Керуюча компанія «СКМ» Ріната Ахметова продає один зі своїх телеком-активів – оператора фіксованого зв’язку «Vega». Така покупка може обійтися мобільному оператору в 1 млрд грн.

Про це пише «Liga.net» із посиланням на три джерела на ринку: засновника, топ-менеджера і мідл-менеджера телеком-компаній.

За інформацією співрозмовників, покупцем виступить мобільний оператор «Vodafone Ukraine».

«Угода є. Але не фіналізована», – повідомляє один зі співрозмовників редакції в конкурентному телеком-операторі.

У «СКМ» не підтвердили і не спростували інформацію про угоду.

«Ми не коментуємо гіпотетичні угоди і ті, що не відбулися. Як тільки нам буде, що сказати, відразу ж це зробимо», – повідомили у прес-службі.

У «Vodafone» взагалі вирішили не надавати коментарів із цього питання.

Держуповноважені АМКУ на правах анонімності повідомили, що поки не розглядали заявок від «СКМ» і «Vodafone» на предмет концентрації ринку.

Сума майбутньої угоди співрозмовникам видання невідома. Директор інтернет-провайдера Тріолан Вадим Сидоренко каже, що раніше ціна на подібні активи становила приблизно 6 річних EBITDA. За показниками 2018 року, це близько 1 млрд грн.

«Але ціна може залежати від цілей», – уточнює Сидоренко.

Наприклад, в Україні оголосили про швидкий запуск 5G.

«Технічно щоб його запустити, потрібно, по суті, побудувати проводового провайдера, адже мобільних вишок потрібно ставити дуже багато, на кожні 300 метрів. А щоб побудувати таку мережу, це робота не одного року», – уточнює Сидоренко.

На його думку, «Vodafone» може купити інфраструктуру для майбутнього покоління зв’язку.

Загальнонаціональний телеком-оператор «Vega» надає послуги телефонії (близько 450 тисяч абонентів) та доступу в інтернет (близько 150 тисяч). Дохід компанії у 2018 році становив 641,3 млн грн, що на 4% більше, ніж у 2017. EBITDA – 165 млн грн. Крім Vega, у телеком напрям групи «СКМ» також входить «Укртелеком» – найбільший оператор фіксованого інтернету та телефонії у країні.

За останні півроку СКМ переоформив на «Vega» кілька цінних активів. Зокрема, їй дісталися залишки частот у діапазоні 2,5-2,7 ГГц, які не пішли на 4G тендер. Загалом, мова про 554 МГц в різних областях в Україні. У власність «Vega» перейшли смуги в 2,3-2,4 ГГц в декількох регіонах (загалом 90 МГц). «Vodafone» отримав у 2018 році на тендері 4G ліцензію на частоти в діапазоні 2,5-2,7 ГГц. Тож гіпотетично в майбутньому мобільний оператор зможе розширити смугу для поліпшення якості надання послуг.

«Vega» також отримала у власність компанію «Діджитал Скрінз», яка розвиває онлайн-кінотеатр «oll.tv».

У 2015 році тоді ще «МТС Україна» продала свій бізнес фіксованого зв’язку «Комстар Україна» компанії «Vega». У наступні роки «МТС-Vodafone» не раз прицінювався до проводових операторів в Україні. І навіть якось анонсувала інтерес до більш дрібних гравців. Але далі розмов справа не пішла.

На відміну від «Vodafone», у «Київстар» є своя мережа оптоволоконного інтернету. Вона обслуговує близько 1 млн абонентів.

На думку екс-президента «Київстар» Петра Чернишова, основний мотив покупки – конкуренція з «Київстаром» і запуск так званої потрійної пропозиції: мобільний зв’язок, інтернет і телефонія.

Зазначимо, що третій за величиною мобільний оператор «Lifecell» теж раніше прицінювався до інтернет-провайдерів. На ринку була інформація, що турецький гравець веде переговори з кабельним оператором «Воля». Але безрезультатно. Замість цього «Lifecell» укладає з інтернет-провайдерами партнерські угоди: вони виводять на ринок спільні пакети. Так сталося з «Ланет», «Волею» і, до речі, з «Vega».

«Vodafone Ukraine» обслуговує 20,8 млн абонентів. Дохід у 2018 році – 11,9 млрд грн. Компанія входить до групи «МТС» (через дві проміжних юрособи «– люксембурзьку «Allegretto Holding S.a.r.l.» і нідерландську «Preludium B.V.»), де мажоритарним акціонером є бізнесмен Володимир Євтушенков.