В Україні у неділю, 25 жовтня, відбудуться місцеві вибори.

Кого обираємо?

На місцевих виборах ми обираємо місцеві органи виконавчої влади: депутатів обласних, районних, міських, селищних та сільських рад, а також міських, селищних та сільських голів.

Скільки бюлетенів?

Переважно — 4:

  1. Міський/селищний/сільський голова;
  2. Депутати міської/селищної/сільської ради;
  3. Депутати районної ради;
  4. Депутати обласної ради.

Але є винятки:

  • У Києві виборці отримають 2 бюлетені. Обиратимуть мешканці столиці лише міського голову та депутатів міської ради.
  • По 3 бюлетені отримають виборці на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей. Там обиратимуть міських/селищних/сільських голів, депутатів міських/селищних/сільських рад та депутатів районної ради. Голосування за депутатів обласних рад не буде.
  • По 5 бюлетенів отримають виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави та Херсона. Там, окрім стандартного набору, обиратимуть ще й депутатів районних рад у місті.
  • Також по 5 бюлетенів отримають деякі мешканці Чернігівщини — в одномандатному виборчому окрузі №208 у цей же день дообиратимуть депутата Верховної ради, замість померлого Валерія Давиденка.

Всі бюлетені відрізнятимуться за кольором.

Старі бюлетені

За допомогою вже звичних нам бюлетенів обиратимемо міських/селищних/сільських голів та депутатів місцевих рад у громадах із кількістю виборців до 10 тисяч.

У них побачимо прізвище, ім’я, по батькові кандидата або назву партії в алфавітному порядку і місце для однієї позначки.

За новим Виборчим кодексом лідерів громад із населенням понад 75 тисяч виборців обиратимуть у два тури. Якщо за результатами підрахунків кандидат не набирає 50%+1 голос, проводиться другий тур. У громадах, де виборців менше ніж 75 тисяч, голова обирається простою більшістю.

Нові бюлетені

Решту депутатів обиратимемо по-новому — за відкритими списками. Тепер депутати проходитимуть не за тим порядком, який встановили в партії, а за бажанням виборців. Тому в бюлетені з одного боку буде назва партії та її лідер (який проходить у будь-якому випадку, якщо партія набере певну кількість голосів) та інші члени партії.

Під час голосування необхідно поставити позначку біля назви партії та вписати поряд номер кандидата, обов’язково з цієї ж партії, якого підтримуєте. Не можна проголосувати за одну партію, а кандидата вибрати з іншої.

Цифри слід вписувати за трафаретом, як на поштових конвертах.

Так, у місцеві ради пройдуть ті депутати, які наберуть найбільшу кількість голосів.

Якщо ж ви не поставите номер кандидата, а лише позначку за партію, ваш голос зарахують і це означатиме, що ви згодні із порядком кандидатів у списку.

Де познайомитися з кандидатами?

Щоб під час вибору керуватися не лише агітаційними матеріалами, із кандидатами краще познайомитись завчасно. Це можна зробити просто з дому на сайті ЦВК або прочитати інформацію на дільниці в день виборів.