Листопад приніс Польщі 46 тисяч нових безробітних, грудень – 75 тис., січень додав ще 160 тисяч!

За статистикою, безробіття в Польщі зросло до 10,5% . Це найвищий місячний ріст за останні 10 років. В основному з роботи звільняють експортери – у грудні за продані за кордоном товари вони отримали на 16% менше євро, ніж рік тому. Таким чином, рівень безробіття протягом неповного місяця зріс з 9,5 до 10,5% - інформує Міністерство праці Польщі. На даний час офіційно у країні офіційно уже 1,6 млн. безробітних.

- Ситуація виглядає тривожно. Ми прогнозували, що до кінця року безробіття становитиме 12,2%, але якщо такі темпи збережуться, то прогнозні показники стануть реальними набагато раніше – вважає Пьотр Каліш, головний економіст банку «Citi Handlowy». Польська економіка пригальмовує. Прогнозувалось, що ріст ВВП у цьому році становитиме 1,4%. Зараз це видається максимальною межею.

Взимку безробіття зазвичай зростає, з огляду на простої в будівництві та звільнення сезонних робітників. Але такого спаду не можна пояснити сезонністю. Багато роботодавців просто не продовжують договорів з працівниками.

Настільки великий зріст безробіття спричинила також реєстрація у якості безробітних багатьох осіб, які пройшли профорієнтаційні курси від центрів зайнятості. Ці люди пройшли навчання, але економіка пригальмувала і вони мають проблеми з пошуком роботи навіть після навчання. Відтак, повертаються до центрі зайнятості – говорить Якуб Боровскі –економіст Інвест-Банку.

На його думку, проблеми на ринку праці можуть посилитись у другій половині року, якщо працюючі за кордоном поляки відважаться на масові повернення до Польщі. – Це може суттєво збільшити рівень безробіття. – говорить економіст і прогнозує у грудні безробіття в Польщі на рівні майже 13%. Фірми бачать драматичну ситуацію в інших країнах Європи, мають проблеми з доступом до капіталу. Відтак, обмежують інвестиції, планові видатки та звільняють працівників.

Згідно з інформацією міністерства праці Польщі, найбільше звільнень зафіксовано в промисловості – заводах з виробництва машин, цементу, пластмаси, побутової техніки, одягу, меблів. Звільнення спостерігаються у сфері туризму, фінансів, моторизації. Тільки протягом останніх днів звільнення працівників здійснили Кредит-банк (300 осіб), виробник меблів «Новий стиль» (бл. 700 осіб), металургійний комбінат Arcelor Mittal Poland (майже 1200 осіб), підшипниковий завод у Красніку, який працював в основному на експорт (майже 400 осіб), плануються звільнення у авіакомпанії LOT.

Звільнення у промисловості тісно пов’язані зі сповільненням темпів польського експорту – говорить Боровскі. Щоправда, за даними Національного Банку Польщі, протягом 2008 року експорт становив 118,7 млрд. євро – на 12,1% більше, ніж у 2007, а імпорт майже 134,9 млрд. євро (зростання на 14%). Але економісти з цього приводу не виражають оптимізму, адже останні місяці минулого року були фатальними. У грудні експорт в євро був на 16,4% менший, ніж у 2007 році, а імпорт - на 13,5%. За січень дані можуть виявитись ще гірше, експорт міг би зменшитись навіть на 25% - застерігає Боровскі.

Звідки такий раптовий спад? – Фірми зазнають втрат з приводу поглиблення рецесії в Європі. Днями Євростат поінформував, що грудневе виробництво у зоні євро зменшилось на 12% річних показників. А багато польських виробничих фірм зв’язані з європейськими виробниками. У Німеччині зниження ВВП сягне щонайменше 3%, а саме Німеччина є отримувачем четвертої частини польського експорту.

Надією для польських експортерів є дедалі слабкіший злотий, а це спричиняє, що фірми, які отримують гроші за свої товари в євро мають вищі прибутки в злотих. У грудні, якщо рахувати в злотих, спад експорту становив майже 7%, і з того часу злотий дуже послабився: якщо у грудні в середньому курс євро становив не повних 4 злотих, то зараз – 4,55 – 4,65 злотих за євро.

Послаблення злотого – це механізм, який повертає рівновагу в економіку. Завдяки ньому експорт буде вигідним. Польща стає вигідним місцем для інвестування. Завдяки слабкому злотому, для країни зростає сума з європейських фондів у перерахунку на польську національну валюту. Але є й друга сторона медалі – злотий не повинен надто послабитись, бо тоді це вже буде загрожувати стабільності польській фінансовій системі.

Що на це поляки? «Уряд не дає собі ради з кризою» – такі погляди переважають серед громадян сусідньої країни. Вважають також, що проблеми з економікою закінчаться не раніше, ніж за три роки.

46% опитаних фірмою GfK Polonia вважають, що уряд не дає собі ради з економічною кризою, а 38% - що справляється дуже добре. «Перші – це реалісти, а другі оптимісти» - оцінює політолог Радослав Марковскі з Національної Академії Наук Польщі. «Наш уряд не є винятком в Європі, бо жоден уряд не справляється з кризою. І це тому, що причини кризи - зовнішні». Майже дві третини поляків (63%) вважають, що криза триватиме щонайменше три роки. Найбільшими песимістами виявились мешканці великих міст, перш за все Варшави.

Цей песимізм виникає з переконання, що ситуація буде лише погіршуватись. Дещо більше оптимізму мають молоді люди, але надії, що економічна ситуація невдовзі покращиться марно шукати – так вважають лише 6% опитаних

Незважаючи на це, криза не змусила поляків «затягнути ременя». Понад половини респондентів декларують, що не обмежують видатків. На думку експертів Польської Ради Бізнесу, погіршення економічної ситуації не одразу переноситься на обмеження споживання – на це треба почекати ще квартал чи два. Наразі, кожен третій поляк стверджує, що через кризу витрачає дещо менше, ніж зазвичай.