Більшість львів’ян, спостерігаючи за повідомленнями про судові засідання щодо стадіону «Сільмаш», не можуть збагнути, з ким громада воює і хто винен у втраті такого потрібного громадського об’єкту спортивної інфраструктури.

Про це повідомили у ГО «Розвиток громади».

Насправді стадіону «Сільмаш» у львів’ян давно не має. Трава футбольного поля, зруйновані бігові доріжки, роздягальня для спортсменів і навіть фундамент колишньої огорожі — все це об’єкти приватної власності ТзОВ «Три Корони Девелопмент». І лише земля досі належить громаді.

До слова, стадіон «Сільмаш» належав заводу ВАТ «Львівсільмаш», який у період банкрутства, 30 серпня 2007 року, продав роздягальню для спортсменів площею 392,3 кв. м і споруду стадіону ТзОВ «Чесний продукт», від якого і відділився теперішній власник цього майна — ТзОВ «Три Корони Девелопмент». Ціна договору купівлі-продажу склала 1 947 600,00 грн. (при курсі 5,02…5,04 грн за 1 USD це орієнтовно 387 196 USD). З боку ВАТ «Львівсільмаш» договір підписав тимчасовий виконувач обов’язки голови правління Онищак П. І., котрому такі повноваження надали спеціальним рішенням Спостережної ради від 28.05.2007 року.

За рік ВАТ «Львівсільмаш» звертається до Господарського суду Львівської області про визнання цього договору купівлі-продажу недійсним. У матеріалах судової справи № 10/146 позивачем зазначено, що «договір купівлі-продажу майна уклали без необхідного обсягу цивільної дієздатності представника продавця та за відсутності у нього права власності на відчужене майно». Крім того, ВАТ «Львівсільмаш» у свій заяві зазначає про необхідність дослідження оригіналу рішенням Спостережної ради. Рішенням Господарських судів усіх трьох інстанцій була підтверджена законність договору купівлі продажу і право власності ТзОВ «Три Корони Девелопмент» на роздягальню для спортсменів і споруду стадіону.

Дослідити історію продажу стадіону докладніше не має змоги, адже у жовтні 2017 року ВАТ «Львівсільмаш» було ліквідоване, а все майно колишнього заводу перейшло у власність Відкритого акціонерного товариства «Міжрегіональний фондовий Союз», власником 50,99 % акцій є ТзОВ «Леополіс Конгрес Хол», яке через ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний фонд «Рассвет» є власністю родини Сабашуків зі Запоріжжя.

Незважаючи на законність права власності на об’єкти нерухомості, права на оренду чи користування земельною ділянкою ТзОВ «Три Корони Девелопмент» не має.

Саме ця обставина давала підґрунтя для підступних планів забудови території стадіону. Так, 27 грудня 2007 року ЛМР прийняла ухвалу № 1489 «Про продаж із аукціонів права оренди земельних ділянок у м. Львові», якою передбачили продаж права оренди частини території стадіону площею 1,15 га. При цьому міськрада кулуарно змінила цільове призначення цієї земельної ділянки на зону Ж-3 багатоповерхової житлової забудови (5-9 поверхів). І ця земля, яку мешканці називають «запасним тренувальним полем», була б безповоротно втрачена для громади міста, якби тоді ще ТзОВ «Чесний Продукт» не звернувся до суду про оскарження цієї ухвали. Приводом для подання позивної заяви став висновок судової будівельно-технічної експертизи, виконаної ТзОВ «Гал-Світ», в якому було зазначено, що для обслуговування об’єктів нерухомості необхідно 4,6633 га землі, тобто територію усього стадіону. Суди тривали до 26 лютого 2013 року, коли Вищий адміністративний суд України остаточно визнав ухвалу протиправною та скасував її.

Усі ці суди залишались без розголосу і мешканці району, втомившись споглядати повне занедбання території стадіону, почали самотужки приводити до ладу футбольні поля, викорчовувати хащі і вивозити сміття. Зі сторони власника об’єктів нерухомості не було жодних дій, тому виникла ідея просто викупити занедбану роздягальню, залишки бігової доріжки і фундамент колишньої огорожі для суспільних потреб. 2015 року, на засіданні виконавчого комітету ухвалили рішення, відповідно до якого ЛМР надала дозвіл ЛКП «Спортресурс» замовити роботи з оцінки спортивного стадіону «Сільмаш» на вул. Городоцькій, 207 (юридична адреса стадіону та адреса приміщення роздягалень). Тоді споруди, які належать «Три корони Девелопмент» оцінили у 7 мільйонів 200 тисяч гривень. Однак на пленарному засіданні ЛМР 4 жовтня 2016 року депутати вирішили провести повторно оцінку майна і водночас остаточно з’ясувати ситуацію щодо власників. 18 травня 2017 року на підставі нової оцінки Львівська міська рада прийняли ухвалу № 1983, якою вирішено викупити у ТзОВ «Три Корони Девелопмент» для суспільних потреб роздягальні для спортсменів та споруди стадіону, яка складається з футбольного поля і воріт, огорож, бігової доріжки. Оскільки ТзОВ «Три Корони Девелопмент» відмовилися продати об’єкти нерухомого майна, юридичне управління ЛМР звернулося до суду про примусове відчуження об’єктів нерухомого майна.

Мешканці мікрорайону разом із юристами Львівської міської ради стійко ходили по судах намагаючись виграти завідомо програшну справу. Однак, оскільки в законодавстві України не має серед переліку об’єктів які підлягають примусовому відчуженню стадіонів, ТзОВ «Три Корони Девелопмент» поповнила свій багаж ще однією виграшною судовою справою проти ЛМР.

Паралельно, у травні 2017-го, виконавчий комітет ЛМР надав дозвіл на створення детального плану території, який затвердили на початку 2018 року, із зміною функціонального зонування території стадіону «Сільмаш» у районі вул. І. Сулими, вул. Поперечної, вул. Зв’язкової, яким повернули цільове призначення запасного тренувального поля з зони багатоповерхової житлової забудови на зону спортивних споруд. Під час представлення зміненого детального плану території в рамках проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів мешканці прилеглих вулиць які вщент заповнили сесійну залу ЛМР підписали звернення в якому вимагали збереження стадіону як спортивної громадської інфраструктури.

Саме земельна ділянка зі сторони вул. Сулими, на якій розміщене запасне тренувальне поле і щодо якої змінювалося цільове призначення землі, нині є об’єктом боротьби громади із власником об’єктів нерухомості ТОВ «Три Корони Девелопмент».

Офіційною причиною судового спору, який на даний час розглядається у Господарському суді Львівської області, є ухвала №3857 від 20.09.2018 року, якою надано ЛКП «Спортресурс» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,8200 га на вул. І. Сулими — вул. Народній. Прийняття цієї Ухвали і розроблення документів на землю, дозволить ЛКП «Спортресурс» зайнятись облаштуванням частини території стадіону і унеможливити будь-які і зазіхання на цю землю. Однак ТОВ «Три Корони Девелопмент» оскаржує законність цієї Ухвали в суді, мотивуючи, що запасне поле необхідне для обслуговування об’єктів нерухомості, посилаючись на висновок, уже згаданої, будівельно-технічної експертизи.

У цьому судовому процесі Львівська міська рада має суттєву підмогу: ЛКП «Спортресурс», яке автоматично залучено до справи  на стороні ЛМР і мешканці мікрорайону: представник ГО “Народна дія” Тетяна Воскресенська, котра вже виступала стороною у судовому процесі щодо примусового відчуження об’єктів нерухомості ТзОВ «Три Корони Девелопмент» для громадських потреб і  представник ГО “Розвиток Громади” Вагіла Марія. Маючи у судовому засіданні чотирьох противників адвокату ТзОВ «Три Корони Девелопмент» значно складніше шукати аргументи на свою користь, адже представники громади у суді чітко відстоюють позицію мешканців: земля під стадіоном належить громаді і міська рада не може прийняти рішення, яке суперечить думці львів’ян.

Важлвим є той факт, що у теперішньому депутатському корпусі мешканці мікрорайону, хоч не мають представленого депутата, однак мають вагому, а в деяких випадках вирішальну підтримку депутата від БПП Сергія Іваха, який є буквально голосом, людей, які хочуть зберегти стадіон. Однак загалом в подальшому проблему зможе вирішити міський голова, який просто зможе домовитись з власниками ТзОВ «Три Корони Девелопмент» про викуп майна або запропонує іншу земельну ділянку, адже власника об’єктів нерухомості цікавить виключно міська земля, яку можна забудувати і на цьому заробити гроші.

Зберегти і облаштувати стадіон «Сільмаш» було б значно легше за умови консолідованої позиції усіх гілок влади і громади. Адже, у моменти, коли мешканці мікрорайону буквально готувалися до військових дій за збереження свого простору, «добродії» з депутатського корпусу строчили листи про спорудження інших об’єктів прямо посеред футбольного поля, а чиновники міської ради виступали з пропозиціями проведення концерту і встановлення сцени і стільців на ґрунтовому покритті тренувального майданчика. За таких умов люди висловилися радикально: «Ми не дозволимо нікому переступити межу стадіону з будь-якими заходами, окрім спортивних!» — і ця фраза стосувалася навіть цієї частини стадіону, де знаходиться майно ТзОВ «Три Корони Девелопмент».

Фактично говорити про те, що ситуація з стадіоном «Сільмаш» скоро може бути вирішена, говорити зарано. Однак, виграш у нинішньому судовому процесі створить прецедент і втілить надію, що стадіон на законних підставах можна зберегти. В іншому випадку, Львівська міська рада, під тиском громади ходитиме по судах до віку, а територія стадіону буде в незадовільному стані, бо в нічийну землю ніхто не захоче і не зможе вкладати кошти.

Зазначимо, міськрада порушила термін подачі апеляції щодо викупу для суспільних потреб майна на стадіоні «Сільмаш». А 15 листопада Вищий адміністративний суд України залишив без розгляду апеляційну скаргу Львівської міської ради на постанову суду першої інстанції про примусове відчуження об’єкту нерухомого майна ТзОВ «Три Корони Девелопмент», які розміщені на стадіоні «Сільмаш» з мотивів суспільної необхідності. Причиною є те, Львівською міською радою подано апеляційну скаргу з пропуском строку апеляційного оскарження.