Сьогодні у Варшаві під патронатом президента РП проходить урочисте відзначення 90-річчя Незалежності Польщі. Серед глав держав і урядів з понад 20 зарубіжних країн й українська делегація на чолі з президентом Віктором Ющенком.

11 листопада 1918 року керівництво польського національно-визвольного руху на чолі з Юзефом Пілсудським взяло владу у Варшаві - столиці тодішнього Польського Королівства. Так після 123 окупації Австро-Угорщиною, Прусією та Німеччиною розпочалося відродження незалежної польської держави новітнього часу, відомої як ІІ Річ Посполита.

Історично склалось так, що вона відіграла вагому, хоча й неоднозначну роль в тогочасному українському державотворенні. Адже, з одного боку, Польська Держава надала підтримку відродженій українській державності – Українській Народній Республіці (УНР) – у її боротьбі з більшовиками у 1920 році. З другого, саме вона, в силу існуючих тоді територіальних протиріч, стала могильником іншого центру відродження української незалежності новітньої доби – Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

У міжвоєнний період, не дивлячись на колонізаційну та асиміляційну політику урядів ІІ РП, українці Західної України все-таки мали можливість розвивати своє політичне та громадське життя, що сприяло збереженню П’ємонту національно-визвольного руху, який був успішно знищений сталінським тоталітарним режимом на Наддніпрянській Україні.

У період Другої світової війни обидва народи об’єднувало те, що у своєму прагненні до відновлення незалежності вони воювали проти двох тоталітарних систем. Останні, розуміючи небезпеку єднання поляків і українців у їхньому національно-визвольному пориві, вміло використовуючи національно-територіальні суперечності зуміли зіштовхнути польський і український національно-визвольний рухи. Щоправда ненадовго, але цього виявилось достатньо аби перемолоти їх у жорнах репресій і встановити на обезкровлених фашистською окупацією землях режим «народної демократії».

Після відновлення власної незалежності на початку 90-х років Республіка Польща першою визнала проголошення Незалежної України й на початковому етапі її становлення відігравала роль містка у Західну Європу. Після обрання Україною курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію Польща не лише задекларувала підтримку нашої держави в реалізації цих устремлінь, а й намагається, в міру зацікавленості цим офіційного Києва, відігравати роль адвоката України в Євросоюзі та Північноатлантичному альянсі, передаючи їй свій досвід у сфері трансформації та інтеграції…

До розряду польських національних свят 11 листопада було введене у 1937 році. Тоді поляки змогли відсвяткувати його на державному рівні лише два рази – у 1937 та 1938 роках.

У період другої світової війни, а пізніше у період Польської народної республіки (ПНР) свято належало до розряду заборонених. Будь-які спроби опозиційних до комуністичної влади сил відсвяткувати 11 листопада жорстоко придушувались.

Повернути його до календаря державних свят вдалося щойно у 1989 році, який став роком завершення панування комуністичного режиму та другого у ХХ столітті відродження незалежності Польщі. В ІІІ Речі Посполитій (така офіційна назва сучасної Республіки Польща - автор) День Незалежності урочисто відзначають на державному рівні.

Цей день вважають найважливішим національним святом, «яке слід відзначати урочисто», майже половина поляків. Такі дані соціологічного опитування проведеного польськими соціологами напередодні 90 річниці Незалежності. Ці дані варті уваги, бо на другому місці, як вартий урочистого відзначення, поляки позиціонують День Конституції (близько 20% опитаних), на третьому – початок Другої світової війни (близько 12% опитаних).

Як уже зазначалося вище, Президент Віктор Ющенко візьме участь в урочистостях з нагоди 90-ї річниці відновлення незалежності Польщі. У рамках візиту Ющенко проведе низку двосторонніх зустрічей, зокрема з президентами Польщі та Македонії.  У складі офіційної делегації - секретар Ради національної безпеки і оборони України Раїса Богатирьова і заступник глави секретаріату президента Андрій Гончарук.