Влада збирається встановити жорсткий контроль за доходами українців, які отримують допомогу від держави. У Раду подали законопроект, що встановлює новий порядок доступу до інформації про реальні доходи тих, хто “простягає руку” не лише за субсидіями на “комуналку”, а й за іншими виплатами з бюджету.

Якщо виявиться, що людина приховала свої доходи і отримувала допомогу від держави незаконно, її доведеться повернути, в тому числі через суд, пише «Сегодня».

Як порушують

Згідно зі законопроектом, буде діяти нова система, за якої інспектори перевірять (верифікують), чи справді на законних підставах людині виплачують гроші з державного і місцевих бюджетів, а також із фондів держсоцстрахування. Додатковому контролю підлягають всі види виплат: пенсії, субсидії, стипендії (державні), інші види грошової допомоги і пільг: наприклад, матерям-одиначкам, учасникам боїв тощо. Головних причин для посилення заходів — дві: діючі закони нечітко формулюють права і обов’язки як перевіряльників, так і тих, кого перевіряють, а також те, що, за даними вибіркових перевірок отримувачів субсидій інспекторами Мінсоцполітики 2018 року виявили 68 тис. осіб, яким виплачували кілька субсидій за різними адресами.

За допомогою Єдиного реєстру одержувачів держдопомоги в масштабах всієї країни (в Кабміні сподіваються встигнути до кінця року) подвійні виплати будуть виключені. За даними Мінфіну, 2018-го завдяки поточній верифікації соцвиплат вдалося попередити неефективне використання 5,9 млрд грн (близько 10 % виділених на субсидії держкоштів), а 46,5 млн грн повернути в бюджет. У Мінфіні стверджують, що незаконних виплат може бути до 30 % — 2019 року це майже 20 млрд грн.

Три перевірки

Передбачені три види верифікації: превентивна, яка проводять, коли людина звертається за держдопомогою, поточна — в період отримання виплат, і ретроспективна — за три останні роки отримання виплат. Для більшої ефективності перевірок Кабмін пропонує внести до Єдиного реєстру додаткові дані: крім необхідних тепер ПІБ, дати і місця народження, серії та номери паспорта, ідентифікаційного коду та місця реєстрації (прописки), в єдиній базі зафіксують фактичне місце проживання, унікальний номер запису в Єдиному демографічному реєстрі (використовується для обліку в’їзду/виїзду громадян за межі країни, що дозволить контролювати заробітчан, та обліку паспортів та інших документів, що засвідчують особу), а також постійно оновлювану інформацію про банківські рахунки одержувача держдопомоги, операції та залишки на рахунках.

Думка експертів: “Жорсткий контроль — виправданий”

Експерти по виплаті держдопомоги називають посилення контролю за засобами виправданими, хоча сумніваються, що близько третини виплат нібито незаконні.

“Це гроші платників податків, тому потрібна прозорість. При поквартирних перевірках субсидіантів моніторинг недостатній, позаяк є трудомістким і є корупційна складова. Коли інспектори отримають право контролю онлайн за реальними доходами і фактичним проживанням субсидіантів, які можуть в Україні числитися безробітними і претендувати на держдопомогу, а працювати за кордоном, це на кілька мільярдів зменшить виплати”, — сказав експерт по субсидіях і компослуги Андрій Никончук.

Консультант із питань соцзахисту Інституту місцевого розвитку Антон Левицький упевнений, що незаконних одержувачів субсидій не більше 2-3 %, а ось із іншими видами державної допомоги треба навести лад.

“Є чимало зловживань при отриманні допомоги малозабезпеченими і самотніми матерями: люди спеціально розлучаються, приховують, що працюють за кордоном”, — каже він.

Також експерти вважають правильним введення норми про стягнення незаконно нарахованих виплат через суд.

Раніше “Вголос” повідомляв, що середній розмір субсидії на одне домогосподарство в січні 2019 року зменшився на майже 22 %.

Нагадаємо, що українці отримуватимуть субсидії та пенсії одночасно.

Як писав “Вголос”, Рева похвалився, що роздасть українцям гроші.