Починаю розбирати виборчі програми кандидатів у президенти. Різні фахівці хай говорять про своє: дороги, медицину, економіку, релігію тощо, я ж говоритиму про мовне питання в інтерпретації кандидатів.

Почнемо з чинного президента, який іде знову на вибори, і його виконання попередньої МОВНОЇ програми. У ній Петро Порошенко заявив: «Жити вільно – значить і вільно користуватися рідною мовою. Керуватимуся статтею 10 Конституції, яка визначає українську мову як державну, але ОСОБЛИВО НАГОЛОШУЄ НА ПРАВАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ та гарантує вільний розвиток усіх мов. Вважаю за доцільне з метою забезпечення єдності української політичної нації ЗБЕРЕГТИ ІСНУЮЧИЙ СТАТУС-КВО в МОВНОМУ ПИТАННІ».

Звертаю вашу увагу на проголошене Порошенком «особливе право російської мови» і на «збереження «статусу-кво», тобто, приниженого стану української мови в Україні.

Протягом усієї своєї каденції президент дотримувався постулату своєї програми.

Саме тому не було підписане рішення ВРУ щодо скасування закону Ківалова-Колісниченка, і цей закон панував в Україні ще 4 довгих роки, приносячи шкоду.

Саме тому були ухвалені закони, які насправді обмежують українську мову.
– Закон про квоти на ТБ і радіомовлення – ми так і не маємо українського телебачення. Ми так і не маємо українського радіо.
– Закон про освіту – ми отримали обмеження української мови. «Навчання мовами меншин» – тобто, увесь процес мовою меншин і лише якусь там частинку українською мовою, а повинно бути навпаки. «Навчання мовами корінних народів» – увесь процес мовами корінних народів – і якусь там частинку державною мовою, а повинно бути навпаки. Окрім того маємо ще «вивчення мов меншин» в українських школах. Що дало можливість міністерству освіти розробити механізм заведення мови меншин у всі українські школи і лише українська свідомість директорів не дає це зробити.
– Закон про мову. Обрано найслабший законопроект з трьох, який передбачає культурні заходи російською мовою, бо такий задум організаторів; наука або українською мовою, або мовами ЄС (а повинно бути обов’язково українською і перекладено мовами ЄС), освіта без змін – «навчання мовами меншин», телебачення і радіо – без змін (на два слова більше українською, але неукраїнське), книговидання, газети і журнали – стартовий поріг лише 50% українською та інші обмеження для мови в інших статтях.
– Небажання проголошувати РІК МОВИ – а це дуже насичена заходами програма з утвердження мови органами ОДА та РДА. Проголошено 10-річку мови – за яку не відповідатиме цей президент і цей уряд. Ніхто не відповідатиме.
– Саме тому в нас такий Міністр освіти, який під маркою реформ вилучає український компонент з освіти.
– Саме тому в нас кришується Стріхою і Гриневич, і цим президентом (його генеральним прокурором) російська мова у вишах, яка є протизаконною, а значить кришується злочин на вищому викладацькому рівні.
– Саме тому в нас кришується тотальна російська мова в школах і садочках.

Цей перелік можна продовжувати безкінечно. Президент свою програму виконав сповна. Як обіцяв зберегти Статус-кво української мови і російської – усіма сила це й зробив.

А як же борди з написи «МОВА» запитаєте ви?

Президент – розумний чоловік. І не дураки на нього працюють. Соціологія показує: УКРАЇНЦІ ГОТОВІ до Української України. Російськомовні в переважній більшості не проти української мови в публічному просторі. Українці вимагають української мови – і цей відсоток невпинно зростає. Тому наш президент-бізнесмен робить вигідний для себе крок – вивішує рекламу зі словом «МОВА», яку хочуть чути і бачити українці. Чистий МАРКЕТИНГ. А насправді що? А насправді робить те, що написав у програмі: всіма силами зберігає статус-кво, стан української мови в рамках закону Ка-Ка.

Дивно було б, якби я голосувала за цього президента. Я останні роки боролася ЗА українську мову. Дивно було б, якби я обирала того, хто ці всі роки українську мову СТРИМУВАВ.

Хто ще не зрозумів, висловлююся прямо. Я не буду голосувати за Порошенка.

Закликаю усіх борців за мову не перегризтися через кандидатів.

————————–

Програми інших кандидатів розберемо в наступних дописах.