Туреччина вимагає від експортерів переводити основну частку їхньої валютної виручки в ліри в спробі стримати падіння нацвалюти, проте галузеві чиновники сказали, що це рішення загрожує втратами для виробників.

Як пише Reuters, з початку 2018 року ліра втратила більше 40% до долара, спровокувавши зростання цін на продовольство і пальне і штовхнувши інфляцію до 18% – максимуму майже за 15 років. Економісти говорять про необхідність істотного підвищення процентних ставок, щоб зупинити падіння ліри і стримати інфляцію. Проте, центробанк країни вже три місяці утримується від підйому вартості запозичень на тлі тиску з боку президента Туреччини Тайїпа Ердогана, який називає себе «ворогом процентних ставок».

Згідно з указом уряду, оприлюдненим на цьому тижні, експортери повинні конвертувати в ліри 80% своєї виручки в іноземній валюті протягом 180 днів з моменту отримання грошей. Нововведення набуло чинності у вівторок і діятиме протягом шести місяців. Експорт Туреччини в 2017 році становив $157 млрд.

«Нова вимога може спровокувати втрати у експортерів, які закуповують за кордоном сировину, або у яких є позики в іноземній валюті», – сказав Шереф Файят зі Спілки торгових палат і товарних бірж Туреччини. 

«Виникне проблема, коли настане дата погашення кредиту або вам знадобиться купити сировину за іноземну валюту», – сказав Файят. Міністр фінансів Туреччини Берат Албайрак в четвер зустрівся з експортерами, щоб обговорити нові заходи, і сказав, що їх вимоги про внесення деяких змін будуть задоволені. У поточному варіанті виконання вимог обійдеться експортерам в $3-4 млрд з урахуванням витрат, пов'язаних з конвертацією валют, сказав один з представників машинобудівної галузі, що побажав залишитися неназваним.