незацікавленість українськими традиціями. Бо коли вона здійснює візит в Україну, то має поцікавитись традиціями країни та дипломатичним етикетом.

Нетаньягу може стати посередником у перемовинах між РФ та Україною: на чиєму він буде боці?

Олег Соскін:

Нетаньягу не зможе домовитися із Путіним. Бо Росія – це агресор, а з агресором неможливо домовитися, він не розуміє мови дипломатії.

Юрій Олійник:

Ізраїль, як союзник США, у російсько-українському питанні змушений буде підтримувати Україну. Адже у Ізраїлю, як партнера США, зараз натягнуті стосунки з Російською Федерацією. Бо у Сирії Ізраїль бомбардує саме позиції Асада, котрого активно підтримує Путін.