Як повідомив кореспондент «Вголосу», власне сьогодні 1,5 години на засіданні виконавчого комітету обговорювали проблеми пільговиків та перевізників.

На засіданні виконкому розглядали проект рішення про скасування рішення №115 виконавчого комітету Львівської міської ради «Про тимчасове встановлення часу дії посвідчень пільгових категорій пасажирів у міському автотранспорті».

Свою позицію з цього приводу висловили як влада міста, так і перевізники, і громадські активісти.

Як пояснив начальник управління транспорту ЛМР Віктор Щир, рішення про обмеження пільговиків на проїзд було вимушене, зважаючи на ситуацію на ринку перевезень і ціни на пальне. Відтак він запропонував залишити його чинним. Натомість представник спілки багатодітних сімей ГО «Щаслива родина»  Петро Галущак наголосив, що це рішення незаконне і підписувати його було злочином. Він переконаний, що діти з багатодітних сімей не повинні мати обмеження в часі на проїзд у транспорті, адже щодня їздять на навчання, в гуртки тощо.

Свою позицію висловили і дрібні підприємці, наголосивши, що вони за компромісне вирішення питання і саме таким, на їхню думку, було рішення виконкому про обмеження проїзду пільговиків.

Директор автотранспортного підприємства «Міра і К» Микола Шкурган наголосив, що перевізники на межі зупинки, і це рішення виконкому дало їм можливість не зупинитися та не дати вмерти транспортній галузі.

Водночас голова «Асоціації самоврядних ринків» висловилася за те, що у Львові не можна нині піднімати тариф на проїзд, бо люди на межі зубожіння. «І хай прибуток перевізників і зменшиться на 30-50%, але він не зменшиться цілковито. Тому про підняття тарифу не може йтися. У разі потреби ми знайдемо перевізників, які готові будуть працювати за 3 грн», – наголосила жінка. Щодо пільговиків, то її позиція полягає в тому, що вони справді мають їздити у визначений час.

З боку перевізників лунав також заклик переглянути категорії пільговиків, адже неможливо, щоб молоді люди заходили в маршрутку з посвідченнями і мали ті самі пільги, що й ветерани війни. Керівник ГО «За якісний транспорт» Святослав Товстига вважає, що проблему вирішило б запровадження в місті електронного квитка. Він також заявив, що нині можна придбати посвідчення пільговика на «Краківському ринку» за 300-500 гривень. Як варіант Святослав Товстига запропонував запустити на кожен маршрут по 1-2 автобуси, які перевозили б лише пільговиків.

«Чи відомо вам, що із січня у Львові вже було 5 випадків, коли в маршрутному таксі відпало колесо на ходу? Ціни на запчастини зросли в рази, треба думати про безпеку пасажирів. Тому питання підняття тарифів рано чи пізно все одно доведеться порушувати», – сказав він.

Ліквідатор аварії на ЧАЕС поскаржився, що «чорнобильцям» уже зняли всі можливі пільги і далі вже нікуди. Натомість пенсіонерка, яка представилася як колишня працівниця ГО «Самопоміч», назвала це рішення виконкому цілком правильним. Адже, за її спостереженнями, вранці транспортом користуються здебільшого пенсіонери, які працюють та їздять у норкових шубах і дублянках на роботу, показуючи посвідчення.

«Якщо ж комусь із пенсіонерів потрібно раз на півроку зранку поїхати в поліклініку і здати аналіз, він цілком може заплатити 3 гривні», – наголосила вона.

Представник ГО «Розвиток громади» Юрій Татомир заявив, що міський голова, який позиціонує себе «проєвропейським мером», не мав права підписувати рішення виконкому, яке суперечить 19 законам України. 

«Чому тоді прокуратура оскаржила це рішення в адмінсуді?» – риторично запитав він. Юрій Татомир здивувався також, чому міська рада стоїть на боці перевізників, і, зрештою, запропонував долучитися до розробки тарифів, щоб перевізники не працювали в збиток і при цьому не було обмежено права пільговиків.

Директор ЛКП «АТП №1» Михайло Сидорович виступив за те, що, за економічними розрахунками, проїзд мав би коштувати 6 гривень, тому нині потрібно знайти компроміс й ухвалити виважене рішення.

Прокурор міста Львова Андрій Гнатів також висловив свою позицію: він нагадав про принцип верховенства права і про вищу юридичну силу Конституції. За його словами, орган місцевого самоврядування зобов’язаний діяти винятково в межах Конституції і законодавства України, лише законами України можна осіб позбавити пільг або обмежити їх у часі.

«13 березня прокуратура звернулася до Окружного адміністративного суду про скасування рішення виконкому №115, й оцінку цьому рішенню дасть суд. Я прошу поважати позицію прокуратури з цього приводу, яка ґрунтується винятково на законі України й Конституції», – наголосив Андрій Гнатів.

Голова львівської організації «Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників» Іван Велійка заявив, що рішення виконкому є правильним. За його словами, нині не обійтися без перегляду теперішнього тарифу на перевезення, і рішення щодо пільговиків не зняло повністю це питання, а лише дало змогу встановити компромісну вартість проїзду, яка буде до снаги львів’янам. Він запропонував, щоб робоча група до тижня ухвалила рішення також про перегляд тарифу.

«До червня ми не виживемо, тому я закликаю прислухатися до нашої думки», – сказав Велійка.

У підсумку мер Львова Андрій Садовий запропонував створити робочу групу, куди увійдуть представники перевізників, громадських організацій, і напрацювати компромісне рішення. «Робоча група до тижня має опрацювати весь комплекс питань щодо і пільгового проїзду, і вартості проїзду та вийти з консолідованою думкою», – сказав Садовий. Щодо багатодітних сімей, то мер доручив керуючій справами виконкому знайти якийсь «нестандартний варіант вирішення питання про їхню підтримку». Відтак виконком проголосував за перенесення проекту рішення і створення робочої групи.