- Зараз завершився термін подачі проектів пам’ятника. На оголошений Львівським регіональним суспільно-культурним товариством «Надсяння» Всеукраїнський відкритий конкурс на кращу концептуальну ідею пам’ятника поступив 21 проект. Усі проекти експонуються у виставковому залі Львівської обласної організації Національної спілки художників України на вул. Коперніка. Нагадаю, що у 2015 році Україна, світове українство будуть відзначати 200-річчя від дня народження свого славного сина, композитора о. М.Вербицького. Враховуючи складну фінансово-економічну ситуацію в Україні, Львівське суспільно-культурне товариство «Надсяння» виступило з ініціативою спорудити до цього ювілею у Львові пам’ятник композитору о. М.Вербицькому за громадські пожертви. Наша ідея отримала підтримку як серед представників громадськості, музичного середовища Львова, так і з боку керівництва львівської влади.

Місце для пам’ятника обрано – його планують встановити на розі вул. М.Вербицького – вул. Генерала Т.Чупринки (у сквері навпроти Львівської державної комунальної середньої загальноосвітньої школи №3).

На першому засіданні журі конкурсу, що складається з 17-ти осіб, головою журі обрано віце-президента Національної спілки архітекторів України, голову Львівської обласної організації НСАУ Олеся Ярему, секретарем – в. о. начальника відділу архітектурно-художнього оформлення м. Львова Юрія Горалевича.

Знаємо, що товариство „Надсяння” неодноразово організовує поїздки у місця, пов’язані з іменем отця Михайла Вербицького.

Хочу нагадати, що отець Михайло Вербицький народився 4 березня 1815 року в селі Явірник Руський на Перемищині (колишня територія Надсяння). У Перемишлі, тодішньому центрі українського духовного і національного відродження Галичини, розвинувся музичний талант молодого Михайла Вербицького. У 1846 році він повернувся до Перемишля, де почався надзвичайно важливий новий період його творчого життя. У Перемишлі він зустрів бурхливий 1848-й рік. Михайло Вербицький став одним з найактивніших учасників українського відродження в Галичині як композитор, діяч театрального життя.

З 1856 року і до своєї смерті в 1870-му році був парохом у селі Млини в Надсянні, яке є тепер на території сучасної Польщі поблизу українсько-польського кордону недалеко від селища Краківець Львівської області. Похований о. Михайло Вербицький у селі Млини поруч з старовинною з 1740-го року дерев’яною церквою Покрови Пречистої Богородиці, у якій він 15 років відправляв Богослужіння. У наш час її та прицерковну територію відреставрували. Церква служить як храм місцевим римо-католикам.

У 1934 році на кошти місцевої громади та членів студентського хорового товариства «Бандурист» на могилі о. М.Вербицького встановили скромний пам’ятник. Справді дивно, але надмогильний пам’ятник пережив воєнні і особливо повоєнні на цій території лихоліття. У 1990 році за ініціативою та при безпосередній участі української громади Перемишля і відомого львівського бандуриста Михайла Барана при підтримці Львівського відділення Українського фонду культури (голова Емануїл Мисько) і Львівського товариства «Надсяння» була виготовлена у Львові і встановлена на могилі композитора у Млинах декоративна металева огорожа.

Уперше за всі часи 9 червня 1990 року на могилі о. М.Вербицького за участю львівської демократичної влади на чолі з Вячеславом Чорноволом відбулась масова і величава урочистість. У 1995 році до 180-річчя від дня народження о. М.Вербицького зусиллями Яворівської районної влади облаштовано його могилу, а також організовано масовий паломницький похід через кордон до Млинів.

За участю Президента України Віктора Ющенка 12 квітня 2005 року було відкрито і посвячено на могилі о. М.Вербицького новозбудований Пантеон. Стало вже доброю традицією кожного року 4 березня та 7 грудня за участю представників Львівської обласної, Яворівської районної і місцевої польської влад, місцевої української громади, членів Львівського товариства «Надсяння» релігійною і громадянською панахидами, покладанням квітів до могили о. Михайла Вербицького гідно вшановувати пам'ять цього великого українця.

Чи достатньо робиться для вшанування пам’яті отця Михайла Вербицького в Україні?

Україна поки що у боргу перед своїм славним сином. Тільки яворівчани спромоглися встановити йому пам’ятник. Іменем Михайла Вербицького названо ще Яворівську музичну школу та вулиці у Львові і Яворові.

Наші предки будували Народні Доми, читальні «Просвіти», церкви. Ми хочемо продовжити цю славну українську традицію. Зрештою, ця благородна справа стане реальним тестом громадянської зрілості нашого суспільства, кожного українця.

Львівське регіональне суспільно-культурне товариство «Надсяння» відкрило окремий гривневий рахунок, на який можуть бути переказані добровільні пожертви на спорудження пам’ятника о. Михайлу Вербицькому у Львові:
р/р 26008301203649 у Філії Львівського ОУ АТ «Ощадбанк»;
код банку 325796; ЄДРПОУ 20 85 63 41.