Наприкінці січня оператор газотранспортної системи «Укртрансгаз» програв судовий позов материнській компанії НАК «Нафтогаз України» на суму понад 5 млрд грн. Проте згідно з простими розрахунками, додатковий зиск материнської компанії лише від цього позову склав 7,3 млрд грн.

Непотрібна послуга

30 січня Господарський суд Києва ухвалив рішення на користь НАК «Нафтогаз України». Згідно з ним «Укртрансгаз» має сплатити материнській компанії 5,2 млрд грн за договором купівлі продажу газу, пише «Главком».

Позов стосувався неналежного виконання «Укртрансгазом» умов контракту щодо постачання газу компанії в січні — квітні 2017 року. Тоді «Нафтогаз» передав «Укртрансгазу» 1,6 млрд куб. м газу на суму 13,4 млрд грн, але оплату в повному обсязі не отримав. Оператор ГТС залишився боргувати понад 2 млрд грн.

У результаті суд постановив стягнути з «Укртрансгазу» 2 млрд грн основного боргу, а також 1,7 млрд грн пені, 332 млн грн — 3 % річних, 1,3 млрд грн інфляційних втрат, а також 611 млн грн судового збору.

«Укртрансгаз», 100 % якого належить НАК «Нафтогаз України», експлуатує систему магістральних газогонів і 12 підземних сховищ газу країни загальною місткістю 31 млрд куб. м.

Але за стандартними фразами судового позову криється вже не вперше випробувана схема «Нафтогазу України», яка дозволяє менеджерам компанії суттєво покращувати свій фінансовий результат, й у підсумку отримувати за це премії. У цьому випадку така схема реалізується завдяки фінансовій стабільності власної дочірньої компанії — АТ «Укртрансгаз».

Перше запитання: навіщо «Укртрансгаз» здійснив цю закупівлю у НАК «Нафтогаз України»? Оператор ГТС купує певні обсяги газу для так званого балансування ринку. Потреба в ньому виникає тоді, коли хтось зі споживачів газу відібрав із газотранспортної системи більше газу, ніж мав би. А постачальник цього споживача не зміг подати достатньо газу для свого клієнта.

Впродовж останніх трьох років оператор газотранспортної системи постійно скаржиться на зростання потреб у балансуванні ринку та звинувачує в ситуації газорозподільні компанії, на які намагаються списати цей газ. Насправді, йдеться про обсяги газу, які спожили теплогенерувальні підприємства взимку й які мають єдиного, призначеного урядом постачальника — НАК «Нафтогаз України».

Кабмін зобов’язує державну компанію постачати газ виробникам тепла для населення за фіксованою ціною. Минулого опалювального сезону вона складала 5 930 грн/тис куб. м.

Причиною виникнення таких штучних небалансів у споживанні теплогенерувальних підприємств є систематична відмова НАК «Нафтогаз України» виконувати свої обов’язки постачальника та підписувати з тепловиками акти приймання-передачі газу. В разі відсутності таких документів, що підтверджують споживання газу тепловиками, «Укртрансгаз» за формальними ознаками переходить до балансування системи, тобто заміщення нібито нестачі в системі газом, який закупив у материнської компанії — НАК «Нафтогаз України».

Варто наголосити, що тепловики мали чинні угоди з постачальником — «Нафтогазом». Ба більше, єдиним можливим постачальником газу для них згідно з рішенням уряду міг бути тільки НАК «Нафтогаз України». До того ж у системі не було нагальної потреби для подання додаткових обсягів газу. Не було тільки актів приймання-передачі газу. Тож можна вважати, що ситуація була створена спеціально, а самі небаланси були штучними.

«Укртрансгаз» мав врегулювати проблему з постачальником газу — НАК «Нафтогаз України». Це ж підтверджується рішеннями Верховного суду України, які також визначають, що питання небалансів має бути врегульоване між постачальником газу та споживачем.

Піддавки на 7,3 мільярда: у чому зиск цієї схеми для менеджерів «Нафтогазу»?

Для прикладу, візьмемо лише один тендер «Укртрансгазу» зі закупівлі газу. Припустімо, що всі 1,6 млрд куб. м газу використали для балансування системи за схемою НАК «Нафтогаз України» 5 930 грн/тис куб. м. За цей обсяг компанія мала отримати дохід у розмірі 9,48 млрд грн. Але той же товар був проданий для «Укртрансгазу», але вже за ринковою ціною. Бо через узгоджені дії НАК «Нафтогаз України» й оператора ГТС виникла «потреба» у балансуванні системи. У підсумку «Укртрансгаз» закуповує цей обсяг вже за 13,4 млрд грн. Тільки на цьому етапі материнська компанія залишається в плюсі на 3,9 млрд грн.

На додачу до цих коштів «Укртрансгаз» за рішенням суду, яку зазначено вище, сплатить НАК «Нафтогаз України» ще 3,4 млрд грн штрафних санкцій. Таким чином, виторг компанії НАК «Нафтогаз України» зріс на 7,3 млрд грн. Тобто за один і той самий обсяг газу можна отримати 16,8 млрд грн замість 9,48 млрд грн.

Найбільше вражає у цій ситуації виглядає навіть не ігнорування «Нафтогазом України» постанов уряду та договорів постачання газу, якими передбачено прямий продаж газу підприємствам ТКЕ за регульованою ціною. Саме згідно з ними ці 1,6 млрд кубів мали коштувати 9,48 млрд грн.

Вражає «винахідливість» менеджерів «Нафтогазу України». Мало того, що вони «вигідно» спродали своїй «доньці» газ, дорожчий на 3,9 млрд грн, так ще й стягнули штрафних санкцій на 3,4 млрд грн, сума яких майже вдвічі перевищує суму залишку боргу.

Але чому Укртрансгаз не захищався? Адже на момент розгляду справи між «Укртрансгазом» і «Нафтогазом»увже були ухвали судів рішень у справах, в яких було встановлено, що «Укртрансгаз» не здійснював балансування. Вони підтвердили, що фактично відбувалась операція продажу газу від «Нафтогазу» підприємствам теплокомуненерго.

Здавалося б, є судові рішення які дозволяють «Укртрансгазу» захиститися. Але результатом стає рішення, яке не тільки постановляє стягнути залишок боргу, а й 3,4 млрд грн штрафних санкцій додатково на користь НАК «Нафтогаз України».

Причому, це не перша гра в піддавки з «Нафтогазом України». Минулого літа «Укртрансгаз» програв материнській компанії ще одну справу на суму 925 млн грн. Тоді юристи обох компаній діяли спільно і під керівництвом Тетяни Федорової, котра раніше працювала в юрдепартаменті «Нафтогазу», а тепер очолює юрдепартамент в «Укртрансгазі».

Радше за все, що остання справа ще буде розглядатися в апеляційній інстанції та Верховному суді. Але існує велика ймовірність, що вони також будуть програні «Укртрансгазом».

Впродовж останніх трьох років із боку керівництва НАК «Нафтогаз України» здійснюють постійні намагання зберегти контроль над АТ «Укртрансгаз», який є джерелом валютних надходжень за транзит газу. Як показує практика, це також здійснюють через створення штучних боргових зобов’язань, які дозволяють покращувати реальний фінансовий стан НАК «Нафтогаз України».

Як писав «Вголос», Наглядова рада «Нафтогазу» ухвалила рішення щодо виплати співробітникам компанії премій у зв’язку з перемогою у Стокгольмському арбітражному суді в спорі з «Газпромом» щодо транзитного контракту. Загальний обсяг виплат затверджено на рівні 1% від суми виграшу в арбітражі ($4,6 млрд), він становитиме $46,3 млн. З цієї суми буде сплачено податок на доходи фізичних осіб та інші збори на суму понад $9 млн.

Згодом стало відомо, що голова правління Андрій Коболєв і комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко отримають на двох $13,9 млн з $37 млн премії, передбаченої правлінню за перемогу в Стокгольмському арбітражі. Решту грошей розподілять між співробітниками компанії, які «прямо або побічно внесли значний внесок у досягнення результату».

Окружний адміністративний суд Києва рішенням від 22 січня (справа №826/14346/18) зобов’язав НАК “Нафтогаз України” надати інформацію зі списком імен, посад, а також сплачені суми всіх співробітників і членів правління відомства, які отримали премії у зв’язку з перемогою в Стокгольмському арбітражному суді у суперечці з російським “Газпромом”.