В офіційному листі відомства пояснили, що останні п'ять років в країні «напружена епідемситуація» (наприклад, в цьому році охоплення вакцинацією в Рівненській області становило лише 25%), а тому попросили взяти під контроль організацію обов'язкової вакцинації, пише «Сегодня».

Нагадаємо, до 6 років діти повинні отримати близько семи щеплень від десяти хвороб. Ще три щеплення повторюють в 6 років. При цьому невакцинованій дитині заборонено ходити на уроки. Виняток можуть зробити, якщо сам учень повністю здоровий, а епідемситуація в країні в нормі. А ще тим, кому протипоказані щеплення, але при наявності відповідної довідки. Однак допускати чи ні таку дитину до занять, буде вирішувати медкомісія з власне лікаря-педіатра і головного лікаря медустанови.

Права не порушені

Лист чиновників вже викликав хвилю обурення серед батьків, які з різних причин не хочуть робити щеплення своїм дітям.

«У школі заявили, що син не може ходити на уроки. Посилаються на відсутність у нього щеплень», – подібними повідомленнями рясніють чимало батьківських форумів.

Противники вакцинації висловили і думку про те, що заборона на відвідування уроків порушує конституційне право на освіту. Але як з'ясувалося, це не так.

«Відповідно до третьої статті Конституції, не освіта, а «життя і здоров'я людини – найвища цінність». Дитина ж без щеплень може бути небезпечна для інших і сама ризикує заразитися в колективі. Забороною держава захищає і суспільство, і саму дитину», – розповів юрист Олег Юдін і додав, що хоча право на освіту є у всіх, але реалізується воно за певною процедурою: наданням тієї ж довідки про щеплення.

Вакцини є

Інші батьки не проти щеплень, але мають упередження до певних вакцин:

«Хочемо вести в садок, згодні на британські щеплення – але їх в місті немає, тільки індійські. Ми їх боїмося, від них діти температурять тижнями. У сад, відповідно, не пускають», – пишуть на форумах.

Експерти заспокоюють панікерів.

«І ті, і інші для нас закуповує UNICEF – там дуже суворі стандарти якості, безпеки та ефективності препаратів. Хоча індійські і європейські вакцини розрізняються за складом і впливом на організм, але однаково відповідають всім нормам», – розповів нам експерт Громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я Євген Гончар.

У той же час, за даними МОЗ, вакцин для щеплень «за календарем» в країні вистачає – вони для всіх малюків безкоштовні.

У світі: заборони і штрафи

Наприклад, в Італії вакцинація дітей – обов'язкова умова для відвідин державного дошкільного закладу або школи. Батьки зобов'язані завчасно надавати довідку про щеплення, а відмовлятися від щеплень заборонено. Більше того, якщо без поважних причин дитина пропустила календарне щеплення, то батьки заплатять штраф.

У Німеччині всі дитячі сади повинні повідомляти в органи охорони здоров'я, якщо батьки не подали довідку про консультації щодо вакцинації своїх дітей.

У Франції прийнятий новий закон про вакцинацію, згідно з яким всім дітям, які народилися 1 січня цього року і пізніше, необхідно робити 11 обов'язкових щеплень згідно з календарем вакцинації.

Вакцини від дифтерії, правця та поліомієліту завжди були обов'язковими у Франції, тоді як вісім інших – від кашлюку, гепатиту В, кору, паротиту та краснухи – лише рекомендовані. Станом на 1 січня 2018 року додатковий вісім вакцин набули статусу обов'язкових.

У США практично у всіх штатах діє обов'язкова вимога зробити всі щеплення за календарем перед початком відвідування школи або садка. Лише в деяких штатах є винятки.

А ось в Австралії все ще жорсткіше. Там із січня 2016 року запроваджено політика «немає щеплень – немає соціальної допомоги на дитину» («No Jab, No Pay» Policy). Ну і, само собою, діє закон про те, що дошкільні установи можуть відвідувати тільки діти, яким зробили всі планові щеплення.

У Сербії вакцинація обов'язкова – для «відмовників» передбачені штрафи 500-100 євро.

А в Норвегії і Канаді щепитися можна на свій розсуд. При цьому охоплення вакцинацією населення в обох країнах -98%.

Як писав «Вголос», в Україні дітей без необхідних без необхідних щеплень проти інфекційних хвороб в Україні не пускатимуть у дитячі заклади.